Ferenc pápa az ukrajnai válságról: Győzzön a párbeszéd az önös érdekek helyett
2022. január 27. – 16:57
Ferenc pápa szerdán imanapot tartott az ukrajnai békéért, és a párbeszéd fontosságát hangsúlyozta a különböző szekértáborok érdekeivel szemben, írja a Reuters.
Az egyházfő még vasárnap fordult a világ összes jóakaratú emberéhez, hogy a szerdára meghirdetett nemzetközi imanapon imádkozzanak az ukrajnai válság békés rendezéséért. Aznapi beszédében arra is figyelmeztette a hívőket, hogy a növekvő feszültségek veszélybe sodorhatják Európa biztonságát, aminek beláthatatlan következményei lehetnek.
Az imanapon Ferenc pápa azt mondta, reméli, hogy a világ minden tájáról érkező könyörgések megérintik a világ vezetőinek elméjét és szívét, és így győzhet a párbeszéd az önös érdekekkel szemben. Ezután megemlékezett a második világháború által okozott szenvedésekről Ukrajnában, külön kitérve az ötmillió áldozatra, az éhezésekre, és a „rengeteg kegyetlenségre”, ami akkoriban történt.
Ezzel valószínűleg a holodomor néven ismert történelmi eseményre utalt, amikor a Szovjetunióhoz tartozó Ukrajnában több millióan haltak meg Sztálinnak a mezőgazdaság kollektivizálását és más, az ukrán nacionalizmus leverését szolgáló intézkedéseinek következtében. Beszédében a pápa „sokat szenvedő népként” jellemezte az ukránokat.
Ezenkívül az imanap keretében szerda este együtt imádkozott Rómában a vatikáni orosz nagykövet, valamint az amerikai és az ukrán nagykövetség ügyvivői. A misét Paul Gallagher érsek, a Vatikán külügyminisztere vezette, aki a háborúk alapvető aszimmetriájára hívta fel a figyelmet, miszerint a konfliktust elindítók helyett a fegyvertelen ártatlanok azok, akik a legtöbbet szenvednek miattuk.
Van miért aggódnia Ferenc pápának, hiszen az ukrán helyzet egyre fenyegetőbb formákat ölt. Az ukrán határ közelében soha nem látott mértékű orosz csapatösszevonásokra a nyugat fegyvereladásokkal válaszolt, illetve elsöprő erejű szankciók bevezetését helyezte kilátásba, miközben a britek és az amerikaiak is hazarendelték kijevi követségi dolgozóikat egy esetleges invázió miatt.
Egyelőre mindkét fél a diplomáciai megoldást részesítené előnyben, ám az elmúlt hetekben nem úgy tűnt, mintha közelednének az álláspontok. Az orosz követelésekről részletesebben itt olvashatnak, az ezekre adott írásos amerikai válaszról, és a legfrissebb fejleményekről pedig itt írtunk.