Tankcsapdákkal várják az oroszokat Lvivben, katonákra oszt áldást egy pópa Kijevben – képek az ukrajnai háború negyedik napjáról
2022. február 28. – 08:14
frissítve
Miközben Ferenc pápa fegyverszünetre szólított fel, a hétfő reggeli órákban úgy tűnik, csak most jöhet a konfliktus java: az Európai Unió egységesen beleállt nemcsak a minden eddiginél keményebb gazdasági szankciókba, de történetében először fegyverrel fog kisegíteni egy harmadik országot, azaz Ukrajnát. Moszkvában sem tétlenkednek: Vlagyimir Putyin készültségbe helyezte Oroszország nukleáris elrettentő erejét, mert szerinte a NATO agresszíven lép fel.
Az elmúlt évtizedek legfeszültebb napjai megmozgatják a világ vezetői mellett a lakosságot is: folyamatosan áramlanak a menekültek Ukrajnából az ország nyugati szomszédai, így Magyarország felé is. Kijevből viszont már se ki-, se beutazni nem lehet, az ukrán fővárosban azonban a folyamatos orosz támadások ellenére sem állt meg az élet.
Percről percre követjük az eseményeket: tudósítóink kint vannak az ukrán–magyar határon, ahogyan a nyugat-ukrajnai Lvivben és a konfliktus egyik legfontosabb gócpontjának számító Kijevben is. Most összegyűjtöttük az Ukrajna elleni orosz invázió negyedik napjának legfontosabb képeit – hírfolyamunkat a vasárnapi eseményekről pedig itt találja.
Egyedül sétál át egy civil egy teljesen üres négysávos úton Kijev külvárosában vasárnap. Szombaton léptették életbe a minden korábbinál szigorúbb kijárási tilalmat kora estétől az ukrán fővárosban – eszerint ha valakit délután 17 óra és reggel 8 óra között az utcán találnak, arra potenciális ellenségként vagy szabotőrként tekintenek.
Szombatról vasárnapra virradó éjjel érte rakétatámadás a vaszilkivi olajtározót. A Kijev külvárosában fekvő tározó felrobbanása miatt vasárnap is hatalmas füst gomolygott, ahogyan azt a háttérben is látni – miközben a városlakók sorban állnak egy szupermarket előtt.
Egy játszótér homokozójából pakolnak tele homokzsákokat Kijevben – feltehetően barikádokhoz. Miközben olyan hírek terjednek és cáfolódnak meg, miszerint az ukrán fővárost már körbezárták az oroszok, egész Kijev az utcai harcokra készül.
Volodimiz Zelenszkij ukrán elnök pártjának, a „Nép Szolgájának” 26 éves parlamenti képviselője, Szvjatoszlav Juras pózol egy gépfegyverrel Kijev külvárosában az AFP vasárnapi fotóján.
Egy műholdfelvétel mutatja, hol lövöldöztek Harkiv északkeleti külvárosában, a Soborna út menti nyílt mezőkön még szombaton. Az orosz erők vasárnap hajnalban törtek be a városba, és utcai harcokban nyomultak előre a kétmilliós nagyvárosban.
Egy kilőtt GAZ Tigr típusú orosz gyalogsági terepjárót vizsgál át az Ukrán Területi Védelem egyik harcosa vasárnap Harkivban. Vasárnap jelentették, hogy a stratégiailag mindkét félnek kiemelten fontos városban az ukránok állnak nyerésre az utcai harcokban.
Menekülő ukránok, főleg nők és gyermekek a lvivi pályaudvaron. Kollégáink, Mizsur András és Bődey János az ország nyugati felén fekvő városba utaztak, ahová rengetegen érkeznek az ország más részeiről – és ahonnan aki csak tud, menekül is tovább nyugat felé. A háború kezdete óta több mint 350 ezren hagyták el Ukrajnát, nagy részük a lengyel határon kelt át. Riportunkat a helyszínről itt olvashatja.
Önkéntesek és segélycsomagok az ukrán–magyar határon – Tiszabecsnél sok segítő szándékú magyar táblákon jelzi, ha szállást vagy fuvart kínál. Bár nagyon gyorsan megtöltötték a környékbeli panziókat az Ukrajnából érkezők, egy vöröskeresztes önkéntes szerint sok kárpátaljai magyar egyelőre kivár, és nem akarja elhagyni az otthonát.
Az oroszbarát milícia egyik katonája néz ki a szakadár Luhanszki Népköztársaság hadseregének egyik tankjából. Donyeckben és Luhanszkban vélhetően mintegy 15 ezer, oroszok által támogatott szakadár van, akik segíthetik az orosz előrenyomulást – de az ukránok szerint a számuk még ennél is magasabb lehet.
Az olaszországi Aviano légibázisáról száll fel az amerikai hadsereg 173. számú légideszant dandárja Lettország felé szombaton, hogy megerősítsék a Kelet-Európában állomásozó NATO-csapatokat. Az orosz invázió után ezer katonával erősíti meg az Egyesült Államok a jelenlétét a Baltikumban. Mindeközben Orbán Viktor vasárnap úgy nyilatkozott, Magyarország nem tud katonákat nélkülözni más országnak.
Vlagyimir Putyin elnök dolgozószobájának legendásan hosszú asztalánál fogadja Szergej Sojgu védelmi minisztert és Valerij Geraszimovot, az orosz fegyveres erők vezérkari főnökét vasárnap. A találkozón Putyin bejelentette, hogy a legmagasabb készültségbe helyezik a nukleáris elrettentő fegyvereiket – reagálva arra, hogy szerintük agresszívan lép fel a NATO Oroszországgal szemben. Az Egyesült Államok és az EU ugyanis pénzügyi szőnyegbombázást indított Moszkva ellen: az orosz bankok jelentős részét kizárják a SWIFT-rendszerből, ami miatt a jegybank attól fél, a lakosság megrohamozza az ATM-eket. Aggódnak az oligarchák is: két orosz milliárdos is arra kérte Putyint, állítsa le az Ukrajna elleni hadműveleteket.
A berlini rendőrség szerint több mint 100 ezer ember vonult fel a német fővárosban a szovjet győzelmi emlékmű és a brandenburgi kapu között vasárnap, hogy így mutassák ki szolidaritásukat Ukrajna felé. Több tüntető is az ukrán zászlónak megfelelően kék-sárga színekbe öltözött. Nemcsak Berlinben, de Európa más fővárosaiban is tömegek mozdultak meg az orosz invázió miatt: Prágában hatvanezren demonstráltak Ukrajnáért. Oroszországban pedig már több mint négyezer embert vettek őrizetbe a rezsim által illegálisnak nyilvánított háborúellenes tüntetéseken.
Barikádokat emelnek, Molotov-koktélokat gyártanak és tankcsapdákat helyeznek ki az orosz csapatok várható támadása előtt a lvivi polgárok. A helyiek abban bíznak, Ukrajna meg fogja nyerni a háborút. „Az oroszok azt mondják, hogy mi olyanok vagyunk, mint ők. Ez nem igaz, teljesen más a két nép mentalitása. Mi szabadok vagyunk, szabadon akarunk élni, az oroszok viszont szolgaságban” – mondta egy 21 éves önkéntes a Telexnek.
Ortodox pópa oszt áldást a Telex helyszíni tudósítóinak, miután ellenőrizte őt egy katona. Kijevből erődítményt csináltak az elmúlt órákban, hogy felkészítsék a várost az utcai harcokra. Hétfőn reggel ér véget az a 36 órás kijárási tilalom, ami szombat délután 5-kor lépett életbe, és bár a város infrastruktúrája továbbra is ép, kiszámíthatatlan, mi következhet ezután. A legfrissebb hír, hogy amerikai műholdfelvételek szerint egy 5 kilométer hosszú tankoszlop tart az ukrán főváros felé.