Egy új állatvédelmi alapítványon keresztül támogathatja a kormány a civileket, de csak 2024-től lesz rá forrás

2022. október 25. – 14:57

Egy új állatvédelmi alapítványon keresztül támogathatja a kormány a civileket, de csak 2024-től lesz rá forrás
Apród, az Állatvédő Egyesület Veszprém védence a veszprémi Gulya-dombi kutyafuttatónál 2020. október 16-án – Fotó: Vasvári Tamás / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Állami állatvédő alapítványt hoz létre a kormány. Az alapításhoz szükséges törvényjavaslatot kedd délelőtt 141 igen, 4 nem szavazattal, 22 tartózkodás mellett fogadta el az Országgyűlés.

„A kormány kiemelten fontosnak tartja, hogy tovább javítson az állatok helyzetén. A Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány létrehozása hatékonyabbá teszi ennek a célnak az elérését” – írta a javaslat benyújtása után Varga Judit igazságügyi miniszter. „Az Alapítvány célja, hogy az állatvédelmi munkát olyan keretek közé emeljük, ahol mind a szakemberek, mind a civil szervezetek közösen dolgozhatnak a hazai állatvédelem fejlesztését, népszerűsítését és a felelős állattartást érintő témákon.” Ezt pedig Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos tette közzé Facebook-oldalán a szavazás után.

A Semjén Zsolt által benyújtott javaslat szerint az új alapítvány feladata lesz:

  • egy állatvédelmi tájékoztató portál működtetése,
  • állatvédelmi szakmai konferenciák szervezése,
  • országos kommunikációs és érzékenyítő kampányok, állatvédelmi pályázatok lebonyolítása és felügyelete;
  • az állatvédelem fontosságának a tudatosítása és továbbadása a fiatal generációk számára,
  • az állatvédelem népszerűsítését célzó tudományos és oktatási tevékenység ösztönzése, képzési programok kidolgozása és koordinálása; és
  • a nemzetközi jó gyakorlatok adaptálási lehetőségeinek feltérképezése a hazai állattartási kultúra fejlesztése érdekében.

A legfontosabb változás azonban minden bizonnyal az lehet, hogy a javaslat szerint a kormány ezen az alapítványon keresztül támogathatja az állatvédelmi civil szervezeteket. Az alapítványt Varga Judit hozza létre, működését a kormány 2024-től támogatja.

A civil állatvédők segélykiáltására nem érkezett kormányzati reakció

Nem sok információja van az új alapítványról az ország legnagyobb állatvédő szervezetének, a Noé Állatotthon Alapítványnak. A tavaly elfogadott állatvédelmi törvénycsomag szakmai előkészítésébe több más szervezet mellett őket is bevonta a kormány, az állami alapítványról azonban csak a javaslat benyújtása után értesültek.

„Ha arra gondolnak, hogy ez váltaná ki a civil állatvédő alapítványok finanszírozását és munkáját, az elképzelhetetlen”

– mondta a Telexnek Schneider Kinga, a Noé Állatotthon Alapítvány szóvivője. „Ha edukációs célra hozzák létre, akkor welcome. Bár erre a célra már létrehozták az Állatorvosi Egyetemen belül az Állatvédelmi Központot.”

Ha megnézzük a tavaly januárban elindult Állatvédelmi Központ feladatait, valóban kísértetiesen hasonlít az új állami alapítványhoz. Az Állatorvosi Egyetem közleménye szerint az Állatvédelmi Központ tudományos hátteret biztosít az állatvédelemhez, ezzel segítve az állami döntések előkészítését és a terepen dolgozó állatorvosokat, állatvédőket. Ezen kívül azt vállalták, hogy képzéseket, szakmai napokat szerveznek civileknek, és kommunikációs kampányokban mutatják be az állatvédelmi kutatási eredményeket.

Czibik Norbert András, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság főigazgatója, Ovádi Péter, a Nemzeti Állatvédelmi Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztos, Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora és Vetter Szilvia, az Egyetem Állatvédelmi Központ vezetője 2021. november 29-én – Fotó: Mohai Balázs / MTI
Czibik Norbert András, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság főigazgatója, Ovádi Péter, a Nemzeti Állatvédelmi Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztos, Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora és Vetter Szilvia, az Egyetem Állatvédelmi Központ vezetője 2021. november 29-én – Fotó: Mohai Balázs / MTI

Schneider Kinga arra is felhívta a figyelmet, hogy az új alapítvány csak 2024-től kap állami támogatást, míg az állatvédő civil szervezetek most vannak nagy bajban az elszálló energiaárak miatt. Az Állatvédők Érdekvédelmi és Szakmai Szövetsége július végén nyílt levélben kért segítséget a kormánytól. „Többször hallottuk az elmúlt időszak kormányzati kommunikációjában, hogy az állatvédelem gerincét Magyarországon az állatvédő szervezetek adják. De nemcsak gerinc vagyunk, hanem a legtöbb esetben állami látunk el!”

Azt írták, a jövőben nem tudják ellátni a feladatot, miután július vége óta a vállalatokkal egy kalapba került civil szervezetek is piaci áron tankolhatnak, és a rezsicsökkentésből is kikerültek, így rezsiköltségeik hirtelen megugrottak.

„Nagyon sok ígéretet kaptunk már, de az ígértekből nem lehet kifizetni egy megkínzott állat több százezer forintos állatorvosi számláját, se a villanyszámlát, és nem lehet megtankolni az autót”

– fogalmaztak a szövetség tajai a levélben. „Kérjük, hogy vegyenek végre észre bennünket is a törvényalkotók, és ne lehetetlenítsék el az állatvédelem gerincét adó állatvédelmi szervezeteket.”

A levélre a mai napig nem érkezett válasz a kormánytól, miközben a civileknek időközben még több feladata lett. A gazdasági válság miatt rengetegen viszik vissza az örökbefogadott állatokat a menhelyekre, amelyek telítettsége országosan 400 százalék Illés-Tóth Anna, a Magyar Állatvédők Országos Szervezetének elnöke szerint.

Az LMP és Párbeszéd szerint nincs szükség egy újabb kormányközeli pénznyelő alapítványra

A törvényjavaslatot egyedül az LMP képviselői nem szavazták meg a parlamentben. A párt szerint az állatok mentésével hosszú évtizedek óta foglalkozó, jelentős szakmai tudást és tapasztalatot felhalmozó civil szervezeteket kellene támogatni a válságban, „nem pedig egy újabb kormányközeli pénznyelő alapítvány” létrehozására van szükség.

„A kormány cinikusságát jól mutatja, hogy állatvédelmi javaslatukat Semjén Zsolt, az ország fővadásza nyújtotta be az Országgyűlés felé, és ahelyett, hogy a bajban lévő civileknek a túlélését támogatnák, egy újabb kormányközeli alapítvány létrehozásán ügyködnek” – írták közleményükben.

Az LMP szerint egy ilyen típusú törvényjavaslatnál széles körben egyeztetni kellene az érintett civil szervezetekkel, mert ők tudják eldönteni, hogy mi a legmegfelelőbb támogatási forma a számukra.

A Párbeszéd képviselői igent nyomtak a szavazásnál, holott korábban közleményben fejezték ki nemtetszésüket. A Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány szerintük csak

„egy újabb közpénzekkel kitömött pénznyelő alapítványnak tűnik, mintsem valódi megoldásnak az égető problémákra.”

A Párbeszéd szerint a kormányzati online kérdőívekkel nem tudják az állatvédők az egekbe szökött rezsiszámláikat kifizetni. Azt írták: „az Orbán-kormány megszorításai miatt már az idei télre szükség lenne azonnali pénzügyi segítségre legalább azoknak az állatvédő szervezeteknek, amelyek mentéssel foglalkoznak”. Követelték a korábban visszatartott pályázati pénzek kifizetését, és szükség esetén további forrásokat kell biztosítani szerintük a civileknek, hogy „az állatmentés összeomlását elkerüljék”.

Az állatvédő civil szervezetek évek óta komoly forráshiánnyal küzdenek, megfelelő állami támogatás hiányában főként magánemberek támogatásából működnek. Ennek részleteiről korábban itt írtunk bővebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!