Egy felborult kajak, sikertelen kutatás, egyre több gyanús jel – ki is derült, hogy csak megrendezte a halálát
2024. november 26. – 22:55
A 45 éves Ryan Borgwardt augusztus 12-én tűnt el, miközben egyedül horgászott egy wisconsini tavon. A kajakja a tóban ringatózott, a telefonja nem volt elérhető, ő pedig szőrén-szálán felszívódott. A rendőrség érthető módon arra gyanakodott, hogy vízbe fulladt. A háromgyerekes családapa holttestét majdnem két hónapon át keresték, mire a rendőrség
arra utaló bizonyítékokat talált, hogy a férfi életben van, sőt, Kelet-Európába utazott.
Kiderült, hogy Borgwardt megrendezte a halálát. A hatóságok szerint 40 ezer dollárt kellene megfizetnie, mert „akadályozott egy eltűnéssel kapcsolatos nyomozást”. A férfit az akciója után is mindenki tárt karokkal várná otthon, de ő egyelőre nem mert hazatérni.
Átlagos balesetnek tűnt, de nagyon nem az volt
Borgwardt augusztus 11-én este indult horgászni watertowni otthonából. A nagyjából egyórás kocsiútra található Green Lake horgásztóhoz ment, ahol kajakba szállt, és horgászni kezdett. Este 11 körül üzenetet írt a feleségének, hogy végzett, és lassan kievez a partra. Utána viszont nem hallottak felőle.
Másnap reggel találták meg a felborult kajakját a tóban. A kocsija is a közelben parkolt. Egy nappal később két horgász megtalálta a férfi horgászbotját a tó partjánál, valamint egy szerszámosdobozra is ráleltek. Ebben benne volt Borgwardt pénztárcája és jogosítványa is – írja a CNN.
A rendőrség joggal feltételezte, hogy a férfi kieshetett a kajakjából, vagy fejre állhatott vele, és megfulladt. A holttestét két héten át keresték a tó fenekén, de semmilyen nyomot nem találtak. Mindeközben a családja elmondása szerint hol reménykedtek, hogy élve előkerül a férfi, hol lemondtak róla, és gyászolták.
Miután azonban több mint másfél hónap alatt sem találták meg a holttestet, a hatóságok elkezdtek gyanakodni, hogy a férfi mégis életben lehet. Az egyik gyanús jel az volt, hogy januárban Borgwardt 375 ezer dollár (kb. 145 millió forint) értékű életbiztosítást kötött magára, amelynek a családja volt a kedvezményezettje.
Sőt, Borgwardt az eltűnése előtt pénzt utalt egy külföldi bankszámlára is. Október elején a seriff hivatala megtudta, hogy a kanadai bűnüldöző hatóságok a férfi eltűnésének bejelentése utáni napon végigfuttatták Borgwardt nevét adatbázisaikban. Az is kiderült, hogy a férfi korábban bejelentette, hogy ellopták, vagy elvesztette az útlevelét, ezért májusban újat kapott – ezt használhatta Kanadában.
A nyomozók továbbá megállapították, hogy Borgwardt kicserélte laptopjának merevlemezét, és az eltűnése napján törölte a böngészési előzményeit. Ezután a hatóságok az online tevékenységét is elkezdték vizsgálni. Kiderült, hogy az eltűnése előtt a férfi megváltoztatta az emailcímét, és azon keresztül kapcsolatba lépett egy üzbegisztáni nővel.
Innentől kezdve egyre biztosabbnak tűnt, hogy Borgwardt nagyon is él, és csak megrendezte a saját halálát.
Arra nem adott egyértelmű választ a rendőrség, hogy ezt miért tette, csak annyit, hogy „több oka is volt” erre. „Voltak személyes dolgai, és úgy gondolta, hogy ez a helyes lépés” – fogalmazott csütörtöki sajtótájékoztatóján a Green Lake megyei seriff, Mark Podoll.
A rendőrségnek sikerült kapcsolatba lépnie egy oroszul beszélő nővel, aki megerősítette, hogy a családapa él, de nem volt hajlandó megmondani, hogy ő volt-e az üzbegisztáni nő, akivel kommunikált, ahogy azt sem, hogy nála rejtőzik-e a férfi. Az ismeretlen nő viszont összekötötte Borgwardtot és a hatóságokat. A rendőrség a múlt hét végén jelentette be, hogy az eltűntnek hitt férfi egy 24 másodperces videóban adott magáról egyértelmű életjelet.
„Jó estét, itt Ryan Borgwardt. Ma november 11-e van. Körülbelül 10 óra van nálatok. A lakásomban vagyok. Biztonságban vagyok, biztonságban, semmi gond. Remélem, hogy ez így rendben lesz” – mondta egy telefon kamerájába, egyszínű fal előtt ülve.
Azt hitte hamar feladják a keresését, de rossz seriffet fogott ki
Borgwardt november 11. óta mindennap beszél a hatóságokkal. Elmondta a rendőrségnek, hogy pontosan hogyan is tűnt el, és azt is, hogyan tervelte ki az egész mutatványát. A Green Lake-et részben azért választotta, mert 60 méterével ez Wisconsin legmélyebb természetes tava. A tóra nem egy, hanem két csónakkal ment ki: a kajakkal és egy gyerekméretű felfújható csónakkal. A tó közepére beevezve felborította a kajakot, a tóba dobta a telefonját, és a felfújható csónakban visszaevezett a partra.
Utána éjszaka kerékpárral tekert körülbelül 130 kilométert Madisonba, ahol felszállt egy Detroitba tartó buszra. Onnan végül átlépte a kanadai határt, és felszállt egy Európába tartó járatra – sorolta a seriff. Azért hozzátette, hogy a nyomozók még mindig próbálják ellenőrizni a történetet. Úgy tudják, a férfi most Kelet-Európában van, de az rejtély, hogy pontosan hol.
A seriff arról is beszélt, hogy Borgwardt felkutatása költséges és érzelmileg megterhelő volt mind a családjának, mind a kutatócsapatoknak. Ezért felelősségre akarják vonni. A férfi nem azért büntethető, mert szőrén-szálán eltűnt, hanem azért, mert az eltűnését halálesetnek állította be, és ezzel félrevezette a hatóságokat – ecsetelte a Wisconsini Egyetem jogi karának docense, John Gross. A seriff az igazságszolgáltatás akadályozásával vádolná meg Borgwardtot. A megye emellett 40 ezer dollárig (kb. 15,6 millió forint) terjedő kártérítést követel majd a keresőakció miatt – írja a CNN.
A családapa azt is bevallotta a nyomozóknak, hogy azt hitte, körülbelül két hét után abbahagyják a keresését. „Rossz seriffet és rossz nyomozati osztályt választott” – mondta Podoll. Borgwardt sajnálatát fejezte ki, amiért megbántotta a családját, és azért is rosszul érzi magát, mert mindenki ennyi időt és energiát ölt a keresésébe. Keith Cormican, akinek alapítványa vízbe fulladt emberek utáni kutatásokban segít, azt mondta, hogy a keresőakció első két hetében 10 ezer dollár ment el munkadíjra és eszközökre.
„A jó hír az, hogy még mindig él és jól van. A rossz hír az, hogy nem tudjuk, pontosan hol van Ryan, és nem döntött úgy, hogy hazatér”
– mondta a seriff. A család azt mondta a hatóságoknak, azt akarják, hogy Borgwardt hazatérjen, ugyanis még az sem világos, hogy a férfi hogyan tudja eltartani magát, bár Podoll szerint „okos a fickó”, és nem kizárt, hogy már van valamilyen munkája. A tisztviselők is kérlelték, hogy térjen vissza az Egyesült Államok területére, bár a jogi szakértő szerint Borgwardt akár másfél éves börtönbüntetésre és bírságra is számíthat, ha hazatérne.
A seriff azt mondta, még a karácsony közeledtét is bevetette a férfi győzködéséhez. „Közeleg a karácsony. Milyen jobb ajándékot kaphatnának a gyerekei, mint hogy velük tölti az ünnepet?” – ilyen érvekkel próbálta meglágyítani a családapa szívét. A férfi egyelőre nem állt kötélnek, a seriff szerint attól tart, hogy ha hazamegy, senki nem fogadja be. „Pedig a közösség korábban jelezte, hogy hajlandó megbocsátani” – mondta Podoll.