Euronews: Bajokat lát, nem tudja értékelni az Európai Bizottság a kormány költségvetési terveit
2024. december 6. – 16:49
Hiányoztak fontos információk és megalapozatlan adatokra támaszkodtak azok a költségvetési tervek, amiket a következő négy évre adott be a magyar kormány, írta az Euronews szerint Valdis Dombrovskis költségvetési uniós biztos.
Ahogy arról korábban írtunk, a testület november végén értékelte a tagállamok benyújtott dokumentumait, de nem mindet, köztük a magyart sem. Dombrovskis azzal indokolta ezt, hogy a magyar kormány későn küldte be a tervét. Az EUrologus viszont arra mutatott rá, hogy a horvátok tíz nappal a magyarok után küldték be a tervüket, amit a sokkal kevesebb idő ellenére értékeltek is. A blog és a Szabad Európa is úgy értesült, hogy a magyar növekedési programmal tartalmi gondok voltak.
Az Euronews cikke alapján végül valóban így találta az uniós testület. „Ebben a szakaszban még mindig fontos elemek hiányoznak vagy igényelnek további igazítást és pontosítást”, hogy az Európai Bizottság véglegesíthesse az értékelést, írta csütörtökön Dombrovskis Varga Mihály pénzügyminiszternek.
Az uniós testületnek azzal is gondja volt, hogy a kormány eltért a módszertanától a gazdasági növekedés, az infláció és a kamatköltségek kiszámításánál, amit meg kellett volna indokolnia, a sok hiányzó információ miatt pedig a teljes értékelés akár a január közepére csúszhat.
Az Európai Bizottság júniusban javasolt eljárást többek között a magyar kormányzat ellen, mert túl nagy a költségvetés hiánya. A kormánynak a középtávú tervben kellene megmutatnia, hogyan csökkenti ezt, egy nemrég kiadott bizottsági javaslat szerint 2027-re kellene elérnie a bruttó nemzeti össztermék arányában három százalékos deficitet. Akkor a holland középtávú költségvetési tervet is buktatták.
Frissítés: A Pénzügyminisztérium közleménye szerint „Minden valóságalapot nélkülöz az az állítás, miszerint az Európai Bizottság visszaadta Magyarország 2025-ös pénzügyi terveit. A valóság ezzel szemben az, hogy Magyarország november 4-én, az Európai Bizottsággal előre egyeztetett időpontban adta le középtávú fiskális tervét. A Bizottságnak hat hete van a dokumentum értékelésére, amelynek során folyamatosak az egyeztetések a Bizottság és a Pénzügyminisztérium szakértői között.”
Címlapkép: Isza Ferenc / Európai Bizottság Audiovizuális Szolgálata / Európai Unió