2026-ig kell szabályosra csökkenteni a túlzott magyar költségvetési hiányt
2025. február 18. – 16:13

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a magyar kormány középtávú költségvetési tervét és azt ajánlotta, hogy 2026-ra vessen véget a túlzott költségvetési hiánynak, írja a testület közleménye.
Az EU közös gazdasági szabályainak része, hogy elvileg egyetlen tagnál sem lehet nagyobb a hiány három százaléknál – azaz a bruttó nemzeti össztermékhez (GDP-hez) képest legfeljebb három százalékkal többet költhet az állam, mint amennyi bevétele van. Emellett elvileg az adósságuk sem lehetne nagyobb, mint a GDP 60 százaléka.
A szabályt túlzottdeficit-eljárásokkal tartatják be, de ezeket a koronavírus-járvány alatt felfüggesztették és némi átdolgozás után csak tavaly kezdték ismét alkalmazni. Az Európai Bizottság hét tagállamnál, köztük Magyarországnál kapásból javasolta a megindítását, amit a Tanács (magyar elnökséggel) elfogadott.
Ezzel párhuzamosan az uniós kormányoknak négy-ötéves költségvetési terveket is be kell adniuk, ami összefügg a túlzottdeficit-eljárással, ha ilyen indult ellenük: a középtávú tervben jelezhetik, hogyan felelnének meg a szabályoknak. Az Európai Bizottsággal egyeztetve alakítják ki a tervet, és ugyan a magyar kormány a vitákról szóló hírekre igyekezett úgy csinálni, mintha minden rendben lenne, a magyar költségvetési tervet halasztás és módosítás után javasolta ajánlásra az Európai Bizottság. Januárban csak a magyar túlzottdeficit-eljárásnál nem adott ki ajánlásokat a Tanács.
Az eredeti 6,1 helyett 4,3 százalékos vállalás lett a középtávú tervben, ez került a túlzottdeficit-eljárásnál kiadott ajánlásba is, amire kedden igent mondott a Tanács. Jövőre, a parlamenti választás évében négy százalékkal számolnak, ami kicsit több, mint az első terv 3,8 százaléka.
A Tanács ajánlása szerint így 2026-ban véget kellene vetni a túlzott hiánynak, ami „a terv feltételezései alapján” a GDP-hez képest három százalék alá süllyedne. A kormánynak április végéig kell eredményes intézkedéseket hoznia, ismertetnie a szükséges lépéseket, majd legalább félévente jelentenie kell, hogyan halad.
Ha egy tagállam nem tartja magát a szabályokhoz, pénzbüntetést kaphat.