A hűség mindenek előtt – körvonalazódik, kik kaphatnak fontos posztokat Trump alatt
2024. november 9. – 20:40
Donald Trump keddi elnökválasztási győzelme után a hatalomátvételt előkészítő csapat gőzerővel azon dolgozik, hogy kik kapjanak szerepet leendő kormányában 2025. január 20-i beiktatása után. Az világosan látszik, hogy a megválasztott elnök főleg olyan emberekkel szeretné körbevenni magát, akik feltétlenül hűségesek személyesen hozzá és programjához.
Trump első elnöksége alatt az újonnan felállt kormányt a republikánus establishment mérsékeltebb tagjai dominálták, és egyfajta intézményi védőburkot képeztek Trump legvadabb ötleteivel szemben. Ezért az elnök rendszeresen összecsapott magas rangú tanácsadóival és minisztereivel, akik nem hajtották végre ellenkezés nélkül az utasításait. Az azóta eltelt négy évben viszont Trump lényegében teljesen saját képére szabta a Republikánus Pártot, és most igyekszik olyan embereket választani, akik kérdezés nélkül azt teszik, amit mond.
És főleg azokat akarja díjazni, akik az elmúlt években kiálltak mellette.
A hatalomátvételt levezénylő Trump-csapat társelnöke, Howard Lutnick a Financial Timesnak októberben adott interjújában azt mondta, hogy a kormányzati pozíciókra vágyó embereknek bizonyítaniuk kell hűségüket. Donald Trump Jr. pedig a Fox Newsnak nyilatkozva kijelentette, olyan embereket szeretnének, akik „nem gondolják úgy, hogy jobban tudják, mit kell csinálni, mint az Egyesült Államok megválasztott elnöke”.
Mike Davis pedig, akit Trump lehetséges igazságügyi minisztereként és a Fehér Ház következő jogtanácsosaként is emlegettek az amerikai sajtóban, a közösségi oldalán közölte azokkal, akik állásügyben keresik, hogy először bizonyítsák, hogy „hűségesek vagytok Trumphoz”, mert a politikai kinevezettektől ez elvárás. A szélsőséges kijelentéseiről ismert Davis – aki legutóbb azzal fenyegette meg a Trump ellen vádat emelő New York-i ügyészt, hogy „bebörtönözzük a dagadt segged” – jelezte, hogy nem akar jogtanácsos lenni, és „túl sármos”, hogy a szenátus elfogadja jelölését.
De nézzük is, kiknek a nevei merültek fel már korábban vagy most az elnökválasztás utáni napokban!
Susie Wiles
Trumpnak már meg is van az első kinevezettje, a leendő kabinetfőnöke. A Fehér Ház legfontosabb posztjára a kampányát vasmarokkal irányító, de előszeretettel a háttérbe húzódó Susie Wiles-t választotta, aki az első nő lesz ezen a fontos poszton. A Republikánus Pártban széles körben tisztelt szakember szigorú hatékonysággal irányította Trump győztes elnökválasztási kampányát, ami Trump kaotikus és szétszórt, belső csatározásoktól hangos 2016-os és 2020-as kampányával szemben sokkal profibb és kifinomultabb volt.
A 67 éves Wiles karrierje elején Ronald Reagan 1980-as elnökválasztási kampányában is dolgozott, és szerepet kapott adminisztrációjában is, majd később a floridai republikánus politikai élet egyik legmeghatározóbb figurája lett. 2010-ben kormányzóvá tette Rick Scott üzletembert, mostani szenátort, 2016-ban Trump floridai kampányát vezette, majd Ron DeSantis kormányzót segítette földcsuszamlásszerű győzelemre Floridában. Sokan úgy értékelik, hogy ő tette biztosan republikánussá a korábban ingaállamnak számító Floridát.
Elon Musk
A demokratából előbb republikánussá, majd Donald Trump előválasztási ellenfeleinek támogatójává és végül Trump egyik leglelkesebb hívévé vedlett Elon Musk a beszámolók szerint alig várja, hogy szerepet kapjon a Trump-kormányzatban. A megválasztott elnök szeptemberben jelentette be, hogy létrehozna egy kormányzati hatékonyságnövelő bizottságot, ami „drasztikus reformokat” vezetne be. Az azért több okból is elég meredek vállalkozásnak tűnik, hogy 2000 milliárd dollárral vágja meg a 6500 milliárd dolláros amerikai költségvetést, ahogy azt korábban megígérte, és a legtöbb szakértő is teljesen megvalósíthatatlannak tartja a dolgot.
Trump egy beszédben mindenesetre jelezte, hogy Musk bele is egyezett, hogy vezesse a bizottságot, amire válaszul a világ leggazdagabb embere közölte, hogy szívesen részt venne annak működtetésében, akár ingyen és kormányzati pozíció nélkül is. Ez utóbbi kitétel fontos lehet számára, ugyanis egy kormányzati állás etikai és összeférhetetlenségi problémákat vetne fel a Tesla és a SpaceX tulajdonosának, akinek le kéne mondania cégeinek irányításáról – írta a Guardian. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy két cége az elmúlt tíz évben több mint 15 milliárd dollár értékű kormányzati megrendelést kapott.
Robert F. Kennedy Jr.
A demokrata Kennedy klánhoz tartozó Robert F. Kennedy Jr. indult a demokrata előválasztáson, majd független jelöltként az elnökválasztáson, míg végül a demokrata jelölőgyűlés után teljes mellszélességgel beállt Donald Trump mögé. A megválasztott elnök már a kampány alatt jelezte, hogy kormányzati pozíciót adna a környezetvédelmi jogászként dolgozott, de oltásszkeptikus, a konteókat kedvelő emberként hírnevet szerzett Kennedynek.
Trump a győzelme után azt mondta, hogy „akar valamit csinálni, és hagyni fogjuk neki”. Felmerült, hogy esetleg egészségügyi miniszter lesz, de elemzők szerint még a republikánus többségű szenátusban sincs szinte semmi esély arra, hogy jóváhagynák ezen a poszton. Éppen ezért sokkal inkább egy kongresszusi jóváhagyást nem igénylő posztra számíthat a Fehér Házban. Ahogy arról írtunk, a csapvíz fluoridmentesítését tervezi, és neki akar menni az élelmiszerügyi és gyógyszerészeti hatóságnak, az FDA-nek, ahol „teljes osztályokat” tervez kirúgni.
Richard Grenell
A külügyminiszteri poszt egyik legesélyesebb jelöltjeként emlegeti az amerikai sajtó Trump korábbi németországi nagykövetét, aki egy ideig a Nemzeti Hírszerzés megbízott vezetője is volt. Richard Grenell nagyon is ismerős név lehet a magyar kormányzati körökben. 2016-ban ugyanis a magyar érdekek érvényesítésére létrehozott, és szinte teljesen a magyar kormány által pénzelt Magyar Foundation of North America nevű lobbicég több mint százezer dollárt fizetett Grenell tanácsadó cégének PR-szolgáltatások végzéséért. Szerbiában sem ismeretlen, a szerb elnök 2021-ben állami kitüntetésben részesítette.
Grenell erőteljes támogatója volt Trump 2020-as újraválasztási kampányának, a mostani elnökválasztás alatt pedig külügyi főtanácsadóként segítette a republikánus jelöltet. A keménykezű diplomáciát hirdető, harciasságáról ismert Grennel – aki szerint „egy rohadék külügyminiszter kell a háború elkerülésére” – ott volt Trump mellett, amikor Volodomir Zelenszkij ukrán elnökkel tartott személyes megbeszélést, és a háború lezárásához egy autonóm zóna létrehozását javasolta Ukrajna keleti részén.
A republikánus irányítás alatt álló szenátus várhatóan elfogadná jelölését a külügyminiszteri posztra, de szóba került az is, hogy a Fehér Ház nemzetbiztonsági főtanácsadója lesz. Az első nyíltan meleg külügyminisztere lehet az Egyesült Államoknak.
Marco Rubio
A Trump-kritikusból hozzá hű támogatóvá vált floridai szenátor versenyben volt az alelnökjelölti pozícióért, amit végül J.D. Vance kapott meg. Rubiót most szintén a külügyminiszteri posztra tartják esélyesnek. A szenátus hírszerzési és külügyi bizottságában is magas pozíciókat ellátó politikus a Kínával szembeni ellenségességéről ismert, és keményvonalas politikát folytat Irán és Kuba ellen is, az ukrán ellenállást viszont erőteljesebben támogatja Trumpnál.
A szenátus viszont egészen biztosan könnyedén áldását adná a kongresszusi jóváhagyást igénylő poszt betöltéséhez, és Grenellel szemben még akár pár demokrata szavazatot is megkaphatna. Kérdés, hogy Trump elég keménynek tartja-e az általa folytatni kívánt külpolitikához. Rubio mindenesetre már jelezte, hogy készen állna elfogadni a felkérést.
Mike Pompeo
Donald Trump korábbi mindkét védelmi minisztere, Jim Mattis és Mark Esper is nyilvánosan kritizálta a volt és egyben leendő elnököt, aki olyan embert szeretne a posztra, aki ellenkezés nélkül végrehajtja parancsait. A posztra Mike Pompeót tartják a legesélyesebbnek. Ő egyike lehetne azon keveseknek, akik a 2016-os kabinetből visszatérhetnének. Trump egyik legközelebbi szövetségese az első Trump-kormányzat alatt a CIA-igazgatója, majd külügyminiszter volt. Pompeo Izrael egyik legerősebb támogatója, és kemény ellensége Iránnak, ugyanakkor Trump belső köreiben ő számít Ukrajna legfőbb védelmezőjének.
Bár fontolgatta, hogy elindul a republikánus elnökjelölti címért, végül nem akart egykori főnöke, Trump ellen harcolni. Trump győzelmi beszédében is megemlítette, ami azt jelzi, nagy esély van rá, hogy szerepet kap kormányában, ha nem miniszterként, akkor magas rangú diplomáciai vagy nemzetbiztonsági pozícióban.
Mike Waltz
A védelmi miniszter posztjának másik nagy esélyeseként emlegetett floridai képviselő harciasan hű Trumphoz, és rendszeresen védte a médiában a leendő elnököt, ami jelentősen növeli az esélyét annak, hogy kormányzati pozícióval jutalmazzák. A Nemzeti Gárda különleges alakulatának egykori ezredese nemzetbiztonsági kérdésekben adott tanácsokat Trumpnak, és hozzá hasonlóan keményebb fellépést sürget Kína ellen, emellett Tajvan támogatója. Már jelezte, hogy szívesen vállalna kormányzati szerepet Trump elnöksége alatt.
Igazságügyi miniszter
Talán egy poszt sem fontosabb a több szövetségi bűncselekménnyel is megvádolt Trumpnak, mint az, hogy ki fogja vezetni a legfőbb ügyészség szerepét is ellátó igazságügyi minisztériumot – ami alá tartozik az FBI is. Közben egyébként a különleges ügyész Trump megválasztása miatt tárgyalásokba kezdett a büntetőügyek lezárásáról. Az első elnöksége alatt rendszeresen összecsapott a legfőbb ügyészség politikai függetlenségét védelmező minisztereivel, és most egy hozzá teljes mértékben hűséges embert szeretne a pozícióban látni.
Az egyik esélyes jelöltnek John Ratcliffe egykori republikánus képviselőt tartják, aki az első Trump-kormányzat alatt a Nemzeti Hírszerzés igazgatója volt. Leginkább azzal lopta be magát Trump szívébe, hogy még képviselőként harcias védte őt a 2016-os elnökválasztásba történt orosz beavatkozást vizsgáló Robert Mueller különleges ügyész nyomozása alatt, és hírszerzési vezetőként hűen követte Trump utasításait. Neve felmerült hírszerzési igazgatóként és védelmi miniszterként is.
Az esélyesek között szerepelt az amerikai sajtóban a 2016-ban még Trump-ellenes, majd később az elnök támogatójává vált Mike Lee szenátor, aki kulcsfigurája volt azoknak a próbálkozásoknak, hogy megváltoztassák a 2020-as elnökválasztás eredményeit. Lee azonban a Deseret News című utah-i lappal közölte, hogy inkább a kongresszusból akarja segíteni a Trump-kormányzat munkáját.
Ki hajtja végre a tömeges deportálásokat?
A Trump-kampány egyik legfőbb kampányígérete volt, hogy minden idők legnagyobb deportálási programját hajtják végre, és több millió illegális bevándorlót fognak kiutasítani az országból. Ezt a belbiztonsági minisztériumnak kell majd végrehajtania, így Trumpnak különösen fontos, hogy olyan vezetője legyen, aki ezt le is fogja vezényelni.
A posztra legesélyesebb jelöltként az amerikai bevándorlási hivatalt (ICE) Trump első elnöksége alatt másfél évig vezető Tom Homan neve merült fel az amerikai sajtóban. A Project 2025 – a Heritage Foundation projektje egy második Trump-elnökségének nem hivatalos programja lenne – egyik közreműködő munkatársa Trump 2016-os elnöksége alatt egyik erőteljes támogatója volt annak a gyakorlatnak, hogy elválasztották az illegális határátlépésen kapott szülőket és gyerekeiket, hogy elrémisszék a bevándorlókat. Trump az elnökválasztási kampány alatt rendszeresen dicsérte Homant, ő pedig már jelezte, hogy készen áll végrehajtani a tömeges deportálásokat.
Egy másik lehetséges jelölt a posztra Chad Wolf, aki Trump első elnöksége alatt ügyvezető belbiztonsági miniszterként hűségesen végrehajtotta Trump keményvonalas bevándorlási politikáját, és emellett azzal vált ismertté, hogy szövetségi ügynököket küldött a George Floyd megölése miatt Portlandben tüntető emberekre. Emellett felmerült még a Trump első elnöksége alatt a bevándorlási hivatalt, valamint a határőrséget ügyvezetőként irányító Mark Morgan neve is, aki a Project 2025-öt készítő Heritage alapítvány meghívott munkatársa.