Rétvári Bence szerint az új köznevelési törvény célja, hogy tükrözze a pedagógushivatás presztízsét

2023. március 29. – 08:41

Másolás

Vágólapra másolva

Március 2-án tette közzé a Belügyminisztérium a pedagógusok további béremeléséről és a köznevelést érintő kérdésekről szóló jogszabálytervezetet. Több bevezetni tervezett változtatásról eddig is lehetett hallani, ilyen például a bérrendezés kérdése vagy a teljesítményértékelés bevezetése. Az egyik legfontosabb változás, hogy megszűnne a közalkalmazotti jogviszony, ehelyett a kormány köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt akar bevezetni.

A javaslattal kapcsolatban Ander Balázs, a Jobbik országgyűlési képviselője tett fel kérdést Pintér Sándor belügyminiszternek még március 9-én. A képviselő kérdéseire végül Pintér megbízásából Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára válaszolt március 27-én – írja az Index.

„Érdeklődöm, hogy a köznevelési rendszer foglalkoztatottjai mikortól számíthatnak erre a – véleményünk szerint hátrányos – lépésre. Kikérik-e a döntés előtt az érintettek véleményét? Ha igen, akkor az mennyire fogja befolyásolni a döntéshozatalt? Az önök részéről milyen érvekkel tudják alátámasztani a közalkalmazotti jogállás megszüntetését a közoktatásban foglalkoztatott pedagógusok esetében?” – kérdezte a politikus.

Rétvári Bence válaszában azt írta, a törvénytervezet célja, hogy „létrehozza a köznevelés ágazati sajátosságaihoz igazodó új jogviszonytípust, a köznevelési foglakoztatotti jogviszonyt, amely fenntartótól függetlenül minden köznevelési intézményben dolgozó pedagógus számára biztosítja a foglalkoztatás kereteit”.

Azt is közölte, hogy a tervek szerint a törvény júniustól lépne hatályba.

Az államtitkár szerint a törvény a kormány azon szándékát tükrözi,

„hogy a pedagógusokra önálló, a hivatás presztízsét is tükröző hivatásrendi törvény vonatkozzon, másrészt egyszerűbbé teszi a jogalkalmazást”.

Ez azt jelenti, hogy az eddigi három különálló törvényben (a nemzeti köznevelésről szóló, a munka törvénykönyvéről szóló és a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény) lévő foglalkoztatási elemek egyben szerepelnek majd. Megszűnne az a megkülönböztetés is, amely „az állami és az önkormányzati, valamint az egyházi és magánfenntartású intézményeknél dolgozó pedagógusok munkajogi jogállását eddig jellemezte”.

Rétvári hozzátette, „annak érdekében, hogy a pedagógusok küszöbön álló, jelentős béremelése érdemben javítsa a köznevelés eredményességét és színvonalát, a kormány fontosnak látja a középpontba helyezni a minőségi teljesítményt”.

Az államtitkár azt is hozzátette, hogy a tervezet társadalmi egyeztetése már elindult, és több körben fognak tárgyalni az érintett szakszervezetekkel és érdekképviseletekkel. Arról, hogy mit gondolnak a pedagógustervezetről, ebben a cikkben írtunk bővebben.

A törvénytervezet részleteit pedig ebben a cikkben elemeztük.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!