Magyar Péternek erősítenie kell a női szavazóknál, de nem lesz egyszerű átcsábítania őket a Fidesztől

Legfontosabb

2024. november 7. – 20:29

Magyar Péternek erősítenie kell a női szavazóknál, de nem lesz egyszerű átcsábítania őket a Fidesztől
Magyar Péter a Tisza Párt első augusztus 20-i ünnepségén, a Margit-szigeten, 2024-ben – Fotó: Bődey János / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Nagyot szólt a 21 Kutatópont október 23-án megjelent közvélemény-kutatása, mivel ez volt az első felmérés, ami azt mutatta, hogy a Magyar Péter vezette Tisza Párt a biztos szavazók között már megelőzte a Fideszt, még ha hibahatáron belül volt is a különbség a két nagy párt között. Volt egy másik adatsor is, amire szintén sokan felkapták a fejüket, köztük Török Gábor politikai elemző is. Ez azt mutatta, hogy a Fidesz jóval népszerűbb a nők között, mint a Tisza: 30 százalékuk szavazna a Fideszre, és csak 22 százalékuk a legerősebb ellenzéki pártra.

„Nagyon tanulságosak a Fidesz-Tisza-versenyben a nemekre, az életkorra, az iskolai végzettségre és a lakóhelyre vonatkozó számok. Engem különösen a nemek közötti egyértelmű különbség lepett meg, a többi eddig is jellemző volt a Fidesz és ellenzéke közötti versenyben. A két Magyarország tisztán látható” – írta az adatokról az elemző.

A 21 Kutatóközpont október 23-án publikált mérése – Forrás: Partizán / 21 Kutatóközpont
A 21 Kutatóközpont október 23-án publikált mérése – Forrás: Partizán / 21 Kutatóközpont

Hasonló tendenciát mutatott a Medián szeptember 18-án publikált felmérése is. Ebben 31 százalékra mérték a Fideszt a nőknél, a Tiszát pedig 23 százalékra. Igaz, a Medián korábbi, júliusi kutatásában még 34 százalékon állt a Fidesz a nők között, míg Magyar Péterék 22 százalékon. Vagyis a Tisza a Mediánnál is hátrányban volt a női választóknál, csak a két mérés közben csökkent a lemaradása a Fideszhez képest ebben a választói csoportban is. A Medián legfrissebb, november 5-én megjelent kutatása szerint is a Fidesz még előnyben van a nők között, viszont már csak 3 százalékponttal vannak a Tisza előtt ebben a választói csoportban (34–31 százalék).

Az is feltűnő a 21 Kutatóközpont mérésében, hogy a Fidesznél kiegyenlítettebb volt a férfi és a női szavazók aránya (30–27 százalék), eközben a Tiszánál a férfi szavazók voltak jelentős többségben (31–22 százalék), ami szintén magyarázat után kiált. A Medián méréseiben is megjelenik ez a különbség: náluk szeptemberben 28–23, novemberben 38–31 százalék volt a férfi és a női tiszás szavazók aránya. Utóbbi kutatás egyébként már masszívabb előnyt mért a Tiszának a biztos szavazók között a 21 Kutatóközpont számaihoz képest.

Kilóg a sorból az IDEA Intézet, mert ők végig azt mérték január és szeptember között, hogy

  • a Fidesz inkább a férfiak között volt népszerű (bár csökkent a különbség a nemek között),
  • miközben a Tiszánál nagyon hasonlóan alakult a női és a férfi szavazók aránya a teljes népességet nézve.

Ugyanakkor az eredményeket magyarázó Facebook-posztjukban kiemelik, hogy az egyes választói alcsoportok (például nők és férfiak) eredményeinél nagyobb hibahatárral kell számolni, amit igazán csak rendszeres, azonos módszerekkel elvégzett, ismétlődő vizsgálatokkal lehet kontrollálni.

A Medián szeptember 18-án publikált mérése – Forrás: Hvg360 / Medián
A Medián szeptember 18-án publikált mérése – Forrás: Hvg360 / Medián

A női szavazóknál látott kormánypárti előny a Fideszt körüllengő szexizmus és macsókultusz miatt lehet meglepő. A NER 14 éves fennállása alatt egyetlen nőnek sem sikerült tartósan fontos pozícióban maradnia, a kormányban is csak férfi miniszterek vannak jelenleg. Novák Katalin és Varga Judit karrierjét évekig építgették, aztán a kegyelmi botrány kirobbanása után egy szempillantás alatt beáldozták őket. Szentkirályi Alexandra sem járt sokkal jobban, akinek többévnyi kormányszóvivőség után jutott az a hálátlan feladat, hogy a Fidesz főpolgármester-jelöltje, majd fővárosi frakcióvezetője legyen.

De a vak komondorosként elhíresült Balogh József és egy nőt részegen megverő Győrffy Balázs ügye sem vet valami jó fényt a Fideszre ilyen szempontból. Főleg, mivel nőjogi szervezetek is sokszor kérték számon a kormányt, hogy miért nem tesz többet a nők védelméért, például 2014 óta nem hajlandó ratifikálni a családon belüli és kapcsolati erőszak ellen létrejött isztambuli egyezményt. És még hosszan lehetne sorolni azokat a szimbolikus vagy kevésbé szimbolikus ügyeket – lásd szívhangrendelet, sürgősségi fogamzásgátlás vénykötelezettsége –, amik alapján azt gondolnánk, hogy a nők inkább ellenzékiek.

A másik oldalról adja magát az a magyarázat, hogy a Tisza Párt Magyar Péter zűrös ügyei miatt lehet kevésbé népszerű a nőknél. Magyar Pétert a színre lépése óta „nőverőnek” próbálja beállítani a fideszes propagandagépezet, rendszeresen azzal vádolják, hogy bántalmazta és lehallgatta a volt feleségét. Varga Judit egyrészt verbális bántalmazásról számolt be, másrészt arról, hogy házasságuk idején egy alkalommal Magyar nekidobta a nadrágját, amin az övcsat megütötte a hátát, egyszer pedig az ágytámla tetején lévő könyveket rángatta le és vágta a hátához.

Ezek után Magyar Péter májusi, Debrecenben tartott tüntetése előtt ismeretlenek nadrágszíjas plakátokkal szórták tele a helyszínt. Az Ötkert nevű szórakozóhelyen történt balhéval együtt ezek mind olyan ügyek, amik miatt a nők kevésbé szimpatizálhatnak a Tisza Párttal, ami tulajdonképpen még mindig Magyar Péter one man show-ja. Kováts Eszter politológus Facebook-posztjában Magyar Péter karakterével magyarázta a jelenséget: elképzelhetőnek tartja, hogy a „macsóságfaktor” rontja Magyar esélyeit a nők körében.

Nehezen váltanak pártot a női szavazók

Ennél valószínűleg összetettebb a kérdés, nem az a döntő, hogy mennyire szexista a Fidesz, vagy hogy milyen botrányai voltak Magyar Péternek. Szabó Andrea választásszociológus példaként hozta fel, hogy a populistákra is sok nő szokott szavazni, mert az erő és a stabilitás ígérete számukra is fontos üzenet, elég csak a most újraválasztott Donald Trumpra gondolni. Közben az kevésbé szokta érdekelni a női szavazókat, hogy hány nő vagy férfi van a kormányban. Inkább azt emelte ki, hogy a Fidesz annak ellenére népszerűbb a nők között, hogy a radikális szólamokkal operáló pártok szavazótáborában jellemzően a férfiak vannak többségben, mint látjuk azt a Mi Hazánk esetében is. A Fidesznél azonban érdekes módon nem így van. Szabó Andrea is felhívta a figyelmet, hogy megtévesztő lehet általánosságban női szavazóról beszélni, mert sok különbség van a fiatal és az idős női szavazók politikai magatartása között.

Szabó Andrea szerint elsősorban szociológiai tényezők magyarázhatják, miért lehet előnyben a nőknél a Fidesz. Az idősebb korosztályokban többségben vannak a nők, hiszen jellemzően tovább élnek, mint a férfiak, ami igazán a 65 év felettieknél válik látványossá. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a 70 éveseknek már csak 42 százaléka férfi és 58 százaléka nő, a 75 éveseknél pedig már 62 százalék a nők aránya.

Márpedig ha van választói csoport, ahol hagyományosan tarolni szokott a Fidesz, az az idősek.

Azt mondhatjuk tehát, hogy a Fidesz valójában leginkább az idős női szavazók körében népszerűbb a Tiszánál. A 21 Kutatóközpont felmérésben is egyértelmű Fidesz-fölény látszik az idősebb korosztályokban. A korcsoportokat nézve tehát a 30–39 éves korosztályban még 38 százalék a Tisza és 14 százalék a Fidesz támogatottsága, a 40–49 évesek között viszont már megfordul az arány: a Fideszre itt már a korosztály 33 százaléka, míg a Tiszára csak 25 százalék szavazna. A 65 évesnél idősebbeknél viszont totálisan elhúzott a Fidesz: ebben a korosztályban már 46 százalék szimpatizál a kormánypárttal és csak 13 százalék a Tiszával.

A 21 Kutatóközpont október 23-án publikált felmérése – Forrás: Partizán / 21 Kutatóközpont
A 21 Kutatóközpont október 23-án publikált felmérése – Forrás: Partizán / 21 Kutatóközpont

Ez azért okozhat komoly kihívást Magyar Péteréknek, mert a női szavazókról általánosságban elmondható, hogy óvatosabbak, ha a politikai véleményformálásról van szó, és nehezebben váltanak, ha egyszer már letették a garast valamelyik politikai erő mellett. Szabó Andrea példaként említette, hogy

a női szavazók 2010 környékén, leginkább a rezsicsökkentés meghirdetése után vándoroltak át az MSZP-től a Fideszhez, és azóta is jellemzően a kormánypártokra szavaznak.

A nők megszólítása azért is fontos, mert ők kevésbé követik ugyan a napi politikai történéseket, kevésbé aktívak politikailag a választások közti időszakokban, viszont a választásokon hasonló számban vesznek részt, mint a férfiak. Ehhez jön még az az alapvetés, hogy a nyugdíjas szavazók nélkül Magyarországon nem lehet választást nyerni, részben pont azért, mert körükben hagyományosan magas a választási részvételi szándék.

Ugyanakkor a Vox Populi választási kalauz számításai szerint az életkori megoszlás önmagában azt nem magyarázza, hogy a nők miért szimpatizálnak kevésbé a Tisza Párttal a férfiakhoz képest. Mert ha így lenne, akkor a nőknél 25,3 százalék, a férfiaknál pedig 27,1 százalék lenne a tiszás szavazók arányra a teljes népességben, nem pedig 22–31, mint a 21 Kutatóközpont felmérésben. A Vox Populi ezt arra vezeti vissza, hogy a nők között többen vannak azok, akik most még nem tudnak pártot választani. A 21 Kutatóközpont felmérésében a férfiaknál 24 százalék volt a párt nélküliek aránya, a nőknél 33 százalék. A választások elemzésével foglalkozó oldal tehát ezt nem Magyar Péter „asszonykínzó” karakterének tulajdonítja, hanem annak, hogy a nők óvatosabbak a politikában minden radikálisnak tűnő opcióval kapcsolatban. Vagyis egyelőre csak találgatni tudunk, hogy Magyar Péter pártja miért kevésbé népszerű a nők körében.

Arról viszont többet tudunk, hogy az idősek, és azon belül is a nők miért szavaznak a Fideszre. Szabó Andrea azt mondta, hogy amikor Orbán Viktor családos emberként, nagyapaként jelenik meg a nyilvánosságban, az alapvetően a női szavazóknak szól. Ahogyan a gyerekek és a családok védelmének hangoztatása is elsősorban őket célozza, ráadásul a retorikához konkrét, forintosítható intézkedések is társultak, lásd rezsicsökkentés, családtámogatások.

Ezért is van nehéz helyzetben a Tisza Párt, ha el akarja hódítani az idős és nagyobb részt női szavazókat a Fidesztől. Eleve nincs könnyű dolguk, hiszen ahogy említettük, egy olyan választói rétegről van szó, amelyik nehezen vált pártot. Magyar Péternek olyan ígérettel kellene előállnia, amiért az idős női szavazók hajlandók lennének ott hagyni a stabilitást és békét hirdető Fideszt. Erre az október 23-i beszédében tett is egy kísérletet, amikor a fideszes szavazókat megszólítva arról beszélt, hogy kormányra kerülésük esetén nem szüntetnék meg a Fidesz 14 éves kormányzásának két nagy vívmányát, a rezsicsökkentést és a családtámogatási rendszert.

Ezzel gyakorlatilag azt üzente Magyar Péter, hogy ő nem különbözik nagyon a Fidesztől, a választóknak nem kell megváltozniuk ahhoz, hogy rá szavazzanak, mondta Szabó Andrea. Valószínűleg ennél azért markánsabb ígéretre lesz szüksége a női szavazók megszólításához, mert várhatóan a Fidesz is rá fog erősíteni a nekik szóló üzenetekre a választás közeledtével. A kormány nemrég már be is ígérte, hogy a meghirdetett 21 pontos gazdasági akcióterv részeként 2025-től megduplázzák a családi adókedvezményt. Ennek ellenére nem teljesen lefutott a verseny, mivel a gazdasági problémák, az infláció, a magas megélhetési költségek az időseket is erősen érintik.

Erősítenie kell Magyar Péternek a nőknél

Nem ebben a cikkben fogjuk megfejteni, hogy milyen üzenetekre lenne szüksége Magyar Péternek a női választók megnyeréséhez és a választási győzelemhez. Az viszont biztosnak látszik, hogy a Tisza Pártnak erősítenie kell a női szavazók között, már csak azért is, mert a 21 Kutatóközpont mérésében is látszik, hogy a nők körében nagyon magas a párt nélküliek aránya. Szabó Andrea arra számít, hogy a Fidesz lényegesen már nem tud gyengülni, sőt akár lassú erősödés is bekövetkezhet a következő hónapokban, mivel több tartaléka van a különböző választói csoportokban. Hiába mutatja azt több felmérés is, hogy a Tisza Párt beérte vagy már meg is előzte a Fideszt, Magyar Péter szavazótábora még nem elég széles körű.

„A szavazótábor belső szerkezete a fontos, nem az, hány százalékot mutatnak pillanatnyilag a felmérések. A Tisza Párt szavazótábora még nem olyan, mint egy nagy néppárté, vannak még lyukak az egyes választói csoportokban” – mondta Szabó Andrea.

A választásszociológus szerint ennek érdekében Magyar Péternek érdemes lenne többet szerepelnie a tiszás női politikusokkal, már csak azért is, hogy másnak mutassa magát, mint Orbán Viktor. Erre jó alkalom lehetett volna az október 23-i rendezvény, de ezen csak Magyar Péter mondott beszédet a Tisza Pártból, más nem. Pedig egyébként a Tisza Pártban szép számmal vannak női politikusok: a 17 EP- és fővárosi képviselőjük közül 9 nő, igaz, a pártvezetésben csak férfiak vannak.

Magyar Péter is úgy érezheti, hogy javítaniuk kell a nőknél, mert szerdán bejelentette, hogy a Tisza Párt fővárosi frakciója hamarosan konferenciát tart a nőjogi szervezetekkel „a hölgyek közéleti szerepvállalása, valamint védelme és segítése kapcsán”. A tiszás női képviselőkkel készült fotóhoz Orbán Viktor elhíresült mondatát („nőügyekkel nem foglalkozom”) némileg átfogalmazva azt írta, hogy:

„Nőügyekkel is foglalkozunk. Örömmel tesszük.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!