A Nébih szerint inkább ne együnk Sajóból származó halat az arzénszennyezés miatt
2024. szeptember 27. – 18:02
Óvatosságra int a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Sajó folyóból származó halakkal kapcsolatban, mivel az arzénszennyezettség a halakban is kimutatható, így azok fogyasztása kockázatos lehet – írta az MTI pénteken.
Az Észak-Magyarországi Horgász Egyesület felhívta a Nébih figyelmét, hogy a szlovák hatóság arzénszennyezettség miatt már megtiltotta a Sajóból kifogott halak fogyasztását. A Nébih ezért felvette a kapcsolat a szlovák hatóságokkal, és mintát vett a Sajó határ közeli részéből. A halakban toxikus nehézfémek jelenlétét vizsgálták.
Az idősebb, növényevő egyedekben mért arzéntartalom meghaladta a határértéket, de toxikus nehézfémet (ólmot, higanyt, kadmiumot) nem mutattak ki a kifogott halakból. A fiatalabb, ragadozó halak mintái határértékhez közeli, vagy azt kissé meghaladó arzénmennyiséget tartalmaztak.
Ezért a Nébih nem javasolja a Sajóból kifogott halak fogyasztását. Azt is közölték, hogy a halhús nem tartalmaz olyan mennyiségű arzént, ami akut mérgezést okozna, de az ilyen halak huzamosabb fogyasztása már egészségügyi kockázattal járhat. Újabb értesítésig ne fogyasszunk ilyen halat, és a továbbiakban is figyelik a folyót – közölte a hivatal.
Először 2022 márciusában került be a köztudatba a Sajót érintő szennyezés, ekkor az derült ki, hogy vas-oxid került a folyó vizébe, amely vöröses árnyalatot adott neki. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság akkor azzal nyugtatott meg mindenkit, hogy a folyó magyarországi szakaszán a toxikus fémek mennyisége határérték alatti szinten van. Ekkor derült ki az is, hogy a Szlovákia területén lévő alsósajói vasércbánya altárójából folyik szennyezett víz a Sajóba.
Az arzéntartalmat a határérték tizedére (0,94 ug/l) mérték, és azt közölték, hogy a terhelés a magyarországi szakaszon nem okoz kezelhetetlen terhelést. A folyó mellett viszont kellemetlen szagokra panaszkodtak, és a folyó színe továbbra is nyugtalanító volt. Ennek ellenére rengeteg hal kipusztult a folyó szlovákiai szakaszán, a Green Peace szakértője ekkor is figyelmeztetett az arzéntartalom kockázatára, sok hal pusztulását pedig a kopoltyújukat befedő rozsda okozhatta, amely a vas-oxid miatt vezetett az állatok pusztulásához.