A svéd miniszterelnök szerint az ország nem áll háborúban, de azért béke sincs

2025. január 13. – 07:13

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Svédország nem áll háborúban, de béke sincs – mondta Ulf Kristersson svéd miniszterelnök, amikor bejelentette, hadihajókat küldenek a Balti-tengerre a tenger mélyén futó vezetékeket ért feltételezett szabotázsok miatt. A Guardian azt írja, hadihajók fokozott megfigyelés részeként érkeznek majd a tengerre. Svédország három hadihajóval és egy megfigyelő repülőgéppel járul hozzá a NATO törekvéseihez, mely során a kritikus infrastruktúrát és Oroszország árnyékflottáját figyelik.

A svéd miniszterelnök felidézte azt az állítólagos esetet, mely során Irán svéd bandák tagjait használhatta fel bűncselekményekhez, és azt mondta, „nincs háború, de béke sem”, mert „az igazi békéhez szabadság kell, és az országok közötti komoly konfliktusok hiánya. De mi és szomszédaink ki vagyunk téve hibrid támadásoknak, amelyeket nem robotokkal és katonákkal hajtanak végre, hanem számítógépekkel, pénzzel, dezinformációval és a szabotázs veszélyével.” Kristersson szerint azoknak, akik békét akarnak, fel kell készülniük a háborúra.

Egy későbbi sajtótájékoztatón azt mondta, Svédország egy ASC 890-es felderítő repülőgépet és legfeljebb három hadihajót küld majd a NATO támogatására. „Svédország nem von le elhamarkodott következtetéseket, és nem vádol senkit szabotázzsal nagyon erős indokok nélkül (…) De mi sem vagyunk naivak. A biztonsági helyzet és az a tény, hogy a Balti-tengeren újra és újra furcsa dolgok történnek, szintén megerősítik a gyanút, hogy nem lehet kizárni az ellenséges szándékot.”

Januárban a finn Elisa vállalat arra a következtetésre jutott, hogy erős külső erőbehatás miatt szakadt el december 25-én a Balti-tenger mélyén futó két távközlési vezeték. A gyanú szerint egy horgony okozhatta a szakadást, amire Kristersson azt mondta, kevés a bizonyíték arra, hogy egy hajó véletlenül okozna ilyesmit, és közben észre sem venné, hogy a horgonyt egy hosszú lánccal vonszolja.

A balti térség államai fokozott készültségben vannak az ukrajnai háború kezdte óta történt hasonló incidensek miatt, amelyek során távközlési, elektromos, illetve gázvezetékek szenvedtek károkat a tenger alatt. A NATO nemrég közölte, hogy a történtek nyomán fokozza katonai jelenlétét a régióban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!