Fontos határidő jár le péntek délután: 16 óráig jelenthetik be az EP-listájukat a pártok. Legalább 20 ezer érvényes ajánlást kell leadniuk, hogy elindulhassanak a június 9-i európai parlamenti választáson. A választási iroda összesen 36 jelölő szervezetet vett nyilvántartásba, de ezek töredéke tudja csak megugrani az első akadályt.
Csütörtök estig 7 párt adta le a listáját és az ajánlásokat. A Fidesz–KDNP már az első nap, pár óra alatt teljesítette a házi feladatot. „Az elvégzett munkában hiszünk, sose verhetnek meg minket lábon. Neked kell hogy a legtöbb aktivistád, a legjobb adatbázisod legyen. Neked kell a legszorgalmasabbnak lenni, a legtöbb ajtón bekopogtatni, a legtöbb emberrel beszélni” – árulta el a kormánypártok receptjét Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója a CPAC Hungaryn.
A második a gyorsasági versenyben a Mi Hazánk Mozgalom volt Toroczkai László vezetésével, de már kedden bejelentette az EP-listáját Magyar Péter pártja, a Tisza Párt, valamint a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Gattyán György-féle Megoldás Mozgalom is. Csütörtökön adta le az ajánlásokat a Dobrev Klára vezette DK–MSZP–Párbeszéd-szövetség, majd az LMP.
Úgy tudjuk, több párt is erősen megszenvedett, hogy meglegyen a kellő számú aláírás. A következő órákban kiderül, kinek sikerült még megugrania az első akadályt. A Vona Gábor vezette Második Reformkor már hétfő este bejelentette, hogy megvan a 20 ezer aláírás, de még nem adták le a választási irodának. Kérdés, hogy teljesíti-e a feladatot Jakab Péter pártja, a Nép Pártján és a Mindenki Magyarországa Néppárt. Utóbbi elnöke, Márki-Zay Péter csütörtök délután Facebook-oldalán azt írta, hogy már közel vannak a 20 ezer aláíráshoz, de 23 ezret szeretnének leadni, mert a hibásan kitöltött ajánlásokat kiszűrik az ellenőrzésen, és csak az érvényes aláírásokat számolják össze.
„Most tényleg abban a helyzetben vagyunk, hogy akár csak egyetlen érvényes aláíráson is múlhat pártunk indulása az európai parlamenti választáson”
– fogalmazott Márki-Zay Péter.
Az ajánlásokat a választási iroda három napon belül ellenőrzi, és ha mindent rendben találnak, akkor legkésőbb a bejelentéstől számított negyedik napon veszik hivatalosan nyilvántartásba a listákat. A Nemzeti Választási Bizottság péntek délutáni ülésén azonban már ki is sorsolják a bejelentett EP-listák sorrendjét, így eldől, hogy milyen sorrendben szerepelnek majd a pártok a szavazólapon.
A 2019-es EP-választáson 9 lista szerepelt a szavazólapon, míg a korábbi választásokon 8-8 opció közül lehetett választani. Várhatóan most minden eddiginél több párt vesz részt az EP-választáson.
Az utcai ajánlásgyűjtésnek még nincs vége, hiszen az önkormányzati választásra maradt pár napjuk a jelölteknek és szervezeteiknek. Az önkormányzati képviselőjelölteket, polgármesterjelölteket és a főpolgármester-jelölteket legkésőbb jövő hétfő (május 6.) délutánig kell bejelenteni, a kompenzációs, a fővárosi és a vármegyei listákat pedig ráérnek egy nappal később, május 7-ig leadni az ajánlásokkal együtt.