Horgony miatt szakadhattak el karácsonykor a Balti-tenger mélyén futó távközlési vezetékek
2025. január 6. – 18:44
Erős külső erőbehatás miatt szakadt el december 25-én a Balti-tenger mélyén futó két távközlési vezeték, amelyet időközben sikerült helyreállítani – közölte hétfőn a finn üzemeltető vállalat, az Elisa.
A balti térség államai fokozott készültségben vannak az ukrajnai háború kezdte óta történt hasonló incidensek miatt, amelyek során távközlési, elektromos, illetve gázvezetékek szenvedtek károkat a tenger alatt. A NATO közölte, hogy a történtek nyomán fokozza katonai jelenlétét a régióban.
A finn hatóságok szabotázs gyanúja miatt feltartóztatták a Cook-szigetek zászlaja alatt hajózó, de az EU szerint Oroszország „árnyékflottájához” tartozó Eagle S nevű tankert, amely horgonyával okozhatta a károkat az Estlink 2 finn–észt villamos vezetéken és négy másik távközlési kábelen.
A hajó jelenleg a finnországi Porvoo kikötőjében horgonyoz, ahol tüzetesen átvizsgálják, gyanúsítottként számontartott legénységének nyolc tagját pedig kikérdezik a helyi hatóságok. Az Eagle S tulajdonosa által megbízott ügyvéd azt állítja, hogy Finnország eltérítette a hajót, és haladéktalanul újára kell engednie. Az illetékes bíróság pénteken elutasította ezt a kérést. Moszkva közölte, hogy az ügyhöz nincsen köze.
A svéd haditengerészet pénteken küldött vízfelszín alatti munkákra felszerelt hajót a finn hatóságok munkájának támogatására.
„A jelenlegi gyanú szerint a külső erőbehatást egy horgony okozhatta” – jelentette ki Jaakko Wallenius, az Elisa biztonsági főnöke. Az Elisa tulajdonában van a megsérült vezetékek közül két távközlési kábel.
A tájékoztatás szerint a Finnországot és Észtországot összekötő távközlési kábelekben az optikai szálakat több réteg szigetelés védi és acéllal is megerősítették azokat.
Az Estlink 2 villamos vezeték helyreállítása a finn Fingrid és az észt Elering üzemeltető vállalatok szerint a távközlési kábeleknél sokkal hosszabb időt, mintegy hét hónapot is igénybe vehet.
Közben brit vezetéssel elkezdődött az észak-európai tenger alatti infrastruktúra aktív figyelése az utóbbi időszakban észlelt rongálódások nyomán. A londoni külügyminisztérium és a védelmi tárca együttesen ismertetett hétfői tájékoztatása szerint a Közös Expedíciós Haderő (Joint Expeditionary Force, JEF) nevű észak-európai katonai szövetség aktiválta a tengerfelszín alatti vezetékrendszereket potenciálisan fenyegető veszélyek azonosítására szolgáló nyomkövető rendszerét és az orosz „árnyékflotta” mozgásának megfigyelését.
A JEF, amelynek létrehozását London 2012-ben kezdeményezte, hivatalosan a 2014-es walesi NATO-csúcson jött létre Nagy-Britannia mellett Izland, Norvégia, Dánia, Hollandia, Lettország, Litvánia, Észtország, Svédország és Finnország részvételével.
A figyelőrendszer aktiválásáról szóló hétfői londoni bejelentés közvetlen előzményeként károsodás érte a Finnországot Észtországgal összekötő Estlink 2 tenger alatti villamos vezetéket.
A figyelőrendszerben már regisztráltak olyan hajókat, amelyek az orosz árnyékflottához tartoznak, így ezeket szoros figyelemmel lehet követni, ha kiemelt jelentőségű térségekhez közelítenek – fogalmazott hétfői ismertetésében a brit kormány.
A tájékoztatás szerint potenciális kockázat észlelése esetén a rendszer valós idejű megfigyelésnek veti alá a gyanús hajót és azonnali figyelmeztetést küld, amelyet egyidejűleg megkapnak a JEF tagországai és a NATO-szövetségesek, írja az MTI.