Szétszakadt az a tengeri pontonhíd, amelyiken az amerikaiak segélyszállítmányokat vittek Gázába
2024. május 28. – 22:39
Az Egyesült Államok egy tengeri folyosót hozott létre Gázánál, hogy humanitárius segélyt juttassanak a háború sújtott enklávéba, de a következő napokban ez szünetelhet, miután az erős hullámzás miatt szétszakadt az erre a célra kiépített pontonrendszer, írta a CNN.
A szerkezetnek a nyílt vízen van egy nagyobb platója, amelyre kirakodtak, és a szállítmányokat aztán egy úszóhídon vitték a partig. A hullámverés miatt viszont szét kellett kapcsolni kedden az úszóhidat, és a két részt csak akkor tudják újra összekapcsolni, ha nyugodtabb lesz a víz.
A Joint Logistics Over the Shore (JLOTS) nevű ideiglenes móló működéséhez nagyon jó tengeri feltételekre van szükség. A CNN korábban arról számolt be, hogy a JLOTS-t legfeljebb 3 méteres hullámokban és körülbelül 25 kilométer per órás szélben lehet biztonságosan működtetni.
A 320 millió dollárba kerülő móló május 17-én kezdett üzemelni, és egy héten át érkeztek rá a szállítmányok. Csütörtökön Brad Cooper admirális azt mondta, 820 ezer tonna segélyt szállítottak a mólón keresztül a gázai tengerpartra, ahol az Egyesült Nemzetek Szervezete osztotta szét a segélyeket a palesztinok között. Több ezer tonna segély most Cipruson várakozik, az ezeket szállító hajók csak akkor indulnak el, ha újra üzembiztos lesz a pontonhíd.