Levernék a magánegészségügyön, ha szövődményes eseteket az államnak kellene kezelnie

2024. február 14. – 07:55

Másolás

Vágólapra másolva

Egy új jogszabálytervezet szerint a magánszolgáltatókkal téríttetné meg az állam, ha az általuk kezelt pácienseknek szövődményekkel később állami kezelést kellene kapniuk – vette észre a Népszava a Belügyminisztérium oldalán az új tervezetet. Ennek értelmében a szolgáltatók a fővárosi kormányhivataltól kapnának fizetési meghagyást az említett esetekben.

Ahogy azt a Népszava írja, az ötlet nem új, Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár visszatérően kitér arra, hogy véget kell vetni annak a gyakorlatnak, hogy az állami egészségügy védőhálója legyen a magánegészségügynek. A cikk szerint a leggyakrabban protézisműtétek szövődményeivel kerülnek be a betegek a magánegészségügyi ellátás után az állami kórházakba – ilyen például, amikor egy frissen beültetett protézis elfertőződik. Ekkor cserélni kell a korábbi eszközt, ami ráadásul nem hagyományos, hanem ún. revíziós darab, ami sokkal drágább, mint amit eltávolítottak.

A magánszolgáltatóknak eddig is szerződniük kellett az állami kórházakkal háttérszolgáltatásokra, ideértve az intenzív ellátásokat vagy azokat a szövődményeket, amiket a magánellátó nem tud kezelni. Ezért, írja a lap, a közintézmények kb. évi 1–5 millió forintot kértek attól függően, hogy pontosan mire szólt a szerződés.

Próbáltak utánajárni, hogy mégis mennyien kerültek kórházba a magánszolgáltatók kezeléseivel összefüggésben, de a NEAK nem tudott pontos számot mondani. A Dr. Rose magánkórház ügyvezetője azt mondta, ők nagyon ritkán kérnek állami kórházi segítséget, és évente legfeljebb pár millió forint lehet az az összeg, amelyet emiatt utalnak közkórházaknak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!