Alig ért véget az olimpia, máris elkezdődött a tokiói paralimpia
2021. augusztus 24. – 15:20
frissítve
Tizenhat nap telt el a tokiói nyári olimpia záróünnepsége óta, most pedig el is kezdődött az év következő nagy sporteseménye: a paralimpia. A mozgás- és látássérült, valamint enyhe értelmi sérült sportolók legnagyobb sporteseményét a hagyományok szerint néhány héttel az olimpia után, az olimpiai helyszíneken tartják. Az idei a XVI. nyári paralimpiai játék, amelyet augusztus 24. és szeptember 5. között rendeznek a japán fővárosban és környékén. A világ 163 országából összesen 4403 versenyző veszt részt az idei paralimpián, ami új rekord.
Magyarországot tíz sportágban (asztaliteniszben, atlétikában, erőemelésben, íjászatban, kajak-kenuban, kerekesszékes vívásban, kerékpárban, sportlövészetben, triatlonban és úszásban) 37 sportoló, valamint egy szintén sportolói státusban lévő kerékpáros kísérő képviseli a paralimpián. A következő két hétben 22 sportág 539 számban tartanak versenyszámokat, ami szintén rekord a paralimpiák történetében. Ahogy az olimpiát, úgy a paralimpiát is alapjaiban határozza meg a járványhelyzet, a versenyeket most is üres lelátók előtt rendezik. A helyi idő szerint kedd esti megnyitóünnepség tűzijátékkal kezdődött, majd köszöntötték az olimpiai stadion díszpáholyába érkező Naruhito császárt és Andrew Parsonst, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) elnökét.
A folytatásban hagyományos karakuri előadás következett, azután pedig elkezdődött a sportolók bevonulása. Elsőként a menekültek csapata, utolsóként pedig a japán sportolók vonultak be. Természetesen övék a legnagyobb csapat, összesen 254 sportolójuk fog szerepelni az eseményen.
A tálibok hatalomátvétele miatt az afgán parasportolók nem tudtak elutazni Japánba, így kénytelenek voltak visszalépni a játékoktól. Ettől függetlenül az afgán zászló ott volt a megnyitóünnepségen, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának képviselői vitték körbe a stadionban, ezzel fejezve ki szolidaritásukat. „Fontos ezt kiemelni, mivel ez a szolidaritás és a béke üzenete, amelyet a világnak küldünk. Szeretnénk, ha itt lennének, de sajnos ez nem lehetséges, de lélekben itt lesznek” – nyilatkozta Parsons a megnyitó előtt.
A magyar küldöttség a 112. volt a sorban, a zászlót a hatodik paralimpiáján szereplő kerekesszékes vívó, Dani Gyöngyi vitte. Mögötte a sportolói küldöttségből az erőemelő Sédric Roussel Watchou, az atléta Biacsi Bernadett és Biacsi Ilona, Ekler Luca, Szöllősi István, az úszó Illés Fanni és az íjász Gáspár Tamás érkezett. Az öt évvel ezelőtti paralimpián a magyar sportolók összesen 18 érmet nyertek. A Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke, Szabó László néhány nappal ezelőtt úgy nyilatkozott, hogy legalább tizenöt érmet, benne három-öt aranyérmet vár a Tokióban versenyző csapattól.
A tokiói szervezők a nyitóünnepséget a „Szárnyaink vannak” (We have wings) mottó köré álmodták meg, melynek üzenete: „Az életben nem mindig van hátszelünk, néha hiába próbálunk haladni, nem jutunk messzire, nem látjuk, merre tartunk, és nem értjük a környezetünket, ezért megállunk, és magunkba fordulunk. Olyan ez, mintha szembeszélbe kerülnénk, de a paralimpikonok tudják, mindegy merről fúj a szél, be lehet fogni, hogy előre haladjunk, tudják, hogy ha elég bátrak, és kiterjesztik szárnyaikat, hihetetlen magasságokba juthatnak. És most, amikor majd a versenyzők nagyszerű teljesítményeket nyújtanak, mi, nézők is felfedezhetjük, hogy nekünk is vannak szárnyaink”.
A lángot három kerekesszékes paralimpikon, a riói paralimpián bronzérmet nyert teniszező, Kamidzsi Jui, a bocsajátékos Ucsida Sunszuke és az erőemelő Moriszaki Karin gyújtotta meg. A játékokat ezután Naruhito császár nyitotta meg. (via MTI)