A diákok, tanárok egyik népszavazási kérdését sem hitelesítette a választási iroda

2023. június 29. – 16:07

A diákok, tanárok egyik népszavazási kérdését sem hitelesítette a választási iroda
Nemzeti Választási Bizottság ülése június 29-én – Fotó: Szilágyi Máté / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

566

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) nem hitelesítette egyik kérdését sem azoknak a diákoknak, tanároknak, akik májusban közösen nyújtottak be népszavazási kezdeményezést az oktatást érintő problémák miatt. A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) mindegyik kérdést különböző indokkal dobta vissza: van, amelyiket nem találták elég egyértelműnek, másnál az volt a baj, hogy túl hosszan volt megfogalmazva. Így nem indulhat meg az aláírások összegyűjtése.

A diákok, tanárok felülvizsgálatért a Kúriához fordulhatnak, a Telexnek azt mondták: a sztrájktörvényről szóló kérdésükben ezt biztosan meg fogják tenni.

Ennek az lehet az oka, hogy itt volt a legszorosabb a szavazás állása: nyolcan nem szavazták meg a kérdés hitelesítését, de heten támogatták volna azt.

Hét magánszemély, köztük Solymoss Miklós Marcell az Eötvös József Gimnázium tanára, Szilágyi Kitty Barbara óvodapedagógus és az Egységes Diákfront öt tagja: Gajzágó József, Ádám Domonkos, Mihalics Lili, Bodor András Péter és Perlaki-Borsos Noel nyújtottak be oktatási kérdésekről országos népszavazási kezdeményezést. A hét kérdés:

  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés határozatban kötelezze el magát amellett az elv mellett, hogy a mindenkori kormánynak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a magyar diákok jövőjét, lehetőségeit a magyar oktatási rendszerben ne családjaik vagyoni helyzete, hanem teljesítményük, képességeik és tehetségük alakítsa, és ne érje őket hátrány vagyoni helyzetük, vallási-világnézeti hovatartozásuk miatt?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt arról, hogy Magyarországon a köznevelésért, szakképzésért, felnőttképzésért és a felsőoktatásért felelős, önálló oktatási minisztérium működjön?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés ne fogadjon el a pedagógusok és a nevelést, oktatást közvetlenül segítők jogállását átalakító törvényi szabályokat?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés határozatban hívja fel a kormányt arra, hogy az haladéktalanul tegye meg a megfelelő lépéseket annak érdekében, hogy megtörténjen a pedagógus alapilletmény 50 százalékos növelése, továbbá ezen összegnek minden évben a Központi Statisztikai Hivatal által meghatározott és kihirdetett előző évi inflációs rátával való növelése?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt arról, hogy az egyes köznevelési és szakképzési intézmények vezetőinek megbízása a diákönkormányzat és a szülő közösség – amennyiben az intézményben ilyenek működnek – továbbá a nevelőtestület, az intézményben működő szakszervezet, valamint – intézménytípustól függően – a közalkalmazotti tanács vagy a köznevelésben foglalkoztatottak tanácsa vagy az üzemi tanács véleményezése után, a fenntartó indokolási kötelezettsége mellett történjék?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy a nemzeti köznevelési törvény hatálya alá tartozó köznevelési intézmények tekintetében a sztrájkról szóló törvény szerinti még elégséges szolgáltatás követelményeit törvény ne szabályozza?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy a köznevelésért felelős miniszteri tisztséget ne tölthesse be a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetéssel rendelkező, nyugállományú rendőr vezérezredes?”

A népszavazási kezdeményezésekre valószínűleg azért van szükség, mert a tanárok már közel másfél éve küzdenek a követeléseikért, de érdemi eredményt még nem tudtak elérni. Az újabb felháborodást az váltotta ki, hogy a Belügyminisztérium június 6-án az Országgyűlés elé terjesztette a státusztörvényről szóló javaslatot annak ellenére, hogy az elmúlt hónapokban diákok, tanárok és szülők közösen tüntettek a tervezet visszavonásáért. Ennek ellenére valószínűleg jövő héten szavazhatják meg a törvényt.

A kezdeményezést benyújtó tanárok, diákok a Nemzeti Választási Bizottság ülésén június 29-én – Fotó: Szilágyi Máté / Telex
A kezdeményezést benyújtó tanárok, diákok a Nemzeti Választási Bizottság ülésén június 29-én – Fotó: Szilágyi Máté / Telex

A Belügyminisztérium tájékoztatása szerint az új pedagógus-életpályáról szóló törvény tervezetének célja, hogy a gyermekeket nevelők, oktatók társadalmi, szakmai és anyagi megbecsülése javuljon. A tárca többször is tárgyalt a szakszervezetekkel, Rétvári Bence államtitkár szerint a szakszervezetekkel „paragrafusról paragrafusra végigmentek” a javaslaton, és 34 témakörben sikerült részben vagy teljes egészében megállapodni és több ponton módosítani a törvényjavaslatot.

A PSZ két kérdését végül a Kúria hitelesítette

Oktatási kérdésekről országos népszavazási kezdeményezést nyújtott be még márciusban a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) két alelnöke, Gosztonyi Gábor és Totyik Tamás a Nemzeti Választási Irodának. A benyújtott népszavazási kezdeményezésben öt kérdés szerepelt, amelyek közül végül egyetlen egyet sem hitelesített a bizottság. Ezután a Pedagógusok Szakszervezetének vezetői a Kúriához fordultak felülvizsgálatért: a Kúria végül a korábbi döntést megváltoztatva június 28-án hitelesített két kérdést.

Ezek az alábbiak:

  • „Egyetért Ön azzal, hogy a tanuló a Nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 6. mellékletben meghatározott testneveléssel együtt számított heti óraszáma három órával csökkenjen?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy a helyi tanterv a tanórai foglalkozások időkerete harminc százalékának felhasználásáról rendelkezhessen?”

Hogy lehet népszavazást kezdeményezni?

Magyarországon országos népszavazást kétféleképpen lehet kezdeményezni. Ha a köztársasági elnök, a Kormány vagy 100 ezer választópolgár kezdeményezi, az Országgyűlés szabadon dönt arról, hogy elrendelje-e. Ha viszont 200 ezer választópolgár kezdeményezi, akkor kötelező megtartani. Ez történt akkor is, amikor a Momentum 2017 januárjában a NOlimpia-kampánnyal több mint 200 ezer aláírást gyűjtött össze azért, hogy szavazhassanak a budapestiek az olimpia megrendezéséről (itt egy budapesti népszavazásról volt szó, szóval kevesebb szavazat is elég lett volna az érvényességhez). Ezt a népszavazást végül nem tartották meg, mert a kormány elállt a tervektől.

Balról jobbra Solymoss Miklós Marcell, Perlaki-Boros Noel, Ádám Domonkos, Bodor András Péter, Gajzágó József, Szilágyi Kitty Barbara és Mihalics Lili, miután benyújtották népszavazási kérelmüket – Fotó: Szilli Tamás / Telex
Balról jobbra Solymoss Miklós Marcell, Perlaki-Boros Noel, Ádám Domonkos, Bodor András Péter, Gajzágó József, Szilágyi Kitty Barbara és Mihalics Lili, miután benyújtották népszavazási kérelmüket – Fotó: Szilli Tamás / Telex

Szigorú szabályok vonatkoznak a benyújtandó kérdésekre, hiszen azoknak egyértelműnek kell lenniük, és az is fontos, hogy az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozó tárgykört érintsenek. A kérdések benyújtása után az NVI-nek 60 napja van, hogy megvizsgálja azokat, és eldöntse: megfelelnek-e a jogszabályi elvárásoknak. Ez alapján még megtörténhet az, hogy végül nem engedélyezik a népszavazást. Az aláírások összegyűjtésére 120 nap a határidő az aláíró ívek megérkezésétől számítva.

Egy népszavazás akkor érvényes, ha a magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok és a magyarországi lakcímmel nem rendelkező, a központi névjegyzékben regisztrált választópolgárok több mint fele érvényesen szavaz. Eredményes országos népszavazásról pedig akkor beszélhetünk, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott, azaz nincs szavazategyenlőség – olvasható az NVI oldalán. Ha a népszavazás érvényes és eredményes lesz, akkor kötelező érvényű az Országgyűlésre nézve, és az eredményt három évig nem is lehet felülírni.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 408,68 Ft
USD 359,00 Ft
További élő árfolyamok!