A magyar állam behemótként nehezedik a vállalatfelvásárlási piacra, de másokat nem érdeklünk annyira

2025. február 9. – 13:02

A magyar állam behemótként nehezedik a vállalatfelvásárlási piacra, de másokat nem érdeklünk annyira
Orbán Viktor, Nagy Márton és Nicolas Notebaert, a Vinci Concessions vezérigazgatója (b) tárgyal Párizsban 2024. június 25-én, miután magyar állam a Vinci Airports közreműködésével június 6-án megvásárolta a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt-t – Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

353

Minden év elején rendkívül izgalmas olvasmány az, hogyan alakult a megelőző évben az M&A-piac (merger and acquisition, vagyis a vállalatfelvásárlások- és összeolvadások) egy adott területen. Az országok és régiók gazdaságáról ugyanis nagyon sokat elmond, hogy hány és milyen értékű tranzakció történik. Még akkor is, ha ezek háttere eltérő lehet: van, hogy azért van annyi üzlet, mert a remek lehetőségek vonzzák az érdeklődőket, máskor viszont inkább azért, mert sokan menekülnének.

Az EMIS üzleti információs platform idén is elkészítette regionális elemzését, amely szektoronként, országonként, ügylettípusonként elemzi a térségünket, mostani cikkünk fontosabb állításaihoz ezt az anyagot használtuk. Az összkép alapvetően pozitív, 2024-ben 1281 regionális tranzakciót számoltak össze, a régióban 2018 óta nem volt ennyi M&A, 2023-ban például nagyjából százzal kevesebb, azaz 1186 volt. Igaz, közben ezek összértéke eléggé visszaesett, hiszen míg 2023-ban még 37,24 milliárd eurót tettek ki az ügyletek, 2024-ben 25,72 milliárd euró lett a vége.

Magyarország: zsugorodás

Magyarországon az EMIS 2024-re 63 ügyletet (2023: 57) összesített, viszont ezek értéke a negyedére csökkent. Itt rögtön muszáj egy nagyon fontos módszertani megjegyzést tenni: mint azt az EMIS munkatársaitól megtudtuk, a cég a Budapest Airport 4,3 milliárd eurós felvásárlását 2023-ra tette, akkor jelentették be ugyanis a döntést. Ha 2024-re számították volna, amikor az ügylet lezárását jelentették be (mint látni fogjuk, van, aki 2024-hez sorolta), akkor most arról írnánk, hogy nem zsugorodás, hanem bámulatos növekedés következett be a magyar piacon.

És itt már mindenképpen érdemes megmagyaráznunk írásunk címét is. Miért mondjuk azt, hogy a magyar állam ránehezedik a piacra? Azért, mert a régió többi országával ellentétben, ahol nem az adófizetők összessége, vagyis az állam a legnagyobb M&A vevő, Magyarországon évről évre az állam a legnagyobb cégfelvásárló. Aztán, hogy az éllovas deal teljesen állami, vagy csak részben, esetleg állami cégről, vagy magáról az államról van szó vevői oldalon, már eltérő lehet, de érdemes visszapörgetni, hogy

a Vodafone-ügy, a Budapest Airport visszaszerzése, az MVM vásárlásai, illetve 2024-ben a Dürer Park irodaház is az adott évi topvásárlások között van.

A baj az, hogy amennyiben megfordítjuk a gondolatot, akkor nemcsak azt látjuk, hogy évről évre a tranzakciók számának jelentős részét adja egy-egy furcsa állami ügylet, de azt is, hogy a magándealek bántóan hiányoznak. Államközeli történet volt például az elmúlt években az is, amikor a KESMA vett meg több tucat médiaérdekeltséget (ennek módját és árát most hagyjuk, de ezek is tranzakciók), vagy napelemparkok cseréltek gazdát szakmányban. Viszont azok a klasszikus vásárlások hiányoznak, amikor egy sikeres magyar vállalkozást szépen gyarapodik, aztán megkívánja egy hazai vagy külföldi iparági szereplő, és megveszi azt.

A legnagyobbak 2024-ben

A tavalyi év legfontosabb tranzakciói (hangsúlyozzuk az EMIS 2023-ra számolta a Budapest Airportot) így alakultak:

  1. Partner in Pet Food, állai eledel, vevő: CVC Capital Partners (Luxemburg), becsült ár: 2 milliárd euró
  2. Dürer Park Irodakomplexum, ingatlan, vevő: Magyar Állam, becsült ár: 312,6 millió euró
  3. Chemaxon, távközlés és IT, vevő: Certara (Egyesült Államok), becsült ár: 81,2 millió euró
  4. REMRED (45 százaléka), szolgáltatások, vevő: 4iG (Magyarország), becsült ár: 25 millió euró
  5. Omixon Biocomputing, távközlés és IT, vevő: Werfen (Spanyolország), becsült ár: 22,9 millió euró

A PPT állateledes cég nem először cserélt gazdát. Egészen fantasztikus iparági szereplőről van szó, 2023-ban már 82 milliárd forintos forgalma és 2 milliárdos adózott nyeresége volt. A Dürer Parkról sok szó volt a hazai független sajtóban: az állam a Garancsi István és Scheer Sándor érdekeltségébe tartozó Market Építő Zrt-től és a Tiborcz Istvánhoz közeli Főnix Magántőkealaptól vett meg óriási irodaterületet.

A három kisebb technológiai cég érdekessége, hogy a sikeres deal tárgya valamennyi esetben veszteséges cég volt, ami innovatív cégek esetén nem ritka, ráadásul mi most még csak 2023-as adatokat láthatóak a legutóbbi beszámolók alapján.

Európai és regionális körkép

A piacot szintén monitorozó Heal Partners azt emeli ki elemzésében, hogy a szélesebben vett európai piac tavaly határozottan visszaesett. A legnagyobb ügylet tavaly a német Covestro vegyipari cég eladása volt, az Abu Dzabiból érkezett befektetők 14,4 milliárd eurót adtak érte. De majdnem ugyanekkora volt a Schenker szintén német szállítmányozó eladása, amely 14,3 milliárd euróért lett a DVS-csoporté.

A legjelentősebb felvásárlások között vannak oktatási, távközlési (Vodafone Olaszország) és banki csomagok is (a Banco de Sabadell spanyol bank cserélt gazdát). A Healnél amúgy a Budapest Airport megvásárlása (a vevők az állami Corvinus alap és a francia Vinci voltak) a legnagyobb kelet-közép-európai tranzakció, vagyis ez a cég 2024-re könyvelte el a 4,3 milliárd eurós ügyletet.

Az EMIS partnerei elemzésükben kiemelték, hogy a régióban fokozatosan javultak a gazdasági feltételek, az infláció csökkent, és a központi bankok, ha óvatosan is, de további kamatcsökkentésekre számítanak. Szerintük a tranzakciók volumenének emelkedése a Covid-járvány után érezhető pozitív tendenciák folytatását mutatja.

A régió az orosz-ukrán háború ellenére, vagyis még a nehéz időkben is vonzó maradt a nemzetközi befektetők számára. Az 1 milliárd eurónál is nagyobb felvásárlások azonban tényleg hiányoznak, 2024-ben 20,1 millió euró volt egy átlagos tranzakció mérete, szemben a 2023-as 31,4 millió euróval. Velizar Velikov, az EMIS M&A adatbázisának vezetője szerint tavaly a legnépszerűbb ágazatok az ügyletek értéke alapján az

  • energia és közművek,
  • az ingatlan és építőipar,
  • valamint az élelmiszer- és italgyártás voltak.

A régió legaktívabb M&A piacai az ügyletek mennyiség szerint így alakultak:

  • Lengyelország – 269
  • Románia – 187
  • Ukrajna – 135
  • Csehország – 128

A tavalyi évben e cég szerint a legnagyobb, a Budapest Airport megvételéhez mérhető ügylet volt a régióban, hogy a cseh Energeticky a Prumyslovy Holding (EPH) felvásárolta a szlovák Slovenske Elektrarne (SE) harmadát 3,99 milliárd euróért. A határokon átnyúló ügyletek (vagyis azok, amelyeknél a vevő és a portéka más országból származik) száma 745-ről 776-ra emelkedett egy év alatt.

Ami pedig a tranzakciók mozgatórugóit illeti, a fő trendek a digitalizáció, az iparági konszolidáció, a mesterséges intelligencia térnyerése és a zöld átmenet (megújuló energia) voltak.

Magyarország: több magánügylet lenne indokolt

Szendrői Gábor, a Concorde MB Partners ügyvezetője a 2024-es éven belül is jelentős visszaesést észlelt: az első negyedév még pezsgett, az év hátralevő része már kevésbé.

A magyar piacon azért természetesen az állam mellett voltak további hazai és külföldi vevők, maradtak pénzügyi és stratégiai vásárlók is. A generációváltás miatt viszonylag jellemző trend volt a magánszemélyek közötti tulajdonváltás, igaz, többen úgy érzik, hogy 35 évvel a gazdasági rendszerváltás után ilyen változásból több is indokolt lenne.

A szakember szerint a jó termékekkel is rendelkező IT-cégek iránt nagyon erős a kereslet. Ezt a trendet sokan vertikális integrációnak nevezik, de inkább a szakosodás a jellemző. Ahogy az ágazatban történelmileg is volt olyan nagy konszolidátor, mint például az amerikai Oracle, amelyik inkább vásárlásokkal nőtt nagyra, míg a német SAP és mások inkább fejlesztettek (természetesen ez nem jelenti sem azt, hogy az Oracle ne fejlesztene, vagy az SAP ne vásárolna), úgy most egy nagy kanadai vevő jelent meg. A már 100 milliárd dollárt érő, tőzsdén jegyzett, kanadai Constellation Software sok kisebb társaságot vett meg a régióban is.

Hol zajlik érdemi konszolidáció?

Hasonló konszolidáció zajlik a számviteli, könyvelő cégek között, részben azért, mert egyre kevesebben könyvelnek, részben azért, mert a munka egyre jobban digitalizálható, illetve a mesterséges intelligencia is alkalmazható. Itthon a WTS Klient Kft. állt az iparági konszolidáció élére, ennek a társaságnak a holland ARX a tulajdonosa.

A piacon azért mindig vannak állami vagy NER-es ügyletek is, például a napelempiacon, ahol az MVM Zöld Generáció vásárol. Tiborcz István mindenféle cégeinek is volt tranzakciós nyoma, a Waberer’s-csoport a Posta Biztosítókat vette meg, a Gránit Alapkezelő pedig a Kecskeméti Konzervgyárat, utóbbi alighanem Tiborcz közismert agrárérdeklődését tükrözi.

Az energiapiacon voltak magánügyletek is, a német Uniper eladta a francia Veoliának a legmodernebb magyar gázerőművet, a gönyűit. A Mol pedig megvette a Mercarius flottakezelőt, ami természetesen nem energetikai deal, de egy energiacég érintett benne.

2024-ben zárult a Foxpost felvásárlása is. A magyar csomagautomata-piac meghatározó szereplőjét a Wallis és a Trueway (korábbi nevén Finext) értékesítette a Csehországban és Szlovákiában piacvezető Packeta-csoportot is tulajdonló nemzetközi befektetői konzorciumnak (CVC és Emma Capital).

Kifektetések, szabályozások

Orbán Viktor kormányfő egy időben nagyon szerette volna, ha a magyar cégek intenzíven terjeszkednek a régióban, és volt is olyan év, amikor ez érzékelhető trend volt, most azonban kevesebb ilyenről hallani. Folyamatban van ugyan az MVM nagy romániai dealje (E.ON-cégeket venne a magyar állami csoport), illetve azt hallottuk, hogy az ezen a területen egyik legsikeresebbnek számító, közbeszerzéseket is sorra nyerő cég, a B+N Referencia Zrt. a német Köberl-csoportot veheti meg, amely a német piac egyik vezető létesítménygazdálkodási és épületgépészeti szolgáltatója.

A kifektetés mellett a tranzakciós háttérbeszélgetéseink másik örök témája a magyar szabályozói környezet. Az itteni nehéz kiszámíthatóságra friss példa, ahogyan a napokban a KÁT-os naperőművek üzleti modelljébe nyúlt bele az állam. A tranzakciós szakemberek mindig arra panaszkodnak, hogy amennyiben egy államban ki lehet pécézni külföldi cégeket (gondoljunk csak a Heinekenre, Ryanairre vagy a Sparra), ahol indokolatlan elővásárlási szabályok vagy túl sok állami vétó nehezíti a vevők dolgát, ott nem érdemes azon meglepődni, hogy mostanában nem a magyar a legvonzóbb piac. A bizonytalanságot ugyanis senki nem szereti. Ahogy egy vállalatvezető fogalmazott,

„ha december 27-én minden évben akár alapvetően megváltozhat a szabályozói környezetem, de én az iparági sztenderdeknek megfelelően, októberben már éves szerződéseket szoktam kötni, na, ott nem könnyű dolgozni.”

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 406,20 Ft
USD 356,81 Ft
További élő árfolyamok!