A kormány szerint nincs szükség antikorrupciós szobára a minisztériumokban, mert mindenkinek biztosítják a közérdekű adatokat

2024. november 26. – 18:02

Másolás

Vágólapra másolva

A kormány sem kér Szentkirályi Alexandra antikorrupciós javaslatából a minisztériumokban és állami cégeknél. A Fidesz fővárosi frakcióvezetője a Fővárosi Közgyűlés októberi alakuló ülésén javasolta, hogy hozzanak létre egy antikorrupciós szobát, ahol bárki megtekintheti a fővárosi dokumentumokat és iratokat.

Jámbor András, a Szikra Mozgalom országgyűlési képviselője továbbgondolta az ötletet, és benyújtott az Országgyűlésnek egy olyan javaslatot, hogy az összes minisztériumban és állami cégben is alakítsanak ki antikorrupciós szobát. A parlament igazságügyi bizottságának októberi ülésén a fideszes többség vita nélkül leszavazta az előterjesztés tárgysorozatba vételét, így arról a plenáris ülésen sem lehet szó.

Amikor egy nappal később Gulyás Gergelyt az antikorrupciós szobáról kérdezték a kormányinfón, azt mondta: még nem olvasta az előterjesztést, de elvben támogat minden olyan javaslatot, amely a korrupció visszaszorítását szolgálja. Jámbor András ezek után írásban kérdezte a Miniszterelnökséget vezető minisztert és Tuzson Bence igazságügyi minisztert, hogy támogathatónak tartják-e Szentkirályi Alexandra antikorrupciós szobákról szóló javaslatának országos szintű megvalósítását, és várható-e, hogy a kormány saját javaslatot terjeszt az Országgyűlés elé az antikorrupciós szobák létrehozásáról.

Gulyás és Tuzson helyett Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára válaszolt. Azt írta: Szentkirályi Alexandra csupán Karácsony Gergely 2019-es, meg nem valósult választási kampányígéretét kérte számon. A 2019-es főpolgármester-jelölti programban szerepelt az antikorrupciós kutatószoba létrehozása, ahol bárki szabadon kutathatják a szerződéseket és jegyzőkönyveket.

„Jelzem, hogy a Kormány és a kormányzati szervek – a vonatkozó jogszabályok szerint – mindenkinek biztosítják a közérdekű adatok megismerését”

– tette hozzá Répássy.

Hogy működik a közérdekű adatkérés ma? Kollégánk az Építési és Közlekedési Minisztériumhoz tartozó Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.-hez fordult közérdekű adatigényléssel a kastélyok privatizációval kapcsolatban. A NÖF a 15 napos határidőt további 15 nappal meghosszabbította, végül a közérdekű adatigénylésre adott hivatalos válasz szerda délelőtt 10 óra 10 perckor érkezett meg. A válasz pedig egy, a Mandineren 9 óra 59 perckor megjelent cikk linkje volt. Az állami tulajdonban lévő NÖF tehát a közadatigénylésünk után az adatokat inkább elküldte egy kormánypárti oldalnak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!