Az Alkotmánybíróság szerint nincs gond a szuverenitásvédelmi törvénnyel, elutasították a Transparency panaszát

2024. november 15. – 14:50

Másolás

Vágólapra másolva

Az Alkotmánybíróság szerint rendben van a szuverenitásvédelmi törvény, és két különvéleménnyel utasították el a Transparency International Magyarország (TIM) civil szervezet panaszát – írja a Hvg.hu.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal a szervezet vizsgálatának eredményeként a hét elején adta ki jelentését – ebben arról számolt be, hogy a TIM magyar állami intézményeket „stigmatizáló, dezinformáción alapuló befolyásoló tevékenységet végez, valamint egy globális lobbihálózat részeként szolgál nagyhatalmi érdekeket”. A Transparency szerint a jelentés „a kommunista ideológia nyugati-imperialista összeesküvés-elméleteit megszégyenítő kitalációkkal, tárgyi tévedésekkel és súlyos csúsztatásokkal terhelt.”

A TIM korábban azért fordult az AB-hez, mivel érvelése szerint a szuverenitásvédelmi törvény alaptörvény-ellenes. A Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálatához ugyanis nem szükséges semmilyen konkrét bizonyíték vagy gyanú, emellett a vizsgált intézmény minden iratát köteles átadni, és semmiféle jogorvoslattal nem élhet, pedig ezekben üzleti titkai, ügyfeleinek és dolgozóinak személyes adatai, ügyvédi titkok is szerepelhetnek. A TIM szerint a jogszabály sérti a véleménynyilvánításhoz és a tisztességes eljáráshoz való jogot, a közhatalmat kritizáló véleménnyel szembeni retorziót tesz lehetővé.

Az Alkotmánybíróság érvelése szerint az SZH megállapításainak nincs semmilyen – főleg nem büntetőjogi – jogkövetkezménye és nem jár szankcióval, vagyis tevékenysége nem korlátozza a TIM véleménynyilvánítási szabadságát.

Határozatukban hozzátették, mivel az SZH-nak nincs hatósági jogköre, nem vonatkozik rá a tisztességes hatósági eljáráshoz való alaptörvényi jog. Emiatt az AB szerint a tisztességes bírósági eljáráshoz való jog sérelme sem merülhet fel, hiszen a jelentéssel szemben nem is lehet bírósághoz fordulni.

A TIM nemrég azt is jelezte, hogy a hivatal a jelentése publikálásakor megszegte a szuverenitásvédelmi törvényben foglaltakat – a jelentéstervezetet megjelenése előtt ugyanis meg kellett volna kapnia a civil szervezetnek, azt a TIM észrevételezhette volna, amire reagálnia kellett volna a hivatalnak publikálás előtt, ezt azonban az SZH elmulasztotta. Az AB döntése szerint a hivatal ezt köteles betartani, emellett hozzáteszik, a hivatal mulasztása esetén a vizsgált szervezet jó hírnevének védelme érdekében közigazgatási helyett polgári bírósághoz fordulhat.

Az egyik alkotmánybírósági különvélemény ugyanakkor megállapította, a törvény alapján nem egyértelmű, hogy a vizsgált szervezet mikor tagadhatja meg a közreműködést és hogyan tekinthet be a nyilatkozatával összefüggésben keletkezett iratokba.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal idén februárban kezdte meg működését, ezt a 2023 novemberében benyújtott, majd decemberben megszavazott szuverenitásvédelmi törvény tette lehetővé. Az intézmény egyik első célpontja a korrupció elleni harccal és az átláthatósággal foglalkozó Transparency International Magyarország lett, idén júliusban indított ellenük eljárást a hivatal. A szervezet ezután – az Átlátszóval együtt – bejelentette, nem működik együtt az SZH-val. Nem sokkal ezután, a tihanyi Tranzit Fesztiválon vitázott Lánczi Tamás és Ligeti Miklós, a TIM jogi igazgatója.

A vitában Lánczi igencsak ellenséges hangnemben szembesítette Ligetit az előállt helyzettel: „Azt értsétek meg, hogy ti nem álltok a magyar állam felett. A magyar állam legitimitása megkérdőjelezhetetlen. (…) A saját magatok által teremtett legitimitásba próbáltok kapaszkodni. Abba, hogy ti valamiféle nemes célokért küzdötök. Az a helyzet, hogy ennek a játéknak mostantól vége” – mondta akkor Lánczi. A vitáról a Mandiner mint a TI „Sztálingrádjáról” számolt be.

Frissítés:

A Szuverenitásvédelmi Hivatal közleményben reagált a friss határozatra. Eszerint „elbukott a külföldről finanszírozott politikai nyomásgyakorló szervezetek támadása”,. Láncziék ezek után elvárják „ezen szervezetek bocsánatkérését, továbbá azt, hogy küldjék meg azokat a dokumentumokat, melyeket eddig törvényellenesen visszatartottak, valamint a jövőben maradéktalanul tartsák be a magyar törvényeket, és tegyenek eleget kötelezettségeiknek”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!