RSS
Becslések szerint a tűzgömb százszor akkora, mint a Naprendszer, és a fénye a Nap fényességének kétezer milliárdszorosa.
A sötét energia rejtélye több mint egy évszázada foglalkoztatja már a fizikusokat, de a teóriákat sosem sikerült a gyakorlatban is megerősíteni. Egy nemzetközi kutatócsapat most új elmélettel állt...
Ez az első fekete lyuk, amit a gravitációs lencsehatással és a fény számítógépes szimulációjával fedeztek fel.
A fekete lyukak rendetlen evők, de általában rögtön visszaköpik az elnyelt csillagok darabjait. Egy új eredmény azt sugallja, néha ez teljesen máshogy játszódik le.
A Saggitarius A* nevű óriási tömegű fekete lyuk huszonhétezer fényévre van.
Hogyan lehetséges, hogy a fekete lyukak körpályán szoktak egymással ütközni, de 2019-ben bemértek egy frontális ütközést? Ez volt a nagy kérdés, és úgy tűnik, megvan a válasz.
Egy két éve publikált elméletet írtak felül újabb csillagászati kutatások, de a lerabolt csillag még izgalmasabb, mint a fekete lyuk, állítják tudósok.
Eddig már 90 hullámot talált a nemzetközi tudóscsapat, köztük magyar kutatók. Jövőre indul a negyedik megfigyelési időszak, ezúttal már négy hiperérzékeny detektorral.
Háromszáz évig járták a haláltáncukat, míg a korábban felrobbant csillag hagyatéka 2014-ben fel nem gyorsította a társa összeomlását.
Rögtön kettőt is. A felfedezés segíthet megismerni a fekete lyukak körül keringő pulzárok működését, és megérteni, miért nem láttunk eddig ilyesmit a galaxisunkban.