Az orosz fenyegetések miatt átmenetileg felfüggesztené Magyarország schengeni tagságát két holland párt

2024. október 15. – 15:03

Másolás

Vágólapra másolva

Az orosz fenyegetések miatt ideiglenesen felfüggesztenék Magyarország schengeni tagságát a holland kereszténydemokrata és a liberális D66 párt képviselői – írja a Dutchnews. A pártok ugyanis attól tartanak, hogy túl sok orosz állampolgárt engednek be megfelelő ellenőrzés nélkül Magyarországra, akik innen szabadon utazhatnak tovább más uniós országokba. A holland képviselők attól tartanak, hogy sok orosz kém is így jut el az uniós országokba.

Amíg Magyarország nem szigorítja az orosz állampolgárok ellenőrzését, addig az országot fel kell függeszteni – vélik a képviselők, és felszólították Dick Schoof miniszterelnököt, hogy az Európai Tanács e heti ülésén fogadja el ezt a felhívást.

„Ilyen intézkedésekre mindaddig szükség lesz, amíg Magyarország a vörös szőnyeget teríti ki az orosz munkavállalók előtt, ellenőrzés nélkül” – mondta Jan Paternotte, a D66 parlamenti képviselője. Paternotte kijelentette, az elmúlt években közel 400 orosz állampolgárt utasítottak ki Európából, mert kémkedésben vettek részt. „Az orosz fenyegetés a határon van, Magyarország befogadja őket, nekünk pedig korlátozásokat kell bevezetnünk” – hangsúlyozta a képviselő.

Paternotte szerint „bizarr”, hogy egy olyan bevándorlásellenes párt, mint a Geert Wilders-féle Szabadságpárt (PVV) nem bírálta a potenciálisan fenyegetést jelentő orosz bevándorlók esetleges érkezését. Kijelentette, Wilders és Orbán Viktor barátsága nem befolyásolhatja a holland politikát, és nem lehet hatással a biztonságukra.

Henri Bontenbal, a kereszténydemokrata CDA vezetője szerint sok uniós tagállamnak „elege van Magyarország viselkedéséből”. Hozzátette, Hollandiának nem szabad naivnak lennie, és fel kell lépniük az Oroszországot segítő országok ellen. Bontenbal arra számít, hogy a jelenlegi, négy pártból álló kormánykoalíció két pártja, az konzervatív liberális VVD és az antielitista kereszténydemokrata NSC támogatni fogja az álláspontjukat.

A holland biztonsági szolgálatok már többször figyelmeztettek az orosz beszivárgás veszélyére. A múlt hónapban több biztonsági szolgálat közös figyelmeztetést adott ki a nyugati létfontosságú kormányzati infrastruktúrát érintő orosz kibertámadásokról. A holland katonai biztonsági szolgálat szerint a támadások célja, hogy betekintést nyerjenek az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokba és megzavarása és a szabotázskísérletek támogatása.

Hollandiában nemrég kezdte meg munkáját a modern kori Hollandia talán legjobboldalibb kormánya, bő hat hónappal azután, hogy az euroszkeptikus és bevándorlásellenes Wilders pártja kapta a legtöbb szavazatot 23,49 százalékkal a parlamenti választásokon. Wilders miniszterelnök nem lett ugyan, de az már látszik, hogy a kormánykoalíció legerősebb pártjának vezetőjeként nagy befolyást gyakorol az ország politikájára.

A technokrata kabinetet formailag egy pártok fölött álló köztisztviselő, Dick Schoof miniszterelnök vezeti, a felhatalmazása azonban csupán a négy kormánypárt által megkötött koalíciós megállapodás megvalósítására terjed ki. A május elején nyilvánosságra hozott megállapodás pedig több olyan elemet tartalmaz, amin egyértelműen érezni Wilders keze nyomát, aki Orbán Viktor egyik legfontosabb nyugat-európai szövetségese. Ezek közé tartozik például a soha nem látott szigorítás a bevándorlás terén, a tervezett éles szembefordulás az Európai Unióval, illetve a környezetvédelmi célok részleges feladása. A miniszterelnökről, illetve a koalíció várható politikájáról itt írtunk bővebben.

Miért látnak problémát?

Miután július elején Orbán Viktor Moszkvába látogatott, hirtelen megjelent egy rendelet a külföldiek magyarországi munkavállalását lehetővé tévő nemzeti kártya kibővítéséről: ez a belaruszokat és az oroszokat is a könnyített listára rakta. Az idén létrejött nemzeti kártya egy új tartózkodási jogcím, ami megkönnyíti néhány EU-n kívüli ország állampolgárainak, hogy Magyarországra jöjjenek dolgozni.

A bejelentés miatt többek között a legnagyobb európai parlamenti frakció vezetője attól tartott, hogy a kártyával orosz kémek is be tudnak szivárogni Európába. Nyolc uniós tagállam minisztere fordult az Európai Bizottsághoz, az uniós intézmény több körben érdeklődött a kormánynál, az EP pedig külön vitán foglalkozott az üggyel. Utóbbin már felvetette egy képviselő, hogy fontolják meg Magyarország schengeni tagságának felfüggesztését.

Bóka János EU-ügyi miniszter ugyanakkor korábban arról beszélt, hogy a kártya csak a munkavállalást könnyíti a vízumkiadási és a beutazási uniós szabályoknak megfelelően, semmilyen nemzetbiztonsági, közbiztonsági és közrenddel kapcsolatos kockázatot nem jelent sem Magyarországnak, sem az EU-nak. Az EP-vitán László András fideszes képviselő azzal érvelt, hogy egyes tagállamok a háború kezdete után, egy év alatt vízumok tízezreit bocsátották ki oroszoknak és belaruszoknak, miközben a magyar kártyával júliusban és augusztusban csak öt-öt engedélyt adtak ki.

A kártya bővítésével részletesen foglalkozó cikkünkben is arról beszélt Rácz András Oroszország-szakértő, hogy a könnyítés kiterjesztése nem új biztonsági kockázat, az ugyanis már így is van a rendszerben, és nem nyitotta annyival szélesebbre a kaput a potenciális orosz kémek előtt, mint amennyire az EU-s nyilatkozatokból tűnik. Szekeres Zsolt, a Helsinki Bizottság jogásza szerint sem önmagában a kártyán múlik a nemzetbiztonság.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!