Az izraeli erők átvették a Vöröskereszttől az izraeli túszokat a rafahi határátkelőnél
2023. november 24. – 06:36
frissítve
- Izrael átvehette a Hamásztól elengedett első 13 izraeli túszt. Rajtuk kívül 10 thaiföldi és egy Fülöp-szigeteki túsz is kiszabadult.
- A túszok között idősek, anyák és gyerekek is voltak.
- Cserébe Izrael tűzszünetet biztosított és a következő napokban több mint 30 palesztin nőt és gyereket enged el.
- A felmérések szerint látványosan bezuhant Netanjahu kormányának támogatottsága.
Izrael megkapta a listát azokról a túszokról, akiket várhatóan szombaton enged szabad a Hamász, közölte az izraeli miniszterelnök hivatala. Az izraeli biztonsági tisztségviselők már a túszok hozzátartóit is értesítették emiatt. Pénteken összesen 24 túszt engedett szabadon a Hamász, akik között idősek, nők és gyerekek is voltak.
(Guardian)
A WHO vezetője, Tedros Adhanom Ghebreyesus „örvendetes hírnek és hatalmas megkönnyebbülésnek nevezte”, hogy pénteken a Hamász szabadon engedett 24 túszt. Bejegyzésében azt írta: reméli, hogy a még fogságban lévő túszokat is hamarosan szabadon engedik és újra a szeretteikkel lehetnek.
Emmanuel Macron francia elnök is üdvözölte a túszok szabadon engedését. „A közvetítőkkel továbbra is azon vagyunk, hogy az összes túszt szabadon engedjék. Külön gondolunk a francia túszokra és azok családtagjaira. Számíthatnak az eltökéltségünkre.”
Négy helikopterrel szállítottak kórházba 22 szabadon engedett túszt. A gépek a Hatzerim Légibázisról szálltak fel és tel-avivi kórházakba vitték őket, ahol találkozhatnak a családtagjaikkal. A maradék két szabadon engedett túszt már korábban a Holon városában lévő kórházba szállították.
(CNN)
A tűzszünet napján 137 kamionnyi segélyszállítmány érkezett a Gázai övezetbe – írta a CNN. Az ENSZ adatai alapján ez a legnagyobb szállítmány azóta, hogy a Hamász október 7-én Izraelre támadt. Egy időre egyáltalán nem juthattak be szállítmányok a 2,3 millió ember lakta, Pest területével megegyező méretű területre, ahol víz- és élelemhiány miatt humanitárius katasztrófa alakult ki. A Gázai övezetből Izraelre támadó Hamászt – amely 1400 izraelit ölt meg, köztük 1100 civil, nőket és gyerekeket – az izraeli hadsereg Gázai területen támadta, előbb légierővel, majd a szárazföldön is. Az izraeli válaszcsapások miatt 1,7 millió ember hagyta el otthonát és ment a Gázai övezet déli felébe, ahol azonban szintén nem voltak bitosítva ellátásuk feltételei. Később a segélyszállítmányok korlátozottan juthattak be, jóval kevesebb élelmiszerrel, ivóvízzel, áramellátáshoz üzemanyaggal, mint amennyire a lakosságnak szüksége volt. A most beérkezett és a következő napokban hasonló mennyiségben várható szállítmányok enyhíthetnek a humanitárius helyzeten is.
Izrael a katonai csapásokkal a Hamász katonai bázisait, lőszerraktárait, lőállásait célozza, ám ennek voltak civil áldozatai is. A Hamász által ellenőrzött egészségügyi hatóság szerint jóval 10 ezer felett az áldozatok száma, köztük sok a nő és a gyerek. Izrael szerint mindent megtesznek azért, hogy minél kevesebb legyen a civil áldozatok száma, ezt azonbna épp a Hamász nehezíti, amely élő pajzsként tartja maga előtt a civileket, lassítva evakuációjukat is.
Ehhez kapcsolódik, hogy helyi jelentések szerint ezrek indultak vissza a Gázai övezet északi részébe a tűzszünet első napján. Ennek ösztönzésében a Hamász is érdekelt, hiszen így a hétfővel véget érő tűzszünet után ismét nehezebb lesz civil áldozatok nélkül az izraeli hadseregnek katonai akciót végrehajtania a Hamász ellen.
Üdvözölte a 13 izraeli és 11 külföldi túsz kiszabadítását az Egyesült Államok elnöke. „Ez csak a kezdet, de jól halad” – mondta Joe Biden pénteki sajtótákékoztatóján, emlékeztetve arra, hogy gyerekek, édesanyák és nagymamák is kiszabadultak a Hamász 49 napos fogságából.
Továbbra is van amerikai fogoly a palesztin fegyvereseknél, bár két amerikai nőt október végén már elengedett a Hamász.
Biden bizonyos abban, hogy a következő napokban a megállapodásban újabb és újabb foglyok szabadulnak ki, ám azzal, hogy ötven túszt elenged a Hamász a következő négy napban, azzal a feladat nem zárult le, hiszen összesen csaknem 240 embert rabolt el a Hamász október 7-én, a véres támadás napján, amelynek során 1100 civilt és 300 izraeli katonát ölt meg. Arról, mi történt a támadás napján, itt olvashat bővebben.
De az elnök távolabbra is tekintett beszédében: arról beszélt, hogy békét kell teremteni a régióban, hogy a térség minden gyereke, zsidó, keresztény, muszlim is békében élhessen.
A békéhez a Hamászra is nyomást kell gyakorolni, az arab orzságokon kereszük is. „Nem bízom abban, hogy a Hamász magától bármi helyeset tenne. Csak abban, hogy a Hamász reagál a rá nehezedő nyomásra” – mondta Biden.
Nyilvánosságra hozták a 13 kiszabadított izraeli túsz nevét és korát. A legfiatalabb a kétéves Aviv és testvére a négyéves Raz, akiket édesanyjukkal együtt engedtek el 49 mapig tartó fogságukból. A hatéves Emilia és édesanyja és a 9 éves Ohad is szabad lett.
A legidősebb kiszabadított túsz Jafa Adar, a 85 éves asszonyt Nir-Ozból rabolták el, ahogyan a most elengedett 13 túszból kilencet, köztük a 79 éves Hana Kacirt, akiről korábban az Iszlám Dzsihád azt állította, hogy meghalt egy izraeli légicsapás során.
A túszok családjait és Izrael minden polgárát biztosította a kormányfő arról, hogy minden túsz hazahozatalát tűzte ki célul a kormány – írta a CNN. Benjamin Netanjahu videóüzenetben köszöntötte a 13 szabadon engedett izraeli és további 11 külföldi túszt, akik pénteken szabadulhattak ki a Hamász másfél hónapig tartó fogságából. A túszok hazahozatala a háború egyik célja – „de minden más célunkat is el akarjuk érni” – mondta a kormányfő, utalva arra, hogy Izrael a Gázai övezetben most négy napra felfüggesztett légi és szárazföldi csapásokkal a terrorista szervezetként kezelt Hamász felszámolására törekszik.
A nagy politikai túlélő Netanjahu népszerűsége a kormánykoalícióval együtt mélyre zuhant, egy friss felmérés szerint, ha most lennének a választások, akkor a többpárti ellenzék egy szavazat híján kétharmados többséget szerezne.
Izrael és a Hamász megállapodásának értelmében Izrael a négy napig tartó tűzszünet mellett átad 150 palesztin bebörtönzött vagy előzetes letartóztatásban lévő személyt – nőket és 19 év alatti fiatalokat, akik nem gyilkosság miatt voltak bebörtönözve. Cserébe Hamász az október 7-én elhurcolt csaknem 240 izraeli túszból enged keddig szabadon ötvenet.
A palesztin fél pénteken megerősítette, hogy Beitunia ellenőrzőponton át 33 palesztin már valóban Ciszjordániába jutott – írta a Guardian. Ők voltak azok, akiknek az átjutása késett, mert tiltakozó csoport gyűlt össze körülöttük, követelve a Hamász által elrabolt túszok elengedését.
Igaz a csoport létszámát egy korábbi hírben 39 főben adták meg, de egyelőre a Palesztin Hatóság 33 főről beszél.
A Hamász által elengedett 13 izraeli túsz között van az a 79 éves nő, akiről az Iszlám Dzsihád korábban azt állította, hogy a fogságban meghalt egy izraeli légi csapás során. Hanna Kacir azonban életben van, a másik 12 tússzal együtt már átadták az izraeli erőknek Rafahnál – írta a Guardian.
A sajtóhírek szerint megérkeztek a Nemzetközi Vöröskereszt járművei a ciszjordániai Ofer börtönhöz, ahonnan várhatóan Gázába szállítják az előzetes megállapodások szerint kiválasztott 39 palesztin foglyot.
A foglyok között 24 nő és 15 kiskorú van – írja a Guardian.
A foglyok korábban izraeli börtönökben voltak, közülük többeket tárgyalás és ítélet nélkül tartottak fogva. Olyan bűncselekmények miatt tartóztatták le őket, mint késelés vagy gyilkossági kísérlet, izraeli katonák megdobálása vagy ellenséges szervezetekkel való kapcsolatfelvétel.
A megállapodás szerint a palesztin rabokat először a ciszjordániai börtönbe szállították, ahol estére nagy tömeg gyűlt össze. Az izraeli biztonsági erők könnygázt vetettek be, mivel egy ponton dulakodás alakult ki néhány palesztin férfi és az izraeli hatóságok közt.
Nagy tömeg gyűlt össze a Vöröskereszt járműve körül a ciszjordániai Beitunia ellenőrzőpontnál, ahol 39 izraeli börtönből kiszabadult palesztint akarnak szabadon engedni – írja a BBC.
„Hol vannak a foglyok?” – skandálja a tömeg az autó körül.
A brit állami média szerint dulakodás kezdődött néhány palesztin férfi és az izraeli erők között, ezért késve fogják szabadon engedni a 39 palesztin foglyot, akiket izraeli börtönökből engedtek ki az izraeli túszokért cserébe.
Izrael várhatóan 150 palesztin foglyot enged szabadon a négynapos tűzszünet alatt, akik mindannyian nők vagy 19 év alattiak – írja a Sky News. Olyan bűncselekmények miatt tartóztatták le őket, mint késelés vagy gyilkossági kísérlet, izraeli katonák megdobálása vagy ellenséges szervezetekkel való kapcsolatfelvétel. Többeket tárgyalás és ítélet nélkül tartottak fogva az izraeli hatóságok.
A Times of Israel újságírója X-en posztolta annak a 13 izraeli és kettős állampolgár nevét és fotóját, akiket a Hamász ma átadott Izraelnek. A teljes névsor, és a túszok életkora ide kattintva érhető el.
A Sky News szerint 4 gyerek és 5 idős nő van a kiszabadult foglyok között.
Két, hetvenes éveiben járó nő a szabadon engedett túszok között – írja a BBC, ami nemrég megszerezte a ma kiszabadult túszok hitelesített névsorát.
Az idős túszok egyike a 78 éves Margalit Moses. A rákbetegséget túlélő nőt október 7-én rabolta el a Hamász a Nir Oz Kibbutzból. Moses állítólag a természet szerelmese, aki egészségügyi problémái ellenére szeret túrázni. Margalit arról is ismert, hogy folyamatosan mellényeket és pulóvereket köt unokáinak.
A másik idősebb túsz Adina Mose, aki 72 éves. Adinát október 7-én rabolták el otthonából, a Nir Oz Kibbutzból. A Hamász meggyilkolta férjét, Szaid Mosét. Családja egy Hamász által készített videó alapján azonosította őt. Mosének négy gyereke van. Szabadulása után „folytathatja a kibucban élő unokái nevelésében való segédkezését, és visszatérhet hobbijaihoz: a főzéshez, a növénytermesztéshez és a könyvek olvasásához” – áll a Túszok és Eltűnt Családok Fórumának közleményében.
A Reuters által közölt képek alapján rajtuk kívül több idős asszony lehet a most kiszabadult túszok között. A Sky News szerint öt idős nőt engedett el a túszok közül a Hamász.
A túszok izraeli területen vannak – erősítette meg az Izraeli Védelmi Erők a BBC-nek.
A túszokat a rafahi átkelőnél adta át a Vöröskereszt az izraeli erőknek. A határátkelőnél kisebb tömeg várta a túszokat, egyesek éljeneztek, mások a kocsik mellett szaladtak és a telefonjukkal videóztak.
A túszok már átestek egy egészségügyi vizsgálaton. Az izraeli katonák kísérik őket tovább kórházakba, ahol a családjaik már várnak rájuk – írta a BBC.
Néhány félreértés után tisztázódni látszik a ma kiszabaduló Hamász-túszok pontos száma és nemzetisége, miután a katari külügyminisztérium közleményben erősítette meg ezeket az adatokat.
Összesen 13 izraelit – köztük néhány kettős állampolgárt –, 10 thaiföldit és egy Fülöp-szigeteki állampolgárt engedett el a Hamász – erősítette meg a katari külügy szóvivője X-en.
Korábban azt lehetett tudni, hoyg 13 izraeli és 12 thaiföldi fogoly nyerte vissza a szabadságát. Ennek azonban ellentmondott a túszok közvetítésében szerepet játszó Vöröskereszt közleménye, amiben azt írták, hogy 14 foglyot engedett el a terrorszervezet. Katar közleménye alapján a Vöröskereszt számai már stimmelnek.
(Guardian)
Egy izraeli biztonsági tisztviselő megerősítette a BBC-nek, hogy a Vöröskereszt átadta nekik azokat a túszokat, akik elsőként hagyhatták el a Gázai övezetet.
A Vöröskereszt szintén megerősítette a brit állami médiának, hogy teljesítették a közvetítői feladatot, és a rafahi határon átkelve, Egyiptom területén átadták az izraeli erőknek a túszokat. A szervezet azt írja, hogy 24 túszt engedtek szabadon a mai napon.
Korábban viszont arról szóltak a hírek, hogy 13 izraeli túsz és 12 thaiföldi állampolgár is kiszabadult. A Reutersnek most egy forrás azt mondta, hogy a thaiföldiek 11-en vagy 12-en lehetnek, ezért lehet, hogy ez a Vöröskereszt által közölt eltérő szám oka.
„Elősegítettük ezt a kiszabadítást azzal, hogy a Gázai övezetből a rafahi határra szállítottuk őket, ami a felek közötti semleges közvetítői szerepünk valós hatását jelzi” – írta a Vöröskereszt az X-en.
Látványosan bezuhant a Benjamin Netanjahu vezette kormánykoalíció támogatottsága Izraelben – írta egy csütörtöki felmérés alapján a Times of Israel. A hatodik kormányát összehozó Netanjahu mögött álló hárompárti koalíciónak 64 mandátuma van, egy most vasárnapi választáson viszont már csak 41-et szerezne.
Ebben nemcsak a nyári és kora őszi tüntetések játszanak szerepet – amelyek az ellenzék által a jogállam leépítésének tekintett bírósági reform miatt indultak el –, de a Hamász október 7-i támadása is. A véres akció ugyanis a kormányfő felelősségét is felveti, mivel nem tulajdonított kellő súlyt a hírszerzés és a hadsereg jelzéseinek az esetleges terrorista támadásra vonatkozóan.
A radikális jobboldali, a ciszjordániai telepesmozgalmat támogató Zsidó Erő nem érné el a bejutáshoz szükséges 3,25 százalékos küszöböt. A párt vezetője – maga is ciszjordániában élő telepes – Bezalel Szmotrics jelenleg pénzügyminisztere Netnjahu kormányának.
Netanjahu pártja, a Likud most összesen csupán 18 mandátumot szerezne, míg Beni Ganc, a Nemzeti Egységpárt élén 41 mandátumot kapna, potenciális szövetségeseivel együtt pedig 79 fős, csaknem kétharmados többséget szerezne.
A felmérések kitérnek arra is, kit látnának szívesen a kormányfői poszton Izraelben: Ganc mellett áll a válaszadók 57 százaléka, Netanjahut csak 27 százalék támogatja.
„Fel vannak készítve a szakemberek arra, hogy kellő érzékenységgel kezeljék a kiszabadított túszokat, a gyerekeket, akik ötven napig voltak fogságban, nem is tujduk, milyen körülmények között” – mondta egy rövid sajtótájékoztatón az izraeli külügyminisztérium képviselője. A kiszabadult túszok már biztonságban vannak, de hosszú az út hazáig, Izraelbe – mondta, utalva arra, hogy az izraeli erők az egyiptomi Rafahnál vehetik át a nőkből és gyerekekből álló 13 fős első csoportot, akik a Hamász és Izrael között kötött megállapodás nyomán hagyhatták el a Gázai övezetet.
Rajtuk kívül még több mint 30 személy jöhet el a fogságból a következő négy napban, ám így is sokan, csaknem kétszázan lehetnek további foglyok, akiknek hazatértét szintén várja Izrael.
A külügyi képviselő megjegyezte: eredményt kizárólag az Izrael által megkezdett katonai akciók révén értek el. Ezzel jelezte, hogy a Hamász ellen irányuló csapások nélkül – amelyeknek civil áldozatai miatt érte már nemzetközi kritika Izraelt –, nem lehetett volna a megállapodásra kényszeríteni a terrorista szervezetet.
Átvette a Nemzetközi Vöröskereszt azt a 13 izraeli túszt, akik a Hamász és Izrael által kötött megállapodás nyomán hagyhatják el a Gázai övezetet. A BBC szerint a túszok még a Gázai övezetben vannak és Egyiptom felé tartanak. Az út önmagában legfeljebb 20-30 kilométer lehet a rafahi határátkelőhöz, de nem tudni, mikor érkeznek meg. Rafahban veszi át őket az izraeli fél és szállítja majd Izraelbe katonai helikopteren. A túszok rokonai már összegyűltek Tel-Aviv elővárosában, Petah-Tikvában, annál a kórháznál, ahová kivizsgálásra szállítják a kiszabadult túszokat.
Elengedte a Hamász az első túszait: 12 thaiföldi állampolgárt – derült ki a thaiföldi miniszterelnök bejegyzéséből az X-en. A BBC úgy tudja, úton van a thai nagykövetség megbízottja is, hogy átvegye a túszokat, pontos helyet azonban egyelőre nem adtak meg. A Hamász nem erősítette meg a túszok elengedését, erről elsők között a tárgyalási folyamatban közreműködő Egyiptom számolt be.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) megerősítette, hogy a Hatzerim Légibázisra várják a helikoptert a túszokkal.
A 12 thaiföldi túsz mellett várják 13 izraeli szabadon engedését is pénteken, a korábbi hírek ugyanis az ő elengedésükről szóltak első körben. A négy nap alatt kiszabaduló 50 túsz között 30 gyerek van – a túszok között a legfiatalabb 10 hónapos – 12 édesanya és 8 idős ember.
13 túsz, gyerekek és nők az elsők, akik kiszabadulhatnak a Hamász fogságából pénteken, a terrorista szervezet és Izrael egyezségének nyomán. Neveket tartalmazó listát nem hoztak nyilvánosságra. A megállapodás szerint a Hamász négy nap alatt 50 túszt enged szabadon azok közül, akiket október 7-én rabolt el a példátlanul véres támadása után, amelynek során az Izrael védelmi rendszerét áttört fegyveresek 1400 embert – 80 százalékban civileket – megöltek. A Hamász hivatalosan azt sem közölte, mennyi túsz van nála, és a vele esetenként az Izrael elleni küzdelem élharcosának szerepéért rivalizáló Iszlám Dzsihád fogságában. Izrael csaknem 240 túszról tud.
Kérdés azonban, mennyien lehetnek életben a sok idős, gyógyszeres kezelésre szoruló és sebesült túszok közül. A Hamász állítása szerint 50 túsz a Gázai övezetben végrehajtott izraeli légi és szárazföldi csapásokban meghalt.
A pénteken életbe lépett tűzszünet után több száz palesztin civil indult meg a Gázai övezet északi része felé, amelyet az izraeli hadsereg Hamász elleni csapásai miatt evakuáltak – írta a Guardian az AP jelentése alapján.
Visszatérésük korainak tűnik, hiszen a négy napig tartó tűzszünet után – amely révén pénteken megérkezhetnek Izraelbe az első túszok azok közül, akiket a Hamász az október 7-i, 1400 ember életét követelő támadása során rabolt el – a harcok újra elindulhatnak. A tűzszünet meghosszabbítása csak akkor lenne lehetséges, ha a Hamász további túszokat is szabadon engedne az Izrael adatai szerint csaknem 240-ből. A jelenlegi megállapodás 50 túsz elengedését írta elő, minden további tíz túszért Izrael egy újabb nap tűzszünetet adna. A jelenlegi egyezség szerint Izrael 150, őrizetben lévő palesztint is elenged.
Az európai biztonsági szakértők növekvő kockázatot látnak a háború által radikalizálódott iszlamisták támadásaira, a legnagyobb veszélyt valószínűleg a nehezen követhető „magányos farkas” támadók jelentik.
Öt európai országban, köztük Nagy-Britanniában, Németországban és Franciaországban tesznek is a fokozott veszély ellen, több mint 10 hírszerzési szakértő és rendőr mondta azt a Reutersnek, hogy fokozni fogják az iszlamista fegyveresek megfigyelését.
Ez további terheket ró majd az Oroszországból, Kínából és Iránból érkező fenyegetések kezelése miatt már megterhelt erőforrásokra. Erre Mark Rowley londoni rendőrfőnök azt mondta: „ez a fenyegetések egyik legnagyobb kihívást jelentő konvergenciája, amit valaha láttam”.
Egy brit biztonsági szakértő azt mondta, hogy a gázai háború valószínűleg az iszlamista fegyveresek legnagyobb toborzóalkalma lesz a 2003-as iraki háború óta, Európában pedig már most megszaporodtak a zsidó és nyugati célpontok elleni támadások.
Egy német forrás, akit a titkosszolgálatok rendszeresen tájékoztatnak, azt mondta, hogy a civileket fenyegető veszély Németország közelmúltbeli történelmének legnagyobbja most, az országot iszlamista fegyveresek, szélsőjobboldali csoportok és Oroszország fenyegeti.
A múlt hónapban Franciaországban és Belgiumban három ember halt meg két iszlamista támadásban. Emiatt ez a két ország, illetve Ausztria, Szlovénia és Bosznia-Hercegovina megemelte a terrorveszély szintjét. Olaszország újra bevezette a határellenőrzést a Szlovéniával közös határon.
A szakértők szerint évekig érezhető lesz a háború által radikalizált iszlamisták hatása.
A BBC és a CNN is arról számolt be, hogy Szderót városánál is abbamaradtak a harcok. Itt még reggel, a tűzszünet hivatalos indulási időpontja után is hallani lehetett lövéseket és drónokat is.
Ennek az oka akár az is lehet, hogy a tűzszüneti megállapodás egyik verziója szerint a fő hadműveleti területté vált északi részen viszont minden nap 10 és 16 óra között lehet érvényben a szünet. A továbbra is északon maradt civilek ezekben az időszakokban dél felé indulhatnak el.
Szderót környékén a tűzszünet reggel 6 órai (helyi idő szerint reggel 7 óra) hivatalos kezdete után még nagyjából 20 percig lőtte Izrael a gázai területeket.
A Reuters szerint megindultak a segélyszállító teherautók Egyiptomból a Gázai övezetbe körülbelül 90 perccel azután, hogy a fegyverszünet megkezdődött Izrael és a Hamász között.
Az egyiptomi szervezeteket képviselő teherautók közül kettőn „Együtt az emberiségért” feliratú transzparenseket látni, egy másikra pedig az volt írva, hogy „Gázai testvéreinkért”.
A BBC szerint a megállapodás következő négy napja során naponta körülbelül 200 teherautó viszi majd olyan szállítmányokat, mint az orvosi felszerelések, alapvető élelmiszer és víz, valamint érkezik az övezetbe üzemanyag is, ami fontos része volt ennek az üzletnek. Izrael ugyanis sokáig ragaszkodott ahhoz, hogy üzemanyag ne kerüljön Gázába, szerintük a területen volt belőle elég, amelyet a Hamász halmozott fel. Izrael attól tartott, hogy ha több üzemanyagot küldenek, a fegyveresek elveszik és felhasználják az izraeliek elleni hadműveleteik részeként.
A jelenlegi megállapodás a részeként napi négy tartálykocsi üzemanyag kerül a területre, garanciával arra, hogy közvetlenül olyan helyekre viszik, ahol szükség van rájuk. Ilyen helyek lehetnek például a kórházak. Az izraelieknek azt is garantálták, hogy az üzemanyag nem kerül a Hamász kezébe.
(The Guardian, BBC)
Néhány perccel az ideiglenes tűzszünet hivatalos kezdete előtt az izraeli hadsereg egy videót tett közzé a közösségi médiában, amelyben figyelmeztette a gázaiakat, hogy „a háborúnak még nincs vége”.
„A humanitárius szünet átmeneti” – mondta a videóban arabul Aviháj Adraee, az Izraeli Védelmi Erők szóvivője (IDF). „A Gázai övezet északi része veszélyes háborús övezet, és tilos észak felé mozogni. A saját biztonsága érdekében maradjon a déli humanitárius övezetben” – figyelmeztette a gázaiakat.
(BBC)
Az izraeli kormány szerdán jóváhagyott egy olyan megállapodást, amely a Hamász 50 túszának szabadon bocsátását biztosítja palesztin foglyokért cserébe, valamint fegyverszünetet a Gázai övezetben.
Ez a tűzszünet ma lép életbe, a Sky News információi szerint az izraeli túszok egy részét a mai napon engedik el, a tervek szerint helyi idő szerint 4 órakor, ami magyar idő szerint délután 3 órát jelent. A megállapodás értelmében Izrael 30 palesztin túszt enged szabadon cserébe.
A Hamász összesen körülbelül 240 izraeli túszt tart fogva, az izraeli börtönökben 150 palesztin nőt és tinédzsert tartanak.
Egyelőre egyik fél részéről sem érkezett hivatalos hír arról, hogy a harcok véget értek-e, a fegyverszünet azonban hivatalosan helyi idő szerint reggel 7-kor elkezdődött (magyar idő szerint reggel 6-kor).
A túszok és foglyok cseréje mellett a segélyeket beengedik Gázába, a héthetes ostrom ugyanis elzárta a területet az üzemanyagtól és az orvosi ellátástól.
(Sky News)
A CNN és a BBC tudósítói is arról számolnak be, hogy hiába kezdődött el a négynapos tűzszünet, Szderót városából továbbra is hallani a Gázai övezetben zajló harcokat.
15 perccel az Izrael és a Hamász közötti fegyverszünet várható kezdete után továbbra is „hangos durranásokat” hallottak, amelyek úgy hangzottak, mintha izraeli lövegek érnék a gázai területeket. A BBC kézifegyverek és aknavetők, illetve drónok hangját is hallotta.
A Világélelmezési Program (WFP) szerint több mint 100 teherautója körülbelül 1300 tonna élelmiszerrel áll készen arra, hogy belépjen Gázába, amint az ideiglenes fegyverszünet életbe lép.
A WFP közel-keleti szóvivője, Abeer Etefa a BBC-nek azt mondta, bár az ideiglenes fegyverszünet előrelépés, csak a teljes tűzszünet teszi lehetővé a humanitárius szükségletek kielégítését Gázában.
„Az embereknek minden nap szükségük van élelmiszerre, és négy nap szünet és négy napnyi segély nem jelent jelentős változást, hogy valóban képesek legyünk válaszolni a gázai humanitárius szükségletekre” – mondta.
(BBC)