Az Apple hagyományosan szeptember közepén mutatja be az aktuális év iPhone-modelljeit, és ettől számítva 1-2 héten belül piacra is dobja az új telefonokat. Minden bizonnyal idén is ez lesz a menetrend, ami azt jelenti, hogy már egy hónapunk sincs a nagy bejelentésig – ez pedig hagyományosan azzal is jár, hogy szinte minden részlet kiszivárgott már az iPhone 16-os családról. Ez nagyjából elkerülhetetlen, és maga az Apple sem küzd igazán ellene: olyan sok beszállító és partnercég dolgozik a telefonokon, olyan sok helyen vannak meg az információk, hogy szinte lehetetlen titokban tartani a részleteket a hivatalos premierig. A CNET és a Tom’s Guide cikkei alapján most összefoglaljuk, mit lehet tudni az idei iPhone-generációról.
Az idei iPhone-ok a szokásoknak megfelelően négy verzióban érkeznek, az alapmodell mellett lesz Plus, Pro, és Pro Max kiadás. Ez azt jelenti, hogy egyelőre nem debütál a jó ideje pletykált hajtogatós verzió, sem az Ultra néven elhíresült szupererős változat, sem az extra vékony Slim kiadás, amit állítólag a Plus változat utódjának szánnak.
A kiszivárgott információk szerint a Pro és a Pro Max modellek a tavalyiaknál kicsit nagyobbak lesznek (6,1 és 6,7 hüvelykes képátló után 6,3, illetve 6,9), a másik kettő marad a régi méretnél. Az utóbbi években szokássá vált, hogy a két kistesó nem kapja meg az adott év új processzorát, idén ez annyiban változik, hogy az A18 nevű új csipből rögtön két verzió lesz, ezekből a gyengébbet kapja meg az alapmodell és a Plus (vagyis nem kell beérniük az egy évvel korábbi csúcsmodellel), a Pro és a Pro Max pedig az A18 Pro processzorral megy majd.
Mindenképpen jó hír, hogy az iPhone-ok árai maradnak a tavalyi szinten, ez alól a Pro az egyetlen kivétel, ami a tavalyi 999 dolláros árhoz képest egy százast drágul (ezt viszont megmagyarázza részben, hogy 256 giga memóriától indul, ami a tavalyi modell duplája). Az árlista tehát: alapmodell 799 dollár, Plus 899, Pro 1099, Pro Max 1199. Ezek az árak az egyes modelleken belül a legkisebb memóriával szállított verziókra értendők, és hogy magyar boltokban mi lesz belőlük a forint árfolyam-ingadozása és az ÁFA után, egyelőre nagy kérdés. Mindenesetre a konkurensek közül a Samsung és a Google Pixel telefonok is általános áremeléssel érkeztek idén, ezt az Apple-nek nagyjából sikerült elkerülnie.
A Pro verziót az áremelés mellett az akksijának mérete is rosszul érinti, csak egy 3351 mAh kapacitású fér bele, ami kisebb még az alapmodell akkumulátoránál is – kérdés, hogy mennyire fog majd gyorsan merülni a telefon. A Pro és Pro Max kamerában is különbözni fog a két kisebb változattól: 48 megapixel és 5-szörös optikai zoom a kínálat a 12 megás, 2x zoomos alap és Plus mellett. Szintén csak a Pro és Pro Max sajátja lesz a Wi-Fi 7 szabvány támogatása, és a 120 hertzes képfrissítésű kijelző. Megkapja viszont az összes modell az iPhone 15 Pro Max tetszés szerint programozható akciógombját.
Mindezek mellett valószínűleg az idei iPhone-okat is leginkább a mesterséges intelligenciás kunsztokkal igyekeznek majd eladni, erről viszont aránylag keveset tudni egyelőre, azon felül, hogy az OpenAI-jal kötött megállapodás eredményeképpen a ChatGPT valamilyen verziója belekerül a rendszerbe, amitől Siri sokkal okosabb és sokoldalúbb lesz.