Orbán: Nem vicc, hogy tegyük Európát újra naggyá, ez a túlélés egyetlen útja

2024. december 19. – 22:23

Másolás

Vágólapra másolva

Eltökéltek Ukrajna támogatásában, jelentette ki az uniós állam- és kormányfők csütörtöki csúcstalálkozójának végén António Costa. Az Európai Tanács elnöke Orbán Viktor mellett állva a záró sajtótájékoztatón hangsúlyozta: csak Ukrajna tudja meghatározni, mit jelent a béke, mikor teremtik meg a feltételeket ehhez. Nem most kell spekulálni különféle forgatókönyveken, addig is támogatják Ukrajnát, amíg és amivel kell. Ehhez konkrét lépéseket tesznek, például végrehajtják a legutóbbi szankciós csomagot, és keresni fogják a módját, hogy növeljék a támogatást. Az orosz agresszió a nemzetközi társadalom, a nemzetközi jog elleni támadás. Kiállnak Ukrajna szuverenitása mellett és tartós, igazságos békére törekednek, hangsúlyozta az első csúcstalálkozóját levezető politikus, aki megköszönte a többi állam- és kormányfőnek, hogy időben végeztek.

A többpólusú világrendben meg kell erősíteniük a nemzetközi szervezeteket és a déli féltekén, például Dél-Amerikában is partnereket kell keresni, az EU pedig növeli a diplomáciai jelenlétét Szíriában.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint most megéri Szíriában a terepen lenni, Ukrajnával pedig jövőre remélhetőleg meg tudják nyitni az első uniós csatlakozási fejezetet. Az USA-val vannak közös érdekeik, például a kínai túltermelésnél, de különféle forgatókönyvekre készülnek.

Az EU Tanácsának a napokban véget érő magyar elnöksége két politikai ciklus között jött, ez mindig kihívás, de számos eredményt mutathat fel. Kiemelte, hogy az elnökség erősítette Ukrajna támogatását a 15. szankciós csomaggal és egy orosz vagyont felhasználó hitel elfogadásával. Megköszönte az erőfeszítéseket, megemlítette a versenyképesség javításáról szóló budapesti nyilatkozatot és történelmi döntésnek nevezte Bulgária és Románia teljes schengeni tagságát, ami fontos mérföldkő az EU belső bővítésénél, de a külsővel is előrébb léptek.

Von der Leyennel minden politikai vitát félre tudtak tenni, hogy fontos ügyeket előrébb vihessenek Orbán Viktor szerint. Az elnökségi félévben soha nem látott biztonsági kihívások voltak háborúkkal, migrációval és az EU egyre nagyobb versenyképességi lemaradásával, miközben mások újra naggyá akarnak válni vagy azok akarnak maradni.

Vagy bürokratikus, azaz a szokásos ügyeket előrébb vivő, vagy politikai típusú elnökséget visz. Ő szerencsére már a második elnökségét kapta, így mert utóbbira vállalkozni. Rengeteg munkát tettek bele, a teljes magyar államapparátus java dolgozott rajta.

Ukrajnánál nem volt mozgástere a konszenzus hiánya miatt, ezért a háború ügyében nem az elnökség nevében, hanem kétoldalú diplomáciával lépett fel, a karácsonyi tűzszünetet sem elnökségi keretben tették le az asztalra. Magyarország hatása a méretétől függ, ezért kisebb célokat tűztek ki. „Nem látom akadályát, hogy legalább az ortodox karácsony két-három napján” ne haljanak meg emberek és legalább addig foglyokat cseréljenek. Januárban új elnöke lesz az Egyesült Államoknak, addig stratégiai nyugalmat javasolt Európának. Úgy látja, a harctéren nincs megoldás, haditerveket, halottakat, árvákat és özvegyeket látott, de megoldást nem. „A diplomáciának vissza kell venni a vezetést a tábornokoktól”, különben csak újra és újra veszteségek lesznek. Von der Leyen ugyanakkor kifejezetten Orbán szavaira válaszolva hangsúlyozta, hogy a támogatásuk nem csak katonai, és ha Oroszország nem támadna tovább, vége lenne a háborúnak.

Orbán a magyar elnökségről kiemelte, hogy először találkoztak a demográfiáért felelős miniszterek. A bővítési eredmények mellett a bolgár-román schengeni bővítésről szóló döntést említette, ami több mint tíz éve húzódott vétók miatt. Először sikerült a 27 mezőgazdasági miniszter körében konszenzust kialakítani a közös agrárpolitikáról, valamint az antiszemitizmus ellen kiadni egy nyilatkozatot, utalt egy-egy jogilag nem kötelező dokumentumra. Megerősödött benne, hogy az EU sikerének egyetlen lehetséges módja, ha nagy akar lenni, nagy döntésekre vállalkozik. Nem volt vicc, amit elnökségi mottónak választottak, hogy tegyük Európát is újra naggyá, ez az egyetlen útja a versenyképességnek és a túlélésnek.

Orbán Viktor az Európai Tanács 2024. december 19-i csúcstalálkozójának sajtótájékoztatóján a szükséges versenyképességi változtatásokat szemlélteti – Fotó: John Thys / AFP
Orbán Viktor az Európai Tanács 2024. december 19-i csúcstalálkozójának sajtótájékoztatóján a szükséges versenyképességi változtatásokat szemlélteti – Fotó: John Thys / AFP

Orbán Viktor az uniós tagállamok vezetőivel együtt szerda óta van a belga fővárosban. Aznap a nyugat-balkáni országokkal közös csúcstalálkozón vettek részt, ahol egy nyilatkozatban ismét kiálltak a térség további integrációja mellett, miután az EU miniszteri Tanácsában magyar elnökséggel három ország is előrébb lépett a folyamatban.

Orbán csütörtökön a Fidesz európai pártcsaládja, a Patrióták Európáért tagjaival hangolódott a csúcsra, ami után a karácsonyi tűzszünetről nyilatkozott. A másnapi csúcson Volodimir Zelenszkij elnök azt állította, a médiából értesültek az ötletről, az Ukrajnáról pár órával később kiadott következtetésekben Orbánék hangsúlyozták az elvet, hogy Ukrajna nélkül nem lehet semmit sem kezdeményezni Ukrajnáról. Costa az ülésre érkezve az EU világban elfoglalt helyét nevezte a másik fő témának, Orbán elnökségi beszámolóját több, a következtetésekben röviden szereplő témával együtt nem említette.

A csütörtöki csúcson az Európai Tanács nevű uniós intézményben az állam- és kormányfők vettek részt, ez nem ugyanaz, mint az EU miniszterekből álló, nevében hasonló Tanácsa. A magyar kormány csak utóbbit elnökölte, de a soros elnökség végére eső csúcson az adott ország vezetője is össze szokta foglalni az eredményeket.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!