24.hu: Nem gazdasági oka lehet, hogy a kormány visszavonta a vendégmunkástörvényt
2023. október 9. – 07:10
Nincs köze a döntésnek a gazdasághoz – mondta a 24.hu-nak egy kormányzati forrás arra a kérdésre, hogy miért vonhatta vissza a kormány a vendégmunkástörvényét. Ezt erősítik meg a lapnak nyilatkozó gazdasági szereplők is, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) alelnöke azt mondta, hogy részben volt meglepetés a visszavonás. Rolek Ferenc a lapnak azt mondta, hogy arról tudtak, hogy a kabinet átfogóbban szabályozná, koncepcionálisan újragondolná a jelenleg különböző jogcímeken érkező külföldiek munkavállalását, itt tartózkodását, de arról nem, hogy a már elfogadott törvényt visszavonnák, átírnák.
„Ahogyan nem tudtunk róla, hogy készül a vendégmunkástörvény, ugyanúgy nem tudtunk arról sem, hogy nem léptetik hatályba” – kommentálta a jogszabály visszavonásáról szóló hírt a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke, László Zoltán. Szerinte a jogszabály nem fog a kukába kerülni, és jelentős szigorításra sem számítanak. A munkavállalók szerint a Fidesz „megmérte”, mit szól a vendégmunkástörvényhez a társadalom, írja a lap.
Ahogy a Telexen is megírtuk, a kormány a múlt héten visszavonta a tavasszal elfogadott vendégmunkástörvényt. A törvény eredetileg november elsejével, azaz néhány hét múlva lépett volna életbe.
A vendégmunkástörvényt még májusban nyújtották be a parlamentnek, az új szabályozás szerint a vendégmunkások fél évtől két évig terjedő időtartamra érkezhettek volna az országba, amit még egy évvel lehetett volna meghosszabbítani. A törvény viszont tiltotta volna a letelepedést és a vendégmunkások családegyesítését is.
Magyarországon nagyon sokan dolgoznak, (a lakosság körülbelül fele), miközben érdemi munkanélküliség már évek óta nincs. A munkaerőhiány viszont annál nagyobb, a KSH szerint ma körülbelül százezer betöltetlen pozíció van az országban, de Orbán Viktor szerint néhány éven belül félmillió új munkavállalóra lesz szükség. Ennek csak egy töredékét lehet majd magyarokból kitenni, a többségük valószínűleg vendégmunkás lesz.
A vendégmunkások érkezése a kormány újraiparosítási stratégiájával is összefügg: Orbánék szerint az ország úgy tud majd nagyot fejlődni, hogy az akkumulátorgyártás egyik európai központja lesz. Ez az iparág rengeteg képzetlen munkást szív fel, de mivel ennyi ember nem áll rendelkezésre Magyarországon, muszáj a gyárakban vendégmunkásokat is foglalkoztatni.
A vendégmunkások helyzete a magyar politika egyik fontos kérdése is lett, a Mi Hazánk például a cigánybűnözés helyett most már hónapok óta vendégmunkás-bűnözésről beszél, és az ellenük való uszításból remélnek szavazatokat szerezni.