Egy Bush is beállt Kamala Harris mögé, aki Joe Biden elszólása miatt magyarázkodik

2024. október 30. – 18:16

Egy Bush is beállt Kamala Harris mögé, aki Joe Biden elszólása miatt magyarázkodik
Barbara Bush (középen) egy 2022-es fényképen – Fotó: Andrew CABALLERO-REYNOLDS / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Egyre nagyobb mélységeket ér el a garbage-gate: emlékezetes, hogy nemrég Donald Trump kampányeseményén a New York-i Madison Square Gardenben Tony Hinchcliffe komikus „a szemét lebegő szigetének” nevezte az Egyesült Államok társult államát, Puerto Ricót. Joe Biden amerikai elnök ezután a Voto Latino nevű, a latin-amerikai származású szavazók megnyerésére hívatott eseményen megvédte az Államokban is nagy számban élő Puerto Ricó-iakat, és eközben ezt mondta Trump követőiről: „az egyetlen szemét, amit ott lebegni látok, azok a követői”.

Egy rövid szünet után hozzátette, hogy „Ahogy ő démonizálja a latinókat, az lelkiismeretlen és Amerikához nem méltó.” A CNN szerint gyorsan beindult a tűzoltás a Fehér Ház részéről, előbb azzal mentegették Bident, hogy nem Trump követőire, hanem azok latinókat ócsárló nyelvezetére utalt szemétként, és a két mondat valójában összekapcsolódott.

Majd maga az elnök is közleményt adott ki erről. Késő volt, a lap arról ír, a republikánus kampánygépezet arról kezdett kommunikálni, hogy a Trumpot támogató amerikaiak tízmillióit vetik meg a demokraták, akik korábban fasisztának, nácinak, most hulladéknak nevezik e polgárokat. Mindez a legrosszabbkor jött Harrisnek, aki épp egyesítő jelöltként próbál fellépni a folyton félreérthetően fogalmazó Trumppal szemben. Emlékeztetnek is a 2016-os kampányra, amikor Hillary Clinton „szánalmasnak” nevezte a trumpistákat, majd vereséget is szenvedett (persze nem kifejezetten emiatt).

Harris szerdán egyébként riportereknek nyilatkozva elhatárolódott Biden mondataitól, jelezve, hogy erőteljesen különbözik a véleménye. Szerinte nem szabad senkit megbélyegezni az alapján, hogy kire szavaz, ő pedig azokat is képviselni kívánja, akik nem a szimpatizánsai, nem szavaznának rá. Hozzátette, Biden utólag helyretette, elmagyarázta, mire gondolt.

Harris a fővárosban

Eközben Kamala Harris megtartotta „záróbeszédét” a washingtoni Ellipse parkban, és mindenkit Donald Trump bosszúhadjáratára figyelmeztetett: „Az első napon, ha megválasztanák, Donald Trump besétálna az irodájába egy ellenséglistával. Ha megválasztanának, én egy prioritásokkal teli teendőlistával fogok belépni, hogy mit fogok tenni az amerikai nép érdekében.” Harris arról is beszélt, Trump az amerikai hadsereget amerikaiak ellen vetné be. A CNN megjegyzi, ahol most Harris beszélt, ott 2021. január 6-án Trump tüzelte fel támogatóit, akik később megostromolták a Capitoliumot.

Harris beszédében szembeállította ígéreteit Trumpéival, például az abortuszjogok vagy a társadalombiztosítás terén. Majd megint rátért, az amerikai módi az, ha nem értünk egyet egymással, keljünk vitára, de nem kell a másikat ellenségnek tekinteni. „Ők családtagok, szomszédok, osztálytársak, munkatársak” – mondta. Eltolta magától Joe Biden kormányzását, mondván mások voltak négy éve a kihívások mint most: akkor a Covid-járvány miatt kellett megmenteni a gazdaságot, most a költségeket kell lejjebb vinni. Végül arra terelte a szót, hogy bevándorló szülők gyermeke, aki tudja, milyen, ha tisztességtelenül bánnak vele, ha átnéznek rajta, ezért meg akarja védeni az embereket azoktól, akik mások kárára tesznek szert hatalomra és pénzre.

Musk és a gazdasági sokkterápia

A gazdasági ügyekre oly kényes amerikai választók szemszögéből riasztó kijelentéssel értett egyet Elon Musk, a Donald Trump kampányát támogató techmilliárdos. A Quartz szerint arról írta a Tesla és az X tulajdonosa, hogy „nagyjából jól hangzik”, miszerint Trump hatalomra jutása esetén „átmeneti nehézségek” lehetnének, amíg átalakítják a gazdaság szerkezetét, de utána egy egészségesebb gazdasági környezet jönne létre. Musk az X-en terjedő posztra reagált, ami szerint egy Trump-elnökség elején a gazdaság túlreagálna, bedőlne a tőzsde, főleg a 11 millió illegális bevándorló tervezett kitoloncolása és a közszférában való leépítések miatt (Musk a minél kisebb államszervezet híve). „Amikor a vihar elmúlik, és mindenki rájön, hogy szilárdabb lábakon állunk, akkor gyorsan felépül egy egészségesebb, fenntartható gazdaság” – fogalmazott az X követője, amivel Musk egyetértett.

Musk egyébként már korábban is mondott olyat, hogy a kormányzati költések radikális megnyesése „átmeneti nehézségeket” okozhat, de biztosítani fogja „a hosszútávú prosperitást”. Mindez azért fontos, mert Musk nem szimplán Trump egy pénzes támogatója, a republikánus elnökjelölt kormányzati pozíciót is ígért neki, pont az állami költések visszanyesésére.

Egy Bush Harris mögött

Miután már Liz Cheney, a korábbi republikánus alelnök, Dick Cheney lánya is a demokrata Harris mellé állt, most Barbara Bush, ifjabb George Bush exelnök lánya jelentette be, hogy Harrist támogatja. Olyannyira, hogy a New York Times szerint Philadelphia elővárosaiban már el is kezdett neki ajtóról ajtóra járva kampányolni. Bush elmondta, reménykedik, miután annyi választóval beszélt többek közt a nők jogairól. Harris kampánya már meg is osztott egy képet a Kamala feliratú sapkában megjelenő Bush-ról. Apja, az egykori republikánus elnök egyébként nem tervez kiállni egyik jelölt mellett sem (ellentétben Dick Cheney-vel, aki Harris mellé állt).

Az amerikai elnökválasztást és kampányt a Telex is alaposan végigköveti, vonatkozó aloldalunkon találhatja cikkeinket, elemzéseinket és műsorainkat, itt pedig térképes mellékletünket.

Kedvenceink
Amerikai elnökválasztás
Tovább a mellékletre
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!