Többhétnyi veszélyes hőséget hozott a globális felmelegedés 2024-ben
2024. december 27. – 06:47
frissítve
A World Weather Attribution és a Climate Central elemzése alapján az ember okozta klímaváltozás a világ országainak csaknem felét sújtotta összesen legalább két hónapig tartó extrém hőmérséklettel. A legkevésbé érintett területeken, az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban és Ausztráliában is további három héttel toldotta meg a hőmérséklet megemelkedését a felmelegedés ahhoz az állapothoz képest, amit a klímaváltozás nélkül produkálna az éghajlat.
A jelentés szerint az extrém időjárás új szintet ért el 2024-ben, olyan rekordhőmérsékleteket, amelyek következtében hőhullámok, szárazság, erdőtüzek, viharok és áradások érték a bolygót. Ezek több ezer ember halálát okozták, millióknak kellett elhagyniuk lakhelyüket. „Az ilyen rendkívüli időjárás ennyire látványos éve rávilágít, hogy mennyire veszélyes az élet az 1,3 °C-os felmelegedés miatt, amelyet az emberiség okozott” – írják.
A WWA társvezetője, dr. Friederike Otto arról beszélt, hogy kutatásukból azt látták, 2024 egy extrém év volt: „A globális felmelegedés hatása soha nem volt tisztábban látható és pusztítóbb, mint 2024-ben. Könyörtelen szenvedéseket okozott” – mondta Otto a globális felmelegedés és az extrém hőség okozta halálesetekről. Példának hozta az olyan természeti katasztrófákat is, amelyek idén történtek: árvizek Európa-szerte és a világ többi pontján, illetve hurrikánok Amerikában.
A kutatás arra jutott, hogy a felmelegedés miatt nő az olyan napok száma, amelyek már szinte „az emberi egészséget veszélyeztető napi hőmérsékleteket” eredményeznek. Ilyen napok vezettek többek között ahhoz, hogy többen meghaltak júniusban a haddzson, a mekkai zarándoklaton.
A Climate Central szerint ráadásul sem a Beryl, sem a Milton hurrikánok „nem lettek volna ilyen erősek, ha nem hatott volna rájuk a klímaváltozás”. A tudósok arra is figyelmeztettek, hogy mivel a hőség okozta halálokról sok országban nincs nyilvántartás, „a számokat mindig durván alábecsüljük.” Pedig szerintük ezeknek az ismerete fontos lenne ahhoz, hogy fel lehessen hívni az emberek figyelmét „arra, hogy az éghajlatváltozás okozta hőhullámok messze a leghalálosabb szélsőséges események”.