Újabb tíz választási törvénymódosítót nyújt be a Mi Hazánk

2023. december 4. – 13:01

Újabb tíz választási törvénymódosítót nyújt be a Mi Hazánk
Novák Előd – Fotó: Nádor András / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Tíz újabb választási törvénymódosítást nyújt be a Mi Hazánk az Országgyűlésnek – jelentette be a párt alelnöke, Novák Előd. Alig két hete már nyújtottak be javaslatokat, amiket a Fidesz gyorsan napirendere is vett, ezek vitája már le is zajlott.

Hétfő délelőtti sajtótájékoztatóján Novák Előd felsorolta, hogy min változtatnának: elsőként arról beszélt, hogy a választójogot írni-olvasni tudáshoz kötnék. Erre szerintük azért van szükség, mert „az analfabéta szavazók” szavazatát lehet a legkönnyebben megvásárolni. Azt mondta, hogy azon logika mentén, hogy a jogosítvány megszerzésekor is elvárják az írni-olvasni tudást, ugyanígy kellene lennie a választójognál is.

Törvényileg tiltanák a szavazatvásárlást és a láncszavazást, ahogy a szavazók szervezett szállítását is. Novák kitért arra, hogy a cigányság körében az analfabetizmus „általános jelenség”, ezért náluk elterjedtebb az is, hogy megvásárolják a szavazataikat. Újságírói kérdésre elmondta, hogy nem etnikai alapon különböztetné meg a választókat a törvény, de ettől még szerinte igaz, hogy az írni-olvasni tudás hiánya a cigányság körében jóval magasabb. Eltörölnék a képviselők mentelmi jogát: meg akarják teremteni a „visszahívhatóság” intézményét, itt Novák brit és szlovák példákra hivatkozott.

A Mi Hazánk kötelezővé tenné a politikusoknak azt is, hogy nyilvánosságra hozzák milyen állampolgárságuk van.

Novák Előd felháborítónak tartja azt, hogy Márki-Zay Péterről csak miniszterelnök-jelöltnek választása után derült ki az, hogy kanadai állampolgársággal is rendelkezik.

Törvényileg szabályozná a Mi Hazánk, hogy a köztársasági elnököt a főpolgármesterhez hasonlóan közvetlenül lehessen választani. Novák olyan törvényjavaslat benyújtását is bejelentette, ami előírná, hogy a pártoknak muszáj lenne programot hirdetnie választások előtt, illetve kötelezné őket a vitára is.
A média kiegyensúlyozottsága érdekében azt is javasolják, hogy a Médiatanácsban ellenzéki képviselők is helyet kapjanak, ne csak a kormány képviselői.

Novák a hétfői sajtótájékoztatón elmondta, hogy már az igazságügyi bizottság keddi ülésén napirendi pont lesz az a Mi Hazánk javaslata, ami alapján a képviselőknek nyilvánosságra kellene hozniuk, hogy milyen állampolgársággal rendelkeznek még a magyaron kívül.

Korábbi javaslataikat már tárgyalta is a parlament

A Mi Hazánk országgyűlési képviselője Szabadi István két hete benyújtott egy törvényjavaslatot, amivel bő fél évvel az önkormányzati választás előtt átírnák a szabályokat Budapesten: visszaállítanák a Fidesz által 2014-ben kivezetett listás választási rendszert a fővárosban. A módosításra a Mi Hazánk szerint azért van szükség, mert a mostani rendszer a „két legnagyobb politikai pólusnak kedvez”. Egy másik javaslatával a párt alakítana az országgyűlési választás szabályain is.

Mivel a Fidesz támogatta, hogy napirendre vegyék a változtatásokról szóló javaslatot, múlt hét csütörtökön egy rendkívüli parlamenti ülésen már tárgyaltak is azokról.

Kocsis Máté a Fidesz frakcióvezetője eredetileg azzal indokolta a rendkívüli ülést, hogy sürgősen meg kell tárgyalni az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2022-es tevékenységéről és gazdálkodásáról szóló beszámolót. Miután csütörtök reggel az igazságügyi bizottságban a fideszes képviselők csont nélkül megszavazták, hogy napirendre vegyék a javaslatokat, a vitán végül szinte semmit nem mondtak azokról:

„A kormány az alkotmányos szokásoknak megfelelően a választási rendszer meghatározásával kapcsolatos jogszabályokról nem nyilvánít véleményt”

– mindössze ennyit reagált a kormány részéről Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. A döntést rábízta a Fidesz-KDNP többségű Országgyűlésre. A kormánypárti képviselők közül egyedül Nacsa Lőrinc szólalt fel, aki arról beszélt, hogy örülnek a vitának, a módosítást pedig akár készek is támogatni.

A javaslatok közül az önkormányzati választás közelsége, és a teljes átalakítás miatt a Fővárosi Közgyűlést érintő került inkább a középpontba. Az ötletet egyébként a közmédia visszatérő vendégeként szereplő Fodor Gábor dobta be először, a kormánymédia pedig felkapta a témát, ezután jött a Mi Hazánk javaslata. A Fidesz a Szabad Európának októberben még azt írta Fodor Gábor ötletéről, hogy „a Velencei Bizottság állásfoglalása alapján a választástól számított egy éven belül nem lehet módosítani a szabályokon, így ez nem időszerű felvetés”.

Karácsony Gergely főpolgármester szerint a Fidesz már csak a „zsebnácijain” keresztül mer változtatni a választási törvényen. A Fővárosi Közgyűlés múlt szerdai ülésén el is fogadott egy határozatot, amiben elítélték a választási törvény tervezett módosítását. A fideszes képviselők itt tartózkodtak, illetve néhányan nem szavaztak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!