Az Európai Parlament kedden elfogadta az ipari kibocsátásokról szóló irányelv felülvizsgálatát és egy új rendeletet egy emissziós adatokat tartalmazó portálról.
Az új szabályok az EP közleménye szerint kötelezővé teszik a legszigorúbb elérhető kibocsátási szintek meghatározását az érintett ágazatokban. A vízhiány elleni küzdelem érdekében a vízfogyasztásra környezetvédelmi teljesítménycélokat kell bevezetni. A hulladékra, az erőforrás- és energiahatékonyságra, valamint a nyersanyag-felhasználásra a célok egy tartományon belül lesznek.
A felülvizsgált irányelv mostantól a bányákra és az akkumulátorokat gyártó nagy létesítményekre is kiterjed. A jogszabály a jelentősebb sertés- és csirketelepekre is vonatkozik majd, de bizonyos feltételek mellett lesznek kivételek például az ökológiai gazdaságokkal. 2026 végéig értékelik, hogy szükség van-e további intézkedésekre például a szarvasmarháknál, és kell-e egy viszonossági záradék, hogy a nem uniós termelők az EU-ba exportálva hasonló követelményeket teljesítsenek-e.
Egy már meglévő adatbázis továbbfejlesztésével létrehoznak egy uniós ipari kibocsátási portált is, ahol bárki hozzáférhet az összes adathoz az uniós engedélyekről és helyi szennyező tevékenységekről.
Az előírásoknak nem megfelelő vállalatokat a legsúlyosabb jogsértéseknél az éves uniós forgalmuk legalább három százalékára büntethetik. Az uniós országok kötelesek biztosítani a jogot, hogy ha nem tartják be az előírásokat, a polgárok kártérítést követelhessenek az egészségükben okozott károkért.
Az irányelv felülvizsgálatát 393 igen szavazattal, 173 ellenében és 49 tartózkodással fogadták el. A jegyzőkönyv szerint a magyar képviselők közül a szavazók – köztük a KDNP-s Hölvényi György és a fideszesek – mind támogatták a javaslatot, ahogy a kibocsátási portálról szóló új rendeletet is. Utóbbira összesen 506 igen szavazat érkezett 85 ellenében és 25 tartózkodás mellett.
A jogszabályokat még a miniszteri Tanácsnak is jóvá kell hagynia, de erről már előzetesen politikai alkut kötött az Európai Parlamenttel, így várhatóan már csak formaság lesz a szavazás. Miután ez is megtörtént, kihirdették és hatályba is lép az irányelv, a tagállamoknak szűk két évük lesz rá, hogy megfeleljenek neki.
A Telexen korábban cikksorozatban foglalkoztunk a magyar akkumulátorgyártással, így többek között azzal is, hogy mérgeznek-e az ilyen üzemek és mennyire tartják be a szabályokat, illetve mennyire igazodnak hozzájuk a nemzeti törvények Magyarországon.