Metróban szorongó kijevi családok, Magyarországra menekülő ukránok: Az orosz invázió első napja képekben
2022. február 25. – 07:47
frissítve
„Bizony, a halál nem sokáig váratott magára. Megindult az őszi, folytatta a téli ukrán utakon, együtt a szállingózó porhóval. Géppuskákkal kopácsolt az erdőszéleken. Látni nem lehetett, de tisztán láthatóan járt előtte holmi nehézkes muzsikharag. Rongyos bocskorban futott a hóviharban s zimankós hidegben, szénaszálakkal torzonborz üstökében, és torkaszakadtából üvöltött. Hatalmas fütyköst cipelt a markában, ami nélkül nem történhet semmi megmozdulás Oroszországban”
– írta Kijev nagy orosz szülöttje, Mihail Bulgakov a szülővárosa elleni bolsevik offenzíváról a Fehér Gárda című regényében. 103 évvel később Vlagyimir Putyin nehézkes muzsikharagjának köszönhetően ismét meglendült a hatalmas fütykös: 2022. február 24-én hajnalban többtucatnyi ukrán katonai bázist ért légicsapás, és 24 óra elteltével három oldalról 30–60 ezer orosz katona nyomult be az országba (a csütörtöki és péntek hajnali eseményeket követő hírfolyamunkat itt pörgetheti vissza, a péntekit pedig itt találja), és magát a történelme során sokat szenvedett Kijevet is több támadás érte.
Orosz harckocsik dübörögnek át az ukrán határon.
Az orosz csapatok azután indultak meg, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfő este rendeletben ismerte el az oroszok által támogatott kelet-ukrajnai, donyecki és luhanszki szakadár területek függetlenségét, melyek rögtön segítséget kértek Oroszországtól az „ukrán agresszió ellen”.
Ukrán tűzoltók egy találatot kapott csuhuivi lakóházban próbálják eloltani a lángokat.
A hónapokon át tartó orosz csapatösszevonásokat követő offenzívát intenzív rakétacsapások előzték meg. Bár Oroszország szerint kizárólag katonai célpontokat találtak el, egy háború még 2022-ben sem olyan steril, hogy azt a civil lakosság ne érezné meg.
A Harkiv melletti Csuhuivban lakóövezeteket is értek rakétatámadások, amelyek halálos áldozatot is követeltek.
A városban rengeteg lakóház is megsérült, rakéták fúródtak a lakóépületek falába.
A határtól alig száz kilométerre fekvő Kijev körül található nagy katonai repülőtér kiemelt orosz célpont volt, de a bázisnak szánt rakétákból több a hárommilliós fővárosban robbant fel.
Kijev lakói a metróban kerestek menedéket, a város polgármestere, az egykori nehézsúlyú bokszoló Vitalij Klicsko a hadiállapotra való tekintettel este 10 és reggel 7 között kijárási tilalmat vezetett be.
Ukrán páncélozott felderítőjárművek konvoja tart a front felé Kijeven keresztül.
A nagy orosz légi fölény ellenére a 2014-es háború óta – nem kis részben NATO-segítséggel – sokat fejlődő ukrán haderő minden fronton felvette a harcot az orosz inváziós erőkkel.
Az ukrán társadalmat is váratlanul érte a nagyszabású offenzíva, tízezrek pakoltak össze, és próbálták elhagyni Kijevet és a többi, célponttá vált várost.
Orosz gyalogosokat szállító teherautók konvoja lépi át az ukrán határt. Az Ukrajnával 2014 óta alacsony intenzitású háborúban álló szakadár „népköztársaságok”-ban is felizzottak a harcok.
Sérült radarrendszerek és egyéb berendezések egy ukrán katonai létesítményben a délkelet-ukrajnai Mariupol városban, mely 2014–15-ben is súlyos harcokat volt kénytelen átélni.
Ukrán katonák foglyul ejtett luhanszki szakadár milicistákkal.
Harckocsikra és páncélozott csapatszállítókra felzsúfolódó ukrán katonák érkeznek a luhanszki frontra.
Az autó bepakolva, indulnak a menekülők Mariupol városából.
Ukrán katonák gyülekeznek a Kijevtől északra található Antonov bázis visszafoglalására.
Az ukrán fővárostól 40 kilométerre található Antonov légibázist csütörtök délelőtt orosz ejtőernyősök foglalták el, akik előkészítették a leszállópályát egy légihíd számára, melyen keresztül újabb orosz csapatokat dobhatnak át. Az ukrán csapatok azonban ellentámadást indítottak a légibázis visszafoglalására, és a repülőtér súlyos harcok színhelyévé vált.
Menekültek érkeznek az Asztély-Beregsurány határátkelőhöz.
A magyar határhoz érkező ukrán menekültek száma is óráról órára nő. Ahogy az helyszíni videóriportunkból kiderül, többen szinten sokkos állapotban érkeznek. Tapasztalataink szerint a fiatal férfiak a behívó elől jönnek el, a nők és gyerekek a biztonságot keresik. Egyelőre olyanok érkeztek, akiknek van hová jönniük Magyarországon, itt dolgoznak, vagy rokonaik élnek itt.
Emberek egy metrókocsiban egy harkivi metróállomáson. Ukrajna-szerte rengetegen töltötték az éjszakát otthonaik helyett az óvóhelyeken.