Kitették a netre, kik lehettek náci kollaboránsok Hollandia német megszállása alatt
Nagyjából 425 ezer olyan ember nevét tették közzé az interneten, akiket azzal gyanúsítanak, hogy Hollandia német megszállása idején együttműködtek a nácikkal. A BBC szerint a listán olyanok vannak, akik ellen a második világháború végén eljárást folytattak. Közülük több mint 150 ezren kaptak valamilyen büntetést.
A nyomozások teljes iratanyaga korábban csak a hágai Holland Nemzeti Levéltárban volt hozzáférhető. Az archívum digitalizálásában közreműködő Huygens Intézet szerint az iratok elérhetetlensége eddig komoly akadályt jelentett azoknak, akik Hollandia megszállását akarták kutatni. Hollandiát egyébként 1940-ben szállták meg a németek, és 1945-ig náci fennhatóság alatt maradt.
„Ez az archívum fontos történeteket tartalmaz mind a jelen, mind a jövő generációi számára”
– közölte a Huygens Intézet.

Az archívum a háborús bűnösökről, a német hadsereghez besorozott közel 20 ezer hollandról, valamint a holland náci párt feltételezett tagjairól szóló aktákat tartalmaz. De olyan emberek is vannak a listán, akikről kiderült, ártatlanok. Utóbbi azért lehetséges, mert az archívum a különleges joghatóság aktáiból áll. Ez az ideiglenesen felállított testület 1944-től a feltételezett kollaboránsokat vizsgálta Hollandiában.
Az online adatbázis csak az emberek nevét, születési idejét és helyét tartalmazza. Azt nem lehet megkeresni, hogy az adott embert mivel gyanúsították meg, vagy elítélték-e valami miatt. De abban segít az adatbázis, hogy milyen fájlt kérjenek ki a Holland Nemzeti Levéltárból.
Hollandiában a BBC szerint feszültséget kelthet, hogy szabadon hozzáférhetővé teszik az adatokat, mert ezek a holland történelem egyik legérzékenyebb időszakát érintik.
Tom De Smet, a Holland Nemzeti Levéltár igazgatója azt mondta, hogy figyelembe kell venni az áldozatok és a kollaboránsok leszármazottjait is. Az igazgató szerint ez komoly trauma, amiről még mindig nem beszélnek az emberek. Tom De Smet azt reméli, hogy az archívum megnyitása megdönti ezt a tabut.
Eppo Bruins, Hollandia kulturális minisztere december 19-én levelet írt a holland parlamentnek. Bruins szerint az archívum megnyitása kulcsfontosságú abban, hogy Hollandia szembenézzen a múltjával és társadalomként feldolgozza azt. Adatvédelmi okok miatt korlátozott lenne az online hozzáférhető adatok mennyisége, ezért Bruins törvénymódosítást kért, hogy több információ kerülhessen nyilvánosságra Hollandia múltjáról.