Elbontották a Tienanmen téri áldozatoknak emléket állító hongkongi szobrot
2021. december 22. – 21:52
Szerda este a Hongkongi Egyetem (HKU) kampuszán körbekordonozták és eltakarták a Tiananmen téri áldozatoknak emléket állító szobrot, amit őrök is körbevettek. A Guardian beszámolója szerint ez annak a biztos előjele, hogy az alkotást eltávolítják.
Frissítés
Csütörtök reggeli cikkében a Guardian azt írja, a szobrot tényleg eltávolították a helyéről.
A nyolc méter magas, Szégyenoszlop nevű alkotást a dán szobrászművész, Jens Galschiøt készítette, és 1997 óta állt a legrégebbi hongkongi egyetemen. A szobrot abban az évben avatták fel, amikor a britek lemondtak a volt gyarmatukról, ami aztán így ismét kínai fennhatóság alá került. A mű a pekingi Tiananmen téren 1989. június 3-án és 4-én a kínai hadsereg által megölt demokráciapárti tüntetőknek állít emléket. Az alkotás ötven elgyötört arcot és megkínzott testet ábrázol.
A Hongkongi Egyetem tisztviselői októberben rendelték el a szobor eltávolítását. Úgy tűnik, most jött el az ideje, hogy ezt végre is hajtsák: szerdán késő este az egyetem munkatársai a padlótól a mennyezetig érő fehér lepedőkkel takarták el a szobrot, amit még műanyag kordonokkal is körbevettek. A helyszínen tartózkodó szemtanúk szerint építkezés zaja hallatszik, amiről egy videót is közzétettek a Twitteren.
A South China Morning Post beszámolója szerint mintegy tucatnyi biztonsági őr akadályozta meg, hogy az emberek megközelítsék a lezárt területet, és nem válaszoltak a munkálatokra vagy a kordon okára vonatkozó kérdésekre. Arra a kérdésre azonban, hogy az oszlopot lebontják-e, az egyik őr azt válaszolta: „Igen, dolgoznak rajta”. A helyszínen egy daru és egy konténer is van. Az egyetem egyelőre nem tisztázta, hogy valóban eltávolítják-e a szobrot.
A szobor alkotója, Galschiøt a Guardiannek azt mondta, hogy sokkolta és elszomorította a legújabb fejlemény. „Kértem a Hongkongi Egyetemet, hogy engedélyezzék, hogy személyesen menjek el a szoborért, de nem kaptam választ” – mondta. „Ha megsemmisítik a művemet, kártérítést fogok kérni, és követelni fogom, hogy a megmaradt darabokat küldjék vissza Európába. Ez nem a nemzetbiztonsági törvényről szól. Ez az én magántulajdonom. A hongkongi törvények szerint a hatóságok nem pusztíthatnak el egy ilyen magántulajdont” – mondta Galschiøt.
Az alkotó szerint a szobrot az azóta megszűnt „Hongkongi szövetség Kína hazafias demokratikus mozgalmainak támogatására” nevű szervezetnek adta kölcsön, amely hosszú ideig szervezte Hongkongban a június 4-i, Tienanmen téri áldozatokra emlékező gyertyás virrasztásokat. A hatóságok idén nyáron aztán bezáratták a Tienanmen téri vérengzésekről szóló múzeumot, a szervezet egyik vezetőjét pedig letartóztatták. Míg az egyetem szerint a Szégyenoszlop a szövetség tulajdonában van, Galschiøt azzal érvel, hogy adásvételi szerződés hiányában a szobor csak tartósan kölcsönben volt a szövetségnél, így még mindig ő a jogos tulajdonosa.
Hongkongban a hétvégén törvényhozási választásokat tartottak, amelyeken a pekingi vezetéssel szemben barátinak tartott politikai erők kilencvenből nyolcvankilenc képviselői helyet szereztek meg rekordalacsony, 30,2 százalékos részvétel mellett. Arról, hogy Kína hogyan kebelezi be Hongkongot, ebben a cikkben írtunk részletesen.