Apró újításokat és mesterséges intelligenciát kapott az iPhone 16, és kivételesen nálunk sem lett drágább

2024. szeptember 9. – 18:55

frissítve

Apró újításokat és mesterséges intelligenciát kapott az iPhone 16, és kivételesen nálunk sem lett drágább
Forrás: Apple

Másolás

Vágólapra másolva

Ahogy arra előzetesen számítani lehetett, őrületes újdonságok nem voltak, még a négy telefon sem változott meg érdemben, de legalább van két új gomb, egy új csip és persze a mesterséges intelligencia. A lényeg röviden:

  • Az iPhone 16 és a 16 Plus idén nagyobbat fejlődött, elsősorban azért, mert nem tavalyi csipet kaptak az A16 helyett, hanem egy teljesen újat, az A18-at nyilván a mesterséges intelligencia miatt. Megkapták a tavalyi programozható funkciógombot, ezekbe is jön már az új kameragomb, és még nagyobb aksival is szerelik őket, bár az nem derült ki, hogy mekkorával.
  • A 16 Pro és a Pro Max kijelzői nagyobbak lettek, de maguk a telefonok arányosan nem nőttek ugyanekkorával, mert sikerült még lejjebb faragni a kávákat. Ezekben a legerősebb, A18 Pro csip lesz, a kameráik is fejlődtek és már 4k120fps-ben is tudnak rögzíteni, amitől állítólag már megint igazi kamerákká váltak.
  • Bemutatkozott az Apple Watch Series 10, ami kicsit nagyobb, laposabb és könnyebb lett, és figyeli az alvási apnoét is, de igazából itt ki is fújnak az újdonságok.
  • Jön az AirPods 4, méghozzá rögtön két modellel, az egyiben lesz aktív zajszűrés, a másikban meg nem. Új Pro nincs, de a jelenlegibe jönnek a hallásunkat megóvni hivatott funkciók, ami igazából elég menő.

Köszönjük, hogy velünk tartottak, ha valaki szeretné visszanézn az egészet, alább megteheti:

Az Apple ezekre a bemutatókra mindig összedob egy kis promóvideót, hogy megmutassák, különböző élethelyzetekben hogy szuperálnak. Ahogy most néztem az sima iPhone 16 videóját, feltűnt egy, a Hősök terére kísértetiesen emlékeztető építmény.

Fotó: Apple
Fotó: Apple

Végre vissza lehetett tekerni a streamet, így megbizonyosodtam róla, hogy nem csalt a szemem! Ez bizony a Hősök tere a liget felől, hátulról megközelítve, balra a Műjégpálya épületével. A következő jelentben a csónakázó tó partján fényképez egy úriember egy békát, de aztán egy gyors vágással átkerültünk egy, valószínűleg az Andrássyról nyíló utcába.

Fotó: Apple
Fotó: Apple

Tekergetve a videót láttam, hogy az Astoria és a 4-es metró egyik állomása is belekerült, és egy olvasónk is írt, hogy szerinte a II. János Pál pápa tériről van szó. A metró is ismerős, bár át lett matricázva, hogy kicsit New Yorkosabb hatást keltsen. A Budapestet is tartalmazó részletet itt lehet vizsgálgatni.

Eredetileg ide akartam másolni a tavalyi listát is, ami meg is történt, de konkrétan csak a modellszámokat kellett átírni benne, mert a telefonok indulóárai pontosan ugyanazok maradtak, mint tavaly. Előrendelni szeptember 13-tól lehet őket, megvenni pedig 20-ától.

Így néznek ki idén a magyar árak:

  • iPhone 16: 399 990 forint
  • iPhone 16 Plus: 449 990 forint
  • iPhone 16 Pro: 499 990 forint
  • iPhone 16 Pro Max: 599 990 forint

A 16 Prók főkamerája az új, 48 MP-s Fusion kamera, az ultraszéles látószögű is 48 MP-s, az 5x-es telefotós kamera pedig 12 MP-s. Ezeken a modelleken megtartották az elmúlt évekből ismerős háromszög-dizájnt, így nem akkora a változás a hátlapon.

A Prók camera control gombjával lehet majd váltogatni a lencsék között, és akár a fénykép elkészítése után is lehet váltogatni a stílusok között. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a színeket lehet utólag alakítgatni, ami elég látványos volt a bemutató videón.

Fotó: Apple
Fotó: Apple

Emellett az MI-vel megtámogatott Siri elvileg segít majd a fotósoknak kiválasztani azokat a helyeket, ahol megfelelőek a körülmények jó képek készítéséhez.

Ez valamivel meglepőbb, mint az alapmodellek változatlan ára, mert a Prónál volt arról szó, hogy drágább lehet, de nem lett, továbbra is 999 dollárba kerül. Cserébe még mindig 128 gigás az induló tárhely. A Pro Maxért 1199 dollárt fognak kérni.

Forrás: Apple
Forrás: Apple

Férfiak sétálnak lassított felvételben a robbanás elől, és az egyikük nem érti, hogy miért kell lassított felvételben sétálni, és megijed a nagy robbanásoktól, de a másik meg lecseszi, hogy igenis így kell, mert így menőbb, és csak úgy dől a negyedik fal, haha. A lényeg nyilván az, hogy a pletykáknak megfelelően valóban lehet majd 4K-ban, 120 fps-sel rögzíteni az Apple erősebb telefonjain, amivel nyilván lehet slo-mózni, mert a 120 azért elég sok képkocka másodpercenként.

A kicsit izzadságszagú videó után az is kiderült, hogy The Weeknddel is forgattak egy ilyen lassított felvételes videót. Itt természetesen agyondicsérték az összes többi kamerás funkciót is, és a klip rendezője egyenesen arról beszélt, hogy nem is szabad már úgy gondolni erre, hogy „csak egy iPhone”, mert ez már sokkal több annál, és tökéletes filmkészítéshez. Ezt amúgy minden évben elmondja valaki.

Forrás: Apple
Forrás: Apple

„Nehogy már ugyanaz a csip legyen a drágább telefonokban is, mint az állatoknál!” – gondolhatták az Apple-nél, és kitalálták az A18 Prót, ami még az A18-nál is durvább teljesítményt ígér, beleértve ebbe a generatív mesterséges intelligenciát is. Egyébként tavaly is A17 Prónak hívták már a Pro és a Pro Max csipjét, csak akkor annyira nem volt ez feltűnő, mert a két sima modellben ugye még mindig A16 volt. De most már a platform ugyanaz, szóval jobban látszik a különbség.

A technikai paraméterekkel nem fárasztanánk senkit, de állítólag még az A17 Prónál is sokkal erősebb, és ez valószínűleg tényleg így is van, még akkor is, ha nincs is az égvilágon semmi értelme.

Forrás: Apple
Forrás: Apple

A bemutató során már többször említették, hogy milyen jók az új rendszercsipek, mert simán lehet velük olyan játékokkal játszani, mint az Assassin's Creed Mirage vagy a Death Stranding. És még a ray tracing is jobb!

De miért akarnék egy telefonon játszani pont ezekkel a játékokkal? Amikben fontosak a képernyőn rejlő részletek? Ha nem akarom, hogy kiégjen a szemem, akkor alig látom, hogy mi történik egy kicsit távolabb az irányított karaktertől. Tök jó, hogy lehet, de inkább maradok egy számítógépnél vagy egy konzolnál. Vagy egy kézikonzolnál.

Ezt is megmondták előre az elemzők, de azért rögzítsük, a Pro 6,3 hüvelykes lesz, a Pro Max 6,9. Utóbbi még mindig őrületesen nagy, de azt egyből hangsúlyozták, hogy igazából maga a telefon nem lett ennyivel nagyobb, mert még sikerült lecsípniük az eddig is elég vékony kávákból. Így ezeknek van a legvékonyabb peremük az összes létező Apple-termék közül.

Forrás: Apple
Forrás: Apple

Az árak megint nem emelkedtek. Mármint az USA-ban. A 6,1 hüvelykes, sima iPhone 16 idén is 799 dollárról indul majd, a 16 Plus pedig 899 dollárról. Mindkét modell minimum 128 GB-tal indul.

Fotó: Apple
Fotó: Apple

Ami elsőre szembetűnő, az az, hogy az eddigi átlós elrendezés helyett egymás alá pakolták a kamerákat, de ezen kívül semmi érdekes nincs benne tavalyhoz képest, szóval emiatt senki ne cserélje le a 15-ösét.

Forrás: Apple Forrás: Apple
Forrás: Apple
Forrás: Apple

Nagyobb aksit kap az új iPhone, bár azt egyelőre nem osztották meg, hogy pontosan mekkorát. Az üzemidőn valószínűleg az új rendszercsip és az iOS-be épített energiatakarékossági megoldások is nagyot dobnak, de ezt majd meglátjuk, ha teszteljük a telefont.

Állítólag pont olyan érzés lesz, mint egy valódi kamera kioldógombját nyomkodni, amit az Apple-nek el is hiszek, mert még az SE-k középső „gombja” is teljesen gombnak érződik, pedig nem az, itt meg tényleg egy valódi gombról van szó, nyomásérzékeléssel és haptikus visszajelzéssel. Használni viszonylag egyszerű lesz: ha megnyomjuk, feljön a kamera, ha megint megnyomjuk fotózik, ha hosszan nyomjuk, akkor videózik, és még a nyomás erősségét is érzékeli, szóval kicsit úgy fog működni, mint a PlayStation 5 kontrollereinek ravaszai. Ja, és más alkalmazások is tudják majd használni.

Forrás: Apple
Forrás: Apple

Az Apple egyelőre pont ugyanazt kezdi a mesterséges intelligenciával, mint az összes többi gyártó: az Apple Intelligence összegzi az emaileket és értesítéseket, hatékonyabban keres a képek és videók között, és persze valamiért ők is erőltetik az MI-generált képeket, emojikat.

Az jó hír, hogy az MI-használathoz szükséges feladatokat egy olyan felhős rendszerrel intézik, ami elvileg privát, és nem húzza le a telefonról a privát adatainkat.

Persze a lényeg Siriben lesz, akivel elvileg még hatékonyabban lehet majd beszélgetni, és még jobb személyi asszisztens lesz. Például végre tud majd segíteni abban, hogy hogy lehet fényképeket törölni! Ezeket amúgy szinte mind bejelentették már egyszer az Apple Intelligence bemutatóján, és sok funkció nem is jön majd az új iOS-el, hanem csak később jutnak el a telefonokba.

Az Apple viszonylag későn kapcsolt, hogy be kéne szállnia az MI-forradalomba, csak pár hónapja mutatta be a részletes stratégiáját, és mostanra jutott el oda, hogy a telefonjaiba is beépítse ezt. Azt már korábban elmondták, hogy az egész telefon erre lett felhúzva, és nyilván ezért van az is, hogy az alapmodell és a Plus idén két generációt ugorva rögtön az A18-as rendszercsipet kapta meg.

Azt megint nem győzték hangsúlyozni, hogy az Apple sosem fogja tárolni az adatainkat, ha az MI-t használjuk, a modelleket pedig ők maguk alkották meg, de az nyilván nem derült ki, hogy miből és hogyan. Az MI-s funkciók nagy részéről már júniusban beszéltek, de most megint kiderült, hogy a telefonunk helyettünk is tudni fogja, hogy mit akarunk látni, összefoglalja az üzeneteinket, személyes Google-ként kikeresi nekünk a fotóinkat vagy akár a videóinkat, és a Siri is sokkal okosabb lesz.

Ami viszont iPhone-specifikus lesz, az az úgynevezett Visual Intelligence, ami nagyjából úgy fog működni, mint a Google-nél már létező megoldások – a kamerát valamire irányítva automatikusan infókat kaphatunk például egy étteremről, egy kutyáról, vagy akár egy koncertről, aminek a poszterét beszkennelve a telefonunk még hozzá is tudja adni a budapesti dátumot a naptárunkhoz.

Forrás: Apple
Forrás: Apple

A kétezres években nagy dili volt a dedikált kameragomb a telefonokon – mintha lehetett volna értelmezhető képeket csinálni velük –, az Apple pedig a pletykáknak megfelelően úgy tűnik, elérkezettnek látta az időt, hogy feltámassza ezt. Mondjuk nem ez a legőrültebb kamerás dolog az okostelefonos érában, elég csak az LG G5 cserélhető kameramoduljára, vagy az Asus Zenfone 7 billenős kamerájára gondolni, cserébe viszont igazából tényleg van is értelme annak, hogy külön gombbal lehessen fotózni az iPhone-nal, elvégre a kamerája évek óta elég jó.

Forrás: Apple
Forrás: Apple

Az iPhone 16-ossal jön az A18-as rendszercsip, így utolérte az iOS-t. Elvileg a 16-os így 30 százalékkal gyorsabb és hatékonyabb lesz, mint a 15 Pro volt, és még több MI-s dologra lesz képes.

Fotó: Apple
Fotó: Apple

A csip grafikus része elvileg az asztali számítógépekével vetekszik. Már egy ideje azzal reklámozzák a telefonokat, hogy ugyanolyan jó játsazni rajtuk, mint egy pécén vagy egy konzolon.

Mondjuk ez nem túl meglepő, de ha valaki már nagyon unta a némítógombot, és tavaly nem vett Prót vagy Pro Maxot, annak itt a lehetőség.

Forrás: Apple
Forrás: Apple

Tim Cook szerint nagyon jó, hogy lehet vele fotózni például, de ebből is rögtön az jutott eszébe, hogy MESTERSÉGES INTELLIGENCIA.

Forrás: Apple
Forrás: Apple

Az Apple fontosnak tartja a hallásvédelmet, ezért az új AirPods Pro-frissítés után bekapcsol egy hallásvédelmi funkció, ami csökkenti a külső zajokat. Ez nem teljesen új, már gyakran látni fesztiválozók fülében ilyen fülhallgatókat.

Emellett egy iPhone segítségével akár egy hallástesztet is ki lehet tölteni, amivel felméri, minden rendben van-e. Ha nincs, akkor az AirPods Pro átáll egy olyan üzemmódba, ami az Amerikában recept nélkül kapható, profi hallókészülékek teljesítményével vetekszik.

Fotó: Apple
Fotó: Apple

Kérdezte Pippin Kate Bergerontól az Apple eseményén, és a kívánsága megadatott, mert az első modell után bejelentette, hogy csináltak még egy modellt. Itt is bejöttek amúgy az előzetes jóslatok, az olcsóbbik modellben nem lesz aktív zajszűrés, a drágábbikban meg igen. Az ANC-re 50 dolláros árcédula került, ennyi lesz ugyanis a különbség, az alapmodell 129, a másik 179 dollárba fog kerülni. Ezen kívül lesz kisebb tok, USB-C-s töltés, és olyan funkció is, ami automatikusan érzékeli, hogy beszélnek hozzánk, és lehalkítja a zenét, ami igazi rémálomnak hangzik.

Forrás: Apple
Forrás: Apple

Nehéz dolguk van a fülhallgatógyártóknak, hiszen egy kialakítás nem mindenkinek lesz kényelmes. Az AirPods 4-es széria kialakításához az Apple több ezer fület szkennelt be, több millió modellt raktak össze gépi tanulással, hogy világszerte minél több ember fülében maradjon benne a kis fehér fülhallgató, hogy csak olyankor hagyja el, amikor pont nem használja.

Fotó: Apple
Fotó: Apple

A tokok vezeték nélkül is tölthetők, és nemcsak hagyományos töltőkkel, hanem a Watch töltőjével is. A sima verzió 129 dollárba kerül majd amerikában, az aktív zajszűrős viszont 179 dollárba.

Nincs új Watch Ultra, de cserébe új színt kap a 2-es széria – és egy új szíjat, szintén matt fekete és matt ezüstös színben.

Fotó: Apple
Fotó: Apple

Az okosórákra nem jellemző az óriási akksiméret, és a Watchnál is úgy néz ki, hogy 18 órát bír két töltés között. De legalább elvileg gyorsan feltölt majd.

Eddig annyira tükörsimán jönnek be a szakírók jóslatai, hogy igazából ők is megtarthatnák az eseményt hetekkel korábban, és ugyanúgy kiderülne minden. Mondjuk az biztos nem nézne ki ilyen jól. Mindenesetre az Apple Watch Series 10-ben tényleg az lett a pláne, hogy egy kicsit nagyobb, vékonyabb és könnyebb lett – amihez teljesen átdolgozták a belsejét –, és más technikával készül a ház, ami most már titánból is lehet.

A technikáról szokás szerint legalább egy percig beszéltek a legapróbb részletekig, amiből valószínűleg egy szót sem jegyzett meg senki, de biztos menő, hogy ezt el tudták érni.

Az alvási apnoé észlelésén kívül újabb nagyobb funkciót nem kapott, de az alvásunkat például már olyan részletesen figyeli, hogy még azt is megmondja, mikor és mennyi időt voltunk az egyes alvási fázisokban, és természetesen a sportolók is örülhetnek az ötszázezerféle programnak a fitneszappban. A Series 10-ért 399 dollár kérnek majd el, hamarosan elő is lehet rendelni.

Forrás: Apple
Forrás: Apple

A Watch 10-zel jön a Watch OS 11, ami kihasználja majd az Apple Intelligece-t, az Apple MI-s fejlesztéseit. Okos widgetek, fordítóalkalmazás, fotóösszeállítások. Ezek is jól hangzanak, de ami talán még fontosabb, hogy elvileg akkor is szól majd az óra, ha észreveszi, hogy a felhasználó alvási apnoés alvászavarral küzd – még ha az ember nem is tud róla.

Gondolom, önök is epekedve várták már ezt a pillanatot. Na jó, nem akarunk igazságtalanok lenni, igazából valahol tényleg menő, hogy ezt megcsinálták az új Apple Watchnál, mert az óra eddig ilyet nem tudott, és podcastokra még talán el is tudom képzelni, hogy használnám az órámat, ha lenne.

Új, nagy kijelzővel érkezik az Apple Watch 10-es szériája – egy kicsit még nagyobb is, mint az Ultra, és 30 százalékkal nagyobb, mint a korábbi verziók. Egy új OLED-kijelzőt kaptak, és 40 százalékkal fényesebb, mint a korábbi órák, így ha nem telibe a képernyőt nézzük, akkor is jól kivehető minden.

A kijelzőket három különböző színű alumínium ötvözetből készült házba helyezték, és ránézésre vékonyabb, mint az elődei. Elvileg 10 százalékkal vékonyabb, mint a 9-es. A gombkiosztás nem változott, viszont kapott két hangszórót, így már fülhallgató nélkül is tud hanggal játszani zenét, videókat. Egy újabb zajforrás a tömegközlekedésre.

Az aluvázas Watch 10 három színben érkezik – Fotó: Apple
Az aluvázas Watch 10 három színben érkezik – Fotó: Apple

Titánvázzal is kapható lesz, nagyon hasonló színekben, mint az alumíniumos verzió.

Megérkezett a vezérigazgató, vagy nem tudom, lehet, hogy már vezérAIgazgatónak kell hívni, mert egyből a mesterséges intelligenciáról kezdett el beszélni a kertben egy hatalmas szivárvány előtt.

Forrás: Apple
Forrás: Apple
Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!