Nem fánk, inkább hosszúkás alakja lehet a galaxisunk fekete lyukának

2024. október 27. – 16:06

Másolás

Vágólapra másolva

A Japán Nemzeti Csillagászati ​​Obszervatórium (NAOJ) kutatói frissen megjelent kutatása szerint pontatlan lehet a Tejútrendszer fekete lyukáról készült, 2022-ben közzétett kép, amelyen a Sagittarius A* fánk alakúnak néz ki. A japán kutatók szerint ez egy képalkotási hiba miatt lehet, és a fekete lyuk akkréciós korongja, vagyis az akkörül keringő anyag inkább hosszúkás lehet – írja a Gizmodo.

A Royal Astronomical Society által megosztott kutatás szerint a 2022-ben közzétett kép, amely egy középső sötét részt, és egy azt körülvevő, fényes korongot mutat, csak egy képalkotási anomália miatt néz ki így. A mellékelt sajtóközleményben a japán csillagászok azt írták, az ő módszerükkel, amely szintén az Event Horizon Telescope (EHT) által használt adatokon alapul, a fekete lyuk a képen kelet-nyugati irányban hosszúkásabb, és a keleti fele fényesebb a nyugatinál.

Felül a japán csillagászok új képe, alul a 2022-es eredeti – Forrás: Miyoshi et al. / EHT Felül a japán csillagászok új képe, alul a 2022-es eredeti – Forrás: Miyoshi et al. / EHT
Felül a japán csillagászok új képe, alul a 2022-es eredeti – Forrás: Miyoshi et al. / EHT

Makoto Mijosi (Miyoshi Makoto) a NAOJ csillagásza azt is elmondta, az eredmény arra utal, hogy a fekete lyuk akkréciós korongja a fénysebesség 60 százalékával kering a Sagittarius A* körül. Szerinte a korábbi képen azért lett szabályos(abb) gyűrű alakja a fekete lyuknak, mert semmilyen teleszkóp nem tud tökéletesen rögzíteni. Ők azt feltételezik, hogy a képalkotás során léphetett fel valamilyen hiba, és ez befolyásolta a végeredményt.

Az EHT 2017-ben vizsgálta meg nyolc földi rádióteleszkóppal a Sagittarius A*-ot, és ebben a módszerben valóban benne is van a hibázás lehetősége, hiszen különböző helyeken található teleszkópok hiányos képeiből kell egyetlen képet alkotni speciális algoritmusok segítségével. A japán csillagászok most az EHT saját módszere helyett széles körben használt megoldásokkal elemezték az adatokat, így jött ki nekik más eredmény. Azt viszont érdemes megjegyezni, hogy jelenleg mindkét struktúrára ugyanannyira tűnik valószínűnek, szóval nincs szó egyértelmű cáfolatról.

A korábbi eredményeket ráadásul számos tudós validálta, és az is fontos szempont, hogy az ugyancsak az EHT által bemutatott M87, amelyről idén januárban az eddigi legrészletesebb képet tették közzé, szintén inkább fánk alakúnak néz ki. Így jobb képalkotó megoldásokra lesz szükség ahhoz, hogy kiderüljön az igazság, egy ilyen hamarosan érkezhet is, az EHT idén augusztusban tett közzé egy olyat, amellyel élesebb képeket tudnának csinálni, ezzel pedig a jövőben akár azt is meg lehet majd állapítani, hogy pontosan milyen alakja van a Tejútrendszer fekete lyukának.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!