Az ország legjobb gimnáziumában, a Fazekasban 14 tanár kapott figyelmeztetést polgári engedetlenség miatt
Tizennégy tanár kapott figyelmeztetést polgári engedetlenség miatt az ország egyik legjobb iskolájának számító Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban.
Újdonság, hogy a figyelmeztetéseket ezúttal nem a tankerület küldte, hanem az igazgató aláírásával kapták meg a tanárok az iskola saját fejléces papírján. Emögött feltehetően a felelősség alsóbb szintre hárítása mutatkozik meg a hivatalok részéről. Korábban ugyanis a munkáltatói jogokat gyakorló tankerületi vezetők küldték ki ezeket a leveleket, de a figyelmeztetések és elbocsátások miatt több tüntetést is tartottak például a Belső-Pesti Tankerületi Központ vagy a Külső-Pesti Tankerületi Központ irodája előtt.
A Fazekas tantestületében azt találgatják, mi alapján részesítenek figyelmeztetésben bizonyos tanárokat, másokat pedig miért nem. Információink szerint most azok kaptak írásos figyelmeztetést a középiskolai rangsorokban rendre elő helyen szereplő iskolában, akik az elmúlt hetekben kétszer is részt vettek polgári engedetlenségben.

A figyelmeztetés szövege nagyrészt megegyezik azzal, amiket korábban a tankerületek küldtek ki. A lényege, hogy aki az írásos figyelmeztetés után is megtagadja a munkát, az elbocsátásra számíthat.
A szöveg szerint a levél címzettje több alkalommal jogosulatlanul nem vette fel a munkát.
„Tájékoztatom hogy amennyiben a munka felvételét ismételten megtagadja, az a Belügyminisztérium elvi állásfoglalása szerint a közalkalmazotti jogviszonyból eredő lényeges kötelezettségének szándékos, jelentős mértékben történő megszegésének minősül, és alapot ad a munkáltatói rendkívüli felmentésre. Kérem, hogy a jövőben hasonló magatartástól tartózkodjon.”
Ezen kívül felhívják a tanárok figyelmét arra, hogy az előre be nem jelentett munkabeszüntetés korlátozza a tanulók jogát a kötelezettség teljesítésére. A tanároknak azt javasolják, hogy
„amennyiben véleményt kívánt formálni egyéb véleményformálási eszközök mellett élhet a jogszerű munkabeszüntetés jogszabályban biztosított lehetőségével”.
Ehhez érdemes megjegyezni, hogy sok tanár épp azért választotta az elmúlt több mint két hónapban a polgári engedetlenséget, mert a kormány tavaly jelentős mértékben korlátozta a pedagógusok sztrájkjogát. Csak olyan sztrájkot lehet szervezni, amelyen órákat tartani, gyerekekre felügyelni, tehát a munkabeszüntetés tulajdonképpen láthatatlan, nincs elég társadalmi hatása, így tehát értelmetlen.
Szerdán a budapesti Karinthy Frigyes Gimnázium hat tanárát, illetve az Eötvös József Gimnázium és a Vörösmarty Mihály Gimnázium egy-egy tanárát bocsátották el állásából – derült ki a Belügyminisztérium közleményéből. Korábban hasonló okokból szűnt meg rendkívüli felmentéssel a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium öt tanárának munkaviszonya.
Az újabb felmentések miatt csütörtökön több mint ötszáz tanár kezdett polgári engedetlenségbe, és több gimnáziumban ülősztrájkoltak a diákok vagy más akciókkal fejezték ki szolidaritásukat a tanárokkal. A Karinthy egyik elbocsátott tanára a Faceboookon arról írt, milyen érzés volt elmondania az osztályának, hogy távoznia kell az iskolából.