Apró újításokat és mesterséges intelligenciát kapott az iPhone 16, és kivételesen nálunk sem lett drágább

2024. szeptember 9. – 18:55

frissítve

Apró újításokat és mesterséges intelligenciát kapott az iPhone 16, és kivételesen nálunk sem lett drágább
Forrás: Apple

Másolás

Vágólapra másolva

Még csak fekete hátéren egy színes Apple-logót látni a streamen, de erre már 666 ezer ember kíváncsi. Ez valahol érthető, hiszen mindjárt indul, de vasárnap este, egy nappal a kezdés előtt is több tízezren ültek a fekete képernyő előtt.

Előzetesen úgy tűnik, hogy megint nem sok minden. Az Apple-től nem áll távol, hogy váratlan bejelentésekkel kösse össze a telefonos eseményét, de idén a szivárogtatók és a szakírók nem írtak ilyesmiről. Így nagyjából a szokásos kiegészítőkre lehet számítani, vagyis az Apple Watchra és az Airpodsra, és úgy tűnik, hogy itt sem lesznek hatalmas izgalmak. Az érdekesebb dolgok röviden:

  • Az Apple Watch Series 10 többek szerint valamivel nagyobb lehet, ami egyúttal nagyobb kijelzőméretet és vékonyabb házat jelent, a Bloomberg szakírója, Mark Gurman szerint pedig már az alvási apnoét is észlelni fogja;
  • Az Apple Watch Ultra 3 Gurman és az Apple-ügyekben hasonlóan tájékozott Kuo Ming-csi (Ming-Chi Kuo) szerint kaphat egy új csipet, de ezen kívül valószínűleg az égvilágon semmi nem változik meg benne – Gurman amúgy hajnalban már arról posztolt, hogy lehet, hogy ezt be sem mutatják;
  • Az új Apple Watch SE is bemutatkozhat, amiben az lehet a pláne, hogy az alumíniumházat műanyagra cserélik, és ezzel akár 250 dollárig is lenyomhatják az árát – Gurman posztja szerint amúgy még ezt is eltolhatják;
  • Megmutathatják az AirPods 4-et is, amivel az Apple tényleg aláírná az előző két modell halálos ítéletét, és amiből állítólag rögtön két modell jöhet – az egyikben lesz aktív zajszűrés, a másikban meg nem;
  • És befuthat az Apple fejhallgatójának, az AirPods Maxnak a minimálisan felturbózott változata is, amin a legnagyobb újdonság az USB-C-bemenet lehet.

Ezen túl még az iOS 18-ból is mutogatnak majd dolgokat, és minimális esély lehet még az iPadekre, de ennyi, egyéb újdonságokra nem igazán lehet számítani. Sőt, ha bejönnek Gurman legfrissebb jóslatai, akkor még az is lehet, hogy egyáltalán nem mutatnak semmit az okosórákból sem azon kívül, hogy az Ultra 2-t meg lehet majd venni feketében is.

De nem azért, mert annyira jó lenne a cég júniusban bemutatott stratégiája a mesterséges intelligenciára – erről korábban itt írtunk, nagy vonalakban arról van szó, hogy az Apple nagy hangsúlyt fektet az adatvédelemre, amúgy pedig az OpenAi-jal karöltve Sirit turbózzák fel leginkább, de konkrétumokat nem igazán lehet még tudni –, és nem is azért, mert annyira hasznos lenne a telefonba oltott MI, ami a Samsung idei csúcstelefonjait sem adná el önmagában. A valódi ok az örömre az, hogy

szinte biztosan emiatt úgy tűnik, hogy a sima iPhone 16 és a 16 Plus is megkapják az idei, A18-as csúcslapkát, szóval idén nem kell beérni a drágább tavalyi modellekből lecsorgó A17-tel.

Persze azt hozzá kell tenni, hogy nem térünk vissza abba a korba, amikor az összes telefonban ugyanaz a csip volt, a Pro és a Pro Max állítólag egy A18 Pro nevű rendszercsipet kapnak majd, ami nyilván erősebb is lesz. Ezen kívül az alapmodellek állítólag 6 helyett 8 giga memóriával lesznek szerelve, megkapják a tavalyi csúcsmodellek programozható funkciógombját, a jobb oldalra pedig elméletileg érkezik egy fizikai kioldógomb-szerűség, amivel nemcsak meg lehet nyitni a kamerát, hanem zoomolni és fókuszálni is lehet majd vele.

A Pro és a Pro Max még nagyobbak lehetnek, mint eddig, előbbi kijelzője 6,1 helyett 6,3 hüvelykes lesz, utóbbi pedig 6,7 helyett 6,9 hüvelykes, ami tényleg értelmetlennek tűnik, még a Samsung S24 Ultránál is nagyobb lehet. Összehasonlításképp egy iPad Mini kijelzője 8,3 colos, szóval már majdnem ugyanott tartunk. A kamerás gombot természetesen ezek is megkapják, az ultraszéles lencse 12 helyett 48 megapixeles lehet, ami elég nagy ugrás, a Pro pedig megkaphatja a tavaly csak a Pro Maxban feltűnő ötszörös optikai zoomos telefotó kamerát.

A két drágább modelleknél még említésre méltó, hogy állítólag már a 4K 120 fps-es videórögzítésre is képesek lesznek, ha erre bárkinek lenne igénye, és állítólag az aksi is javulhat. Bár a Prónál korábban azt is pletykálták, hogy nem pusztán drágább lesz, hanem az aksija is gyengébb lehet még az alapmodellénél is, ami így egyszerre elég furcsa lenne, de hamarosan kiderül, mi az igazság. Ezen túl némi áramvonalasításra lehet még számítani a káváknál, és nyilván lesznek új színek is, de alapvető átalakításra idén sem lehet számítani.

De azt is mondhatnánk, hogy az egyetlen dobása, és ez mindent el is mond a tavalyi eseményről, ugyanis kizárólag azért cserélték le USB-C-re a Lightning-csatlakozót, mert az EU miatt egyszerűen nem tehettek mást. Persze az Apple minden egyéb, a versenytársaikhoz képest évekkel később bevezetett újdonsághoz hasonlóan ezt is úgy adta el, mint egy hatalmas innovációt, de ettől még nagy könnyebbség, hogy az iPhone 15-ösök tulajdonosai egy kábellel tölthetik majdnem az összes eszközüket.

Ezen kívül viszont még az előző éveknél is eseménytelenebb volt a tavalyi bemutató, és még olyan dolgok sem tűntek fel, mint az iPadek három éve vagy az Apple Watch Ultra 2022-ben. A két olcsóbb telefon szinte csak az előző év csúcsmodelljeinek lecsorgó funkcióit, és az előző rendszercsipet kapta meg, miközben az áruk nem változott, az érdekes újdonságokat pedig a Pro és a Pro Max kapták meg.

Ezek az újdonságok amúgy a titánváz, a némítókapcsolót leváltó programozható funkciógomb, a még jobb kamera és az új, A17-es rendszercsip voltak.

Ez volt az első 3 nanométeres csip, amiről azt állították, hogy forradalmasítani fogja a mobilos videójátékozást, többek közt az Assassin's Creed Mirage és a Resident Evil 4 Remake is megjelent a telefonra, de a teljesítménnyel voltak bajok, szóval egyelőre nem az iPhone a gémerek kedvenc kézikonzolja. Az Apple emellett egy FineWoven nevű textilre cserélte a bőrt, a megjelenés után aztán többen panaszkodtak is, hogy ez nagyon könnyen karcolódik.

A megjelenés után az egész 15-ös szériáról azt írtuk, hogy igen, fantasztikus, de már az elődei is azok voltak, szóval hacsak nem egy ezeréves, vagy egy ripityára tört telefont cserél le az ember, akkor sok értelme nincs megvenni. A vásárlók mindenesetre ezt is szerették, az első hónapban majdnem kétszer annyit vettek belőle, mint a 14-esekből, és bár 2024 elején beestek az eladások, így is az Apple maradt az okostelefonos piac királya. Ja, és megint a Pro Max volt a legnépszerűbb. A tavalyi közvetítésünket itt tudják visszaolvasni.

Itt a szeptember, hétfőre még a lehűlés is megérkezett, úgyhogy minden adott ahhoz, hogy egy meleg tea társaságában megnézzék velünk, hogy milyenek lesznek az Apple menetrendszerűen érkező új telefonjai. Meg még pár más is, de nagy meglepetésekre az elmúlt évekhez hasonlóan idén sem érdemes számítani. Az idei mottó az, hogy „It’s Glowtime.”, ami nyilván akármit jelenthet, de legalább érdekesen hangzik. Ha valaki maga is nézné az egészet, megteheti az Apple honlapján, vagy az alábbi streamen:

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!