Biden az Északi Áramlat 2 leállítását ígéri, ha Oroszország megszállja Ukrajnát, a német kancellár feltűnően hallgatott erről
2022. február 8. – 05:38
frissítve
Amíg az orosz elnök, Vlagyimir Putyin francia kollégájával, Emmanuel Macronnal tárgyalt Moszkvában, addig Joe Biden amerikai elnök Angela Merkel német kancellár utódját, Olaf Scholzot fogadta Washingtonban. A fő téma mindkét tárgyaláson az orosz–ukrán konfliktus volt, Biden és Scholz viszont nem mindenben volt tökéletes összhangban.
És ez meglehetősen feltűnő is volt, a tárgyalás utáni sajtótájékoztatón ugyanis Biden kihangsúlyozta, hogy amennyiben az oroszok megszállják Ukrajnát, akkor gondoskodik róla, hogy leálljon az Oroszországot Németországgal összekötő gázvezeték, az Északi Áramlat 2 megvalósítása. Német kollégája, Schulz viszont hallgatott a témáról, olyannyira, hogy ki sem ejtette a projekt nevét a száját.
„Ha Oroszország a megszállás mellett dönt, az azt jelenti, hogy tankok vagy csapatok lépik át újra Ukrajna határát, akkor nem lesz többé Északi Áramlat 2. Mi véget vetünk ennek” – idézte Bident a Reuters. Arra a kérdésre, hogy hogyan tennék ezt, tekintve, hogy a projekt német ellenőrzés alatt áll, Biden azt mondta: „Megígérem, hogy képesek leszünk rá”.
Scholz elmondta, hogy az Egyesült Államok és Németország azonos megközelítést alkalmaz Ukrajnával, Oroszországgal és a szankciókkal kapcsolatban, ezt erősítette az is, hogy a tárgyalás után angolul közölte, „Egységesek leszünk. Együtt fogunk cselekedni. És minden szükséges lépést meg fogunk tenni.” A gázvezeték ügyét viszont egyértelműen kerülte. Biden egyébként nem először beszélt az Északi Áramlat 2 elkaszálásáról az orosz konfliktus miatt, de most először tárgyalt erről személyesen a német féllel.
Az Északi Áramlat 2 gázvezeték, amely Ukrajna megkerülésével, a Balti-tenger alatt szállít orosz földgázt Németországba, kényszerhelyzetet jelent Scholz szempontjából az oroszok európai térnyerése ügyében. Németország nagymértékben függ az orosz energiától, ami megnehezíti a szigorú büntetés kiszabását anélkül, hogy a hideg téli hónapokban ne kockáztatná az olaj- és gázellátás leállítását.
A kialakult orosz-ukrán konfliktusról legutóbbi elemzésünket itt olvashatják, a Telex tudósítóinak Ukrajnában készült cikkeit pedig itt gyűjtöttük össze:
„Elegünk van, hogy a Kreml kistestvérként kezel bennünket. Most minket, aztán majd megint a magyarokat” – a kijevi hangulatról itt olvashatja korábbi helyszíni riportunkat.
„A pszichológiai nyomás a lényeg, a folyamatos fenyegetettség érzését akarja fenntartani Oroszország” – Kijevben beszéltünk az ukrán szárazföldi haderő parancsnokával és a védelmi miniszter helyettesével is.
Az orosz fenyegetés árnyékában beindult az önkéntes védelmi szervezetek kiképzése Ukrajnában, legfrissebb helyszíni riportunkban ezt mutattuk be.