Lezárult a tranzakció, de nem olvadnak össze a Tiborcz István többségi tulajdonában álló biztosítók

2024. december 5. – 10:27

frissítve

Lezárult a tranzakció, de nem olvadnak össze a Tiborcz István többségi tulajdonában álló biztosítók
A Magyar Posta Biztosító központja Budapesten – Fotó: Bődey János / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

November 29-én jelentette be a Waberer’s Csoport, hogy a szükséges engedélyek megszerzése után a Gránit Biztosítót is birtokló csoport tényleg megvette a Magyar Posta Életbiztosítót és a Magyar Posta Biztosítót. A bejelentés után néhány nappal Erdélyi Barnával, a Gránit Biztosító elnökével beszélgettünk a részletekről. A tranzakciót korábban is figyelemmel kísértük.

Cikkeinkben nyomon követtük azt a kétéves folyamatot, amely szerint az állami Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. előbb 2022. december 22-én szerződést kötött a német Talanx-csoporttal a Posta Biztosítók 66,9 százalékos üzletrészének adásvételéről. A tranzakció végül 2023. április 5-én valósult meg, az állam 69,7 millió eurót, mai áron mintegy 28 milliárd forintot fizetett a részesedésért. Majd az állam hamarosan úgy döntött, hogy a 66,9 százalékos üzletrészét nyílt, piaci versenyfolyamat keretében értékesíti. Azt adófizetőként csak remélni lehet, hogy az állam nem kevesebbért adta el a részesedést, mint ahogy vette, de egyelőre a vételár nem ismert.

Ezt a pályázatot nyerte meg végül a Tiborcz István többségi tulajdonában álló Gránit Biztosító. Korábbi cikkünkben azt írtuk, hogy a vevő a tranzakció zárása után szeretné nyilvánosságra hozni a vételárat, amennyiben ehhez az eladó (az állami Corvinus Zrt.) is hozzájárul. Mint most Erdélyi Barna a Telexnek elmondta,

„ezzel még tartozunk, egyrészt még nagyon friss a zárás, másrészt az eladó továbbra sem járult hozzá az ár közléséhez”.

Ebben tehát egyelőre nem lettünk okosabbak, de vélhetően, ha előbb nem, fél év múlva a 2024-ről szóló éves jelentések publikálásának idején kiderül a titok. Miközben persze teljesen érthetetlen, hogy milyen megfontolásból nem hozza az állam nyilvánosságra egy magyar tőzsdei céggel kötött üzletét. Ugyanezt a nemzetközi tőzsdei cégekkel kötött dealeknél – gondoljunk akár a Vodafone, akár a Budapest Airport vagy az Erste eseteire – nem próbálták meg.

A Waberer’s mindenesetre tudatosan nyitott a biztosítói szegmensben. Először a kezdeti tevékenység, vagyis a saját járműflotta biztosítása után kinyitotta a szolgáltatásait a külső ügyfelek felé, és a díjbevétel, illetve a jövedelmezőség 90 százalékban már kívülről jött. Ugyanakkor a cég sokáig egy olyan járműfókuszú biztosító maradt, amely online csatornákon és független brókereken keresztül értékesített. Életbiztosítási cége nem is volt, ez azért fontos, mert Magyarországon az élet- és a nem életbiztosítóhoz külön szervezetet kell működtetni.

Két éve született aztán egy új stratégia, ebben olyan diverzifikációs elemek jelentek meg, mint a csatornák, a tevékenységek, illetve az országok közötti diverzifikálás. Ha utóbbit nem is, de az első kettőt segítette a Magyar Posta biztosítóinak megvétele.

Az mindenképpen egy hangsúlyos állítás, hogy Erdélyi Barna szerint a most megszerzett életbiztosítói és nem életbiztosítói társaságokat egyelőre nem fogják integrálni a Gránitba.

„Rövid távon biztosan nem vonjuk össze a biztosítókat, nem is egyeznek meg teljesen a tulajdonosi struktúrák, a szinergiákat az értékesítési hálózatban, a biztosítási matematikában, illetve a tudáscserében érezzük inkább.”

A Gránitnak mindenesetre eddig is volt egy rugalmas, lapos, nagyon eredményes szervezete, ezt szeretné a cég a jövőben megpróbálni úgy kiterjeszteni az új egységekre, hogy azzal az új biztosítók kisebbségi tulajdonosa, egyben fő értékesítési csatornája, azaz a Magyar Posta is jól járjon.

Igaz, a környezet most tényleg nem könnyű. Elsősorban azért nem, mert a magas különadók az egész ágazat jövedelmezőségét elviszik.

„A szektort érintő adókkal egyik szereplő sem boldog, de azért az már nem volt meglepő, hogy az adó velünk marad. Ma legalább könnyíthető az adóteher az új szabályokkal, abban bízunk, hogy részben tudunk is élni a könnyítési lehetőséggel”

– mondta az elnök.

Érdeklődtünk afelől is, hogy mennyire elégedett a vevő az általunk nem ismert árral, és lát-e a jövőben további vásárlási lehetőségeket. „Szerintem a lényeg az, hogy akkor lehet jól vásárolni, amikor van eladó. Ez részben arra is igaz, hogy ilyenkor jobban lehet venni, illetve részben igaz lehet a jövőre is, mert konszolidációt várok, de most éppen nincsenek olyan piaci hírek, hogy lenne újabb önkéntes távozó.”

Szerettünk volna további részleteket megtudni a már lezárt dealről, hiszen annak voltak izgalmas elemei. A Corvinus a megvásárolt biztosítókat például átértékelte és részben leírta.

„Független szakértői jelentés alapján a két részesedésre év végén együttesen 4,8 milliárd forint értékvesztést számolt el a Corvinus”

– olvashattuk.

Itt sem azt nem tudjuk, hogy mi volt ennek az oka, sem azt, hogy ki végezte el a független értékbecslést. Állítólag amúgy egy big four tag, amely vélhetően nem a Posta-biztosítók könyvvizsgálatát végző PwC volt, mert az összeférhetetlen lett volna.

Mindenesetre ilyen leértékelést általában akkor szokás végrehajtani, ha a környezetben olyan változás történt, amely kihatott a vállalat jövőbeli cash flow-jára és értékére.

A vevő a magyar államtól átvállalt egy 5 millió eurós alárendelt kölcsöntőkét is, ez a tétel minden tulajdonosváltásnál átvándorolt az új tulajhoz, vagyis a Talanx, az állam, illetve a Waberer’s között ingázott, azt hallottuk, hogy az átvállalás alapfeltétele volt a tranzakciónak.

Mint írtuk, egyelőre tehát integráció nem lesz, az elnök szerint eleve jobban lehet javítani az eredményt a működés javításával, mint a leépítésekkel, ami természetesen nem jelenti azt, hogy a hatékonyság ne lenne fontos.

„Minden tisztelettel mondom, de a korábbi nagy tulajdonos valahol messze Németországban működött, mi szeretnénk hinni, hogy jobban ismerjük a piacot”

– mondta az elnök arra a kérdésünkre, hogy mi fog javulni a jövőben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!