Kamala Harris telefonon gratulált Donald Trumpnak, az Egyesült Államok 47. elnökének
2024. november 5. – 06:55
frissítve
- A republikánus Donald Trump megnyerte az elnökválasztást, ő az Egyesült Államok 47. elnöke, a januári beiktatása után visszaköltözik a Fehér Házba.
- A győzelemhez legkevesebb 270 elektorra volt szükség, a Fox News elsőként jelentette be, hogy Trump Pennsylvania után Wisconsint is megnyerte. A többi nagy tévé és hírügynökség a feldolgozottság alapján csak órákkal később adta oda Wisconsint Trumpnak.
- Trump már magyar idő szerint szerda kora reggel győzelmi beszédet mondott, és sorra gratulálnak neki a világ vezetői is.
- Ellenfele, a demokrata Kamala Harris helyi idő szerint szerda délután mond majd beszédet. Joe Biden leköszönő elnök még nem szólalt meg.
- Harris több csatatérállamban is rosszabbul szerepelt fontos megyékben, mint Biden négy éve, Trump pedig számos választói csoportban javítani tudott.
- A republikánusok megszerezték a többséget a szövetségi kongresszus felsőházában, a szenátusban is.
- Trump megválasztásának hírére emelkedett a Dow Jones, kilőttek a Tesla és a Trump Social részvényei.
A várakozásoknak megfelelően a republikánus Jim Justice nyerte a kőkonzervatív Nyugat-Virginia szenátori székét. A korábban demokrata, majd független Joe Manchin már az év elején bejelentette visszavonulását, így nem meglepetés, hogy a demokraták elvesztették ezt a széket.
(NBC)
Joe Biden amerikai elnök nem fog részt venni Kamala Harris eredményváró partiján – írja a Fox News. A Fehér Ház egy tisztviselője ugyanis azt mondta a Washington Examinernek, az elnök és a first lady a Fehér Házban követik a fejleményeket az elnöki stábbal. Harris a washingtoni Howard Egyetem campusán, alma materében lesi, mi történik. A Fox emlékeztet, Biden nem igazán vett részt Harris kampányában, de amikor belefolyt legutóbb, „hulladéknak” nevezte Trump híveit.
Donald Trump nyert Nyugat-Virginiában, négy újabb elektori szavazatot szerezve ezzel, a CNN, és az AP közlése szerint.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
Készítettünk egy színes térképet, amin kiválóan követhető, ki hogy áll az amerikai elnökválasztás csatáiban. Az adott államra kattintva felugrik, hány elektort ér, illetve ha már színes, hogy melyik jelölt hogy áll, illetve megnyerte-e már az adott államot, és mennyivel.
Keleti parti idő szerint kedd este fél 8-kor (magyar idő szerint szerda éjjel fél 2-kor) újabb államokban zárnak a szavazókörök – már ha nincs bombariadó. Ezek Észak-Karolina, Ohio és Nyugat-Virginia. Az első állam igazi csatatérnek számít, régen Ohio is az volt, de a republikánusok felé hajolt el az utóbbi években, Nyugat-Virginia viszont stabilan vörös (itt pont egy demokrata szenátor, Joe Manchin vonul nyugdíjba). Felkészül 17 állam helyi idő szerint este 8-kor, magyar idő szerint hajnali 2-kor.
Trump 51-49 arányban vezet Georigában három százalékos feldologozottságnál, azaz nagyon az elején. Georgia az egyike annak a hét csatatérállamnak, amelyek el fogják dönteni a választást. Biden négy éve alig pár ezer szavazattal vite az államot.
45 százalékos feldolgozottságnál 53 százalékon áll Trump Floridában, míg Harris 47 százalékon. Florida sokáig billegő államnak számított, ám Trump elnöksége alatt élesen jobbra húzott. Biden több mint négy százalékkal kapott ki az államban 2020-ban.
Még alig zártak be a szavazókörök az északkeleti, erdős, hegyes Vermontban, az AP hírügynökség máris odaadta a veterán Bernie Sandersnek az állam szenátori székét. A függetlenként, tehát nem demokrataként indult Sanders a republikánus Gerald Malloyt verte (és még négy független vagy libertárius jelöltet). Sanders 2007 óta tölti be Vermont egyik szenátori posztját, és függetlensége és kritikái dacára zömmel a demokratákkal szavaz.
Donald Trump nyerte el Indiana államot, az AP és a CNN közlése szerint is. Ezzel újabb 11 elektori szavazatot szerzett a republikánus elnökjelölt.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
Négy éve Joe Biden 9 százalékponttal szerzett több szavazatot Trumpnál a párton kívüli szavazók körében, akik a georgiai választók harmadát teszik ki. Most Donald Trump 54 százalékuk támogatását szerezte meg Harris 43 százalékával szemben a CNN exit pollja szerint.
Kamala Harris demokrata elnökjelöltre adta le szavazatát Vermont állam republikánus kormányzója. Phil Scott erről a szavazata leadása után számolt be az ott összegyűlt újságíróknak. A kormányzó az AP beszámolója szerint közölte, hogy „nem könnyű dolog egy hivatalban lévő republikánus kormányzóként a saját pártod jelöltje ellen szavazni”, de arra jutott, hogy „az országot a párt elé kellett helyeznem”.
Donald Trump republikánus elnökjelölt nemrég arról írt közösségi oldalán, a Truth Socialön, hogy az a szóbeszéd járja, csalás történt Philadelphiában, és hogy a rendőrség kivonulóban van. Larry Krasner körzeti ügyész visszavágott azzal, hogy nincs alapja Trump mondásának, „az egyetlen szóbeszéd a durva csalásról az egyik jelölttől, Donald J. Trumptól jött” – nyilatkozta az amúgy demokrata ügyész. Követelte Trumptól, ha van bizonyítéka választási csalásról, azonnal tárja eléjük – írja az NBC.
A CNN és az AP közlése szerint is Kentuckyban Donald Trump nyert, míg Vermontban Kamala Harris nyert. Ezzel Trumpnak 8, míg Harrisnek 3 elektori szavazata van. A győzelemhez 270 elektori szavazatot kell összegyűjteni.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
Bombariadó miatt felfüggesztették a szavazást öt helyszínen a kulcsfontosságú Georgia államban. A CNN szerint a riadó a stabilan demokrata DeKalb államból jött. „Minden rendelkezésünkre álló eszközt bevetünk annak biztosítására, hogy mindenkinek megadjuk a szavazás lehetőségét, és minden leadott szavazatot megszámoljunk” – mondta Michael Thurmond, DeKalb megye vezető tisztségviselője a közleményben.
Ezek a fenyegetések párhuzamosan érkeztek más bombariadókkal, amelyekről egy amerikai tisztviselő a CNN-nek elmondta, feltehetően Oroszországból érkeztek, és nem tekintik őket hitelesnek.
Amerikai keleti parti idő szerint kedd este 7-kor, magyar idő szerint szerda éjjel 1-kor újabb tagállamokban fejeződik be elvileg a szavazás. Georgia, Indiana, Kentucky, Dél-Karolina, Vermont és Virginia államokban is bezárják a szavazóköröket, amit árnyal, hogy több helyen bombafenyegetések miatt fel kellett függeszteni a szavazást, így egyes szavazókörökben meghosszabbították a szavazást. Felkészül a zárással magyar idő szerint szerdán fél 2-kor (keleti idő szerint kedd este fél 8-kor) Észak-Karolina, Ohio és Nyugat-Virginia.
Több, Európában található amerikai nagykövetség nem tervez nagy eredményváró partit tartani, épp egy esetleges Trump-győzelem okán – írja a Fox News a Politicóra hivatkozva. Arról cikkeznek, hogy a brüsszeli, párizsi és londoni követségek is így határoztak. Egy diplomata így érvelt: „Nem gondolom, hogy lenne étvágyunk még egy Trump-győzelmet végignézni.” A jobboldali Fox megjegyzi, a nagykövetek és diplomaták zömét az uralkodó párt uralkodó elnöke, ez esetben a demokraták nevezik ki.
Nevadában, a Las Vegast is magában foglaló Clark megyében már kevesebb, mint négy órával az urnazárások előtt túllépték a 2020-as végső részvételi arányt – írta Twitter-oldalán Jon Ralston, a Nevada Independent című lap vezetője. Négy éve Joe Biden a szavazatok 53,55 százalékáét (picivel több, mint 521 ezer) szerezte meg, míg Donald Trump 44,31 százalékot (picivel több, mint 430 ezer). A magas részvételi arány így várhatóan Kamala Harrisnek kedvez.
Pennsylvania legnagyobb városában, a demokrata fellegvárnak számító Philadelphiában „jelentősen” magasabb lesz a részvételi arány, mint 2020-ban – írta a Twitter-oldalán a Reuters brit hírügynökség Fehér Házi tudósítója. Jarret Rensaw információi szerint egyes választókörzetekből a 2020-as számok 150 százalékát jelentik.
Négy éve nagyjából 736 ezer szavazatot adtak le a városban, és abból több mint hatszázezren szavaztak Bidenre. A magas részvételi arány a demokratáknak jó hír.
A kőkonzervatív Indiana államból jönnek az első részeredmények, ahol az első megyékben 70 százalék fölött egyelőre Trump. Ez várható volt, négy éve is hasonló számokat kapott a részeredményeket publikáló Whitley és Sullivan megyében.
Mindenki várja már, mikor zárnak az első szavazókörök, és startolhat a szavazatszámlálás. Közel vagyunk ehhez, keleti parti időzóna szerint Indiana és Kentucky államok egyes fertályaiban már délután 6-kor (magyar idő szerint éjfélkor) bezárnak az első szavazókörök. Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy az első eredmények egy órával később, magyar idő szerint szerda hajnali 1-kor várhatók.
Mike Johnson, a képviselőház elnöke kijelentette a Hill szerint: „mindenkinek le kell nyugodnia”. Arra utalt ezzel, hogy sok félinformáció kering azzal kapcsolatban, teljesíti-e törvény által előírt feladatát, és hitelesíti-e majd a választások végeredményét, függetlenül attól, hogy ki nyert. Hogy ezt megteszi-e, arról egyértelműen azt mondta az EWTN riporterének: „Természetesen.” Hozzátette:
„Egy szabad és igazságos választásunk van, követni fogjuk az alkotmányt.”
Márpedig erre esküt is tett elmondása szerint. Johnson ugyanakkor a 2020-as választások után Trump álláspontját osztotta az elcsalt választásokról, ezért se mindegy, most mit mond. Johnson szerint őrültség, amit egyes médiumok állítanak, semmi sem igaz abból, hogy bárki elcsalná a választást, ami túl nagy méretű ehhez.
Donald Trump a közösségi odalán közzétett posztban közölte, hogy „sokat beszélnek arról, hogy masszív CSALÁS van Philadelphiában. A rendőrség érkezik!!!”.
A város rendőrsége azonban a CNN-nek elmondta, hogy nem tudnak arról, hogy Trump mire hivatkozott a posztjában, hozzátéve, hogy nem tudnak olyan, a választással kapcsolatos ügyről, ami rendőrségi fellépést igényelt volna.
Philadelphia a legfontosabb csatatérállam, Pennsylvania legnagyobb városa, és egyben demokrata fellegvárnak számít az államban.
Az NBC exit pollja szerint Joe Biden amerikai elnök népszerűsége 41 százalékon áll, ami jóval alacsonyabb, mint Trumpé volt (50%), amikor elvesztette a négy évvel ezelőtti választást.
A választók negatív értékelése kiterjed az ország általános állapotára is. A megkérdezettek 70 százaléka ugyanis dühös vagy elégedetlen az ország állapotával kapcsolatban.
(NBC)
Egy exit poll szerint a választók az amerikai demokrácia állapotát nevezték meg a legfontosabb kérdésként, amikor arról döntöttek, hogy kit szavaznának meg elnöknek. A megkérdezettek 35 százaléka választotta ezt az opciót, míg a gazdaság helyzetét 31 százalékuk. Harmadik helyen az abortusz jött 14 százalékkal, majd a bevándorlás 11-el. A külpolitikát csupán négy százalékuk tartotta a fő motivációnak.
Fontos megjegyezni, hogy ezek korai adatok, és valószínűleg változni fognak, ahogy az este folyamán több hullámban érkeznek az exit pollok.
(BBC)
Georgia, Michigan és Észak-Karolina államokban is rekordrészvételre számítanak.
Észak-Karolinában négy éve több mint 5,4 millióan szavaztak, és idén 4,4 millióan éltek a korai szavazás lehetőségével. Az állami választási bizottság közlése szerint az állam úton van ahhoz, beállítsa, vagy túllépje az eddigi rekordot – írta a New York Times.
Georgia állam belügyminiszter, Brad Raffensperger közlése szerint a déli csatatérállamban több mint ötmillió szavazat lehet, ami több mint 2020-ban – írta a Wall Street Journal. A szavazóhelyiség elleni bombafenyegetésekkel kapcsolatban pedig közölte, hogy „Georgiát nem fogják megfélemlíteni”.
Jocelyn Benson, Michigan állam belügyminisztere szintén arról számolt be, hogy az államban elérik, illetve várhatóan túllépik a 2020-ban elért rekordot. Akkor 5,5 millióan szavaztak az elnökválasztáson. Hozzátette, hogy az eredményt a várakozása szerint már szerda este tudni lehet majd, ugyanakkor jelezte, hogy ez attól függ, mennyire lesz szoros az eredmény.
Donald Trump floridai eredményvárójára kedden beesett egykori ügyvédje, Rudy Giuliani. A volt New York-i polgármester arról szerzett igazán hírnevet, hogy maximálisan támogatta Trump erőfeszítéseit az előző elnökválasztás alatt abban, hogy átfordítsák (csalást kiáltva) a szoros államok eredményeit, és Trumpot hozzák ki győztesnek. Az elcsalt választásos narratívát végül semmilyen állami szerv vagy bíróság nem igazolta, így a republikánus legendárium része lett.
Giuliani most azt mondta a riportereknek a BBC szerint, Trump fog nyerni és végrehajtja a külpolitikai csodáját. Az ügyvéd változatlanul kinézi a demokratákból és az állami szervekből, hogy „tiszteletlen” módon elcsalják a választást, de azért nem állította százszázalékra. Mellesleg Giuliani gyanúsan azzal a Mercedesszel érkezett, amit két választási tisztviselő ellene indított pere miatt már át kellett volna adnia (a nekik megítélt 150 millió dollárral együtt).
Pennsylvania és Michigan állam hatóságai is úgy vélik, hogy hamarabb végeznek a szavazatok számlálásával, mint 2020-ban.
Josh Shapiro, Pennsylvania kormányzója szerint a gyorsabb feldolgozás oka, hogy egymillióval kevesebb levélszavazat érkezett idén, illetve egy törvénymódosításnak köszönhetően a szavazatokat megállás nélkül, folyamatosan számolni kell. „Ennek így összességében gyorsítania kéne a számolást” – mondta.
Jocelyn Benson, aki Michigan állam a szavazás lebonyolításáért felelős tagállami tisztviselője azt mondta, hogy az államban rekordot döntött a választási részvétel. Ennek ellenére, szerinte hamarabb érkeznek majd az eredmények, mint 2020-ban.
(Sky News)
Donald Trump kedd reggel hat órakor ért vissza Mar-a-Lagói birtokára egy Michigan államban tartott késő esti kampánygyűlés után, és azután folyamatosan kérdezgette közeli munkatársait az elnökválasztási verseny állásáról – írta a CNN három, a helyzetet ismerő forrásra hivatkozva. A republikánus elnökjelölt főleg a korai szavazatok számát akarta tudni. Közben folyamtosan telefonált az elnökválasztás szempontjából fontos államokban lévő republikánus szövetségeseinek és tisztségviselőknek.
Trump a választás estéjét több száz meghívottal tölti floridai birtokán, de az este nagy részét inkább szűk körben tölti legközelebbi munkatársaival, valamint olyan segítőkkel, mint Dana White, Elon Musk és Robert F Kennedy Jr. Közben egy közeli konferenciaközpontban több ezren gyűlnek majd össze a várakozások szerint, ahol Trump beszédet fog mondani.
Az NBC választási műsorának republikánus szakértőjéről, Garret Ventryről azt írja a Wrap, hogy Katarban regisztrált ügynök.
Ventry a GRV Strategies lobbista cég elnöke, ami a washingtoni törvényhozásról és vizsgálatokról tart „stratégiai tanácsadást”. A cég saját bevallása szerint emellett segít ügyfeleinek „meggyőző cikkeket megjelentetni a konzervatív és a mainstream sajtóban, amelyek befolyásolják a politikai döntéshozókat és a közvéleményt”.
Szeptemberben Ventry külföldi ügynökként regisztráltatta magát az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumánál, és külföldi megbízójaként a Katari Állam Nemzetközi Médiahivatalát nevezte meg. Ventry a bejelentése szerint a katari kormány nevében végez majd PR- és kommunikációs munkát.
Nem világos, hogy Ventry tájékoztatta-e az NBC-t a Katarhoz fűződő kapcsolatáról. Ugyanakkor Ventry már korábban is megjelent a csatorna műsoraiban, mint „republikánus stratéga”, és ebben a minőségében nyilatkozott az iowai kaukuszról és a Capitolium ostromáról is.
Nagyon nagy lendületet gyors keresésünkkel még nem láttunk a Fidesz és a KDNP politikusainál, de azért jó páran megemlékeztek a Facebookon az amerikai választásokról. Nyilván mindenki a republikánusok és Donald Trump pártján áll a kormánypártoktól, így nagy megfejtéseket nem lehet várni. Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető a Mandiner egy cikkére hivatkozva így írt:
„Az amerikai média nem tudja megbocsájtani Melania Trumpnak, hogy az elmúlt kilenc évben egyszer sem panaszkodott a férjére – írja a Mandiner.
Talán azért nem panaszkodott Melania, mert a férje nem kergette késsel és nem hallgatta le a konyhában. 🤷🏻♂️
Valami ilyesmit sejtek.”
Németh Szilárd képviselő, volt rezsibiztos a csepeli Jedlik Ányos Gimnázium falára festett Orbán Viktor-idézet elé állt be Trump-pólóban és -sapkában, odaírva, hogy „Hajrá!”
„Donald Trump Pennsylvaniában is Orbán Viktort méltatta és őt idézte” – írta ki Rétvári Bence kereszténydemokrata államtitkár, majd egy videóval is alátámasztotta mindezt.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója Rod Dreher Magyarországon élő amerikai konzervatív írót és szerkesztőt idézte, miszerint „Az amerikai konzervatívok közül néhányan korán észrevettünk a magyar konzervativizmusban egy mintát, amely alapján az amerikai republikánusok megújíthatnák a kormányzáshoz való hozzáállásukat.” Ő még egy poszttal jelentkezett (kuratóriumi elnöki minőségében), miszerint a Mathias Corvinus Collegiumban (MCC) megy az eredményváró, ahol mi más is lenne, mint „panelbeszélgetések és a #MAGA érzés”.