Nyolc olyan választókerület is volt az előválasztáson, amit az ismertebb politikusok párharcai, botrányai miatt nagyobb figyelem övezett. Az öt fővárosi, egy székesfehérvári, egy szegedi és egy ózdi körzetben a botránylovagok mind elbuktak. Az érdekes párharcokban pedig végül változatos eredmények születtek.
Az egyik legnagyobb figyelemmel övezett harc Zuglóban volt, a momentumos Hadházy Ákos és ellenfele, az MSZP-s Tóth Csaba között. A kampányban szinte egymást érték a botrányok, amik hatására sorra hátráltak ki az ellenzéki szövetségesek Tóth Csaba, Zugló erős embere mögül, egészen addig, amíg hétfőn visszalépésre kényszerült. Tóth Csaba fordulatos múltjáról ebben a cikkünkben olvashat, a zuglói előválasztási küzdelem hátterét, esélyeit, tétjét a Telex Magyarázóban is kiveséztük:
Tóth visszalépett ugyan, de a szavazás már nagyban zajlott, és mint kiderült, Hadházy így is legyőzte volna őt, végül 11 070-2644 szavazat különbséggel nyert.
A kampány másik nagy botrányszállítója, a DK-s Ráczné Földi Judit is ráfaragott végül a szavazáson. A jelölt offshore-botránya miatt került az érdeklődés középpontjába. Ezt az offshore cégekre jellemzően nem éppen egyszerű ügyet ebben a cikkben foglaltuk összes részletesen, a lényeg a következő: a Válasz fedezte fel Ráczné önéletrajzában kapcsolatát a Székesfehérvárra utaló, de budapesti bejegyzésű Alba Autómosóval, melyről kiderült, hogy a viszonylag komoly, tavaly 2,5 milliárdos forgalmat elérő cég egy delaware-i (vagyis egy ismert amerikai offshore-paradicsomba bejegyzett) társaság, a Minos King Global Business LLC tulajdonában állt. Ez azért is volt kellemetlen, mivel Ráczné is aláírta azt a feddhetetlenségi nyilatkozatot, ami az előválasztáson való indulás egyik feltétele volt. Ebben a jelöltek kijelentették, hogy nincs offshore cég a tulajdonukban.
Ráczné a tények ellenére kategorikusan letagadta az egészet, és pártja is kiállt jelöltje mellett „lejárató kampány”-nak minősítette az egészet. Később azután Ráczné módosított az álláspontján, és hirtelen eszébe jutott, hogy 2010 óta valóban képviselő, de nem tulajdonos, csak ezt hibásan jegyezték be. Végül a DK-s Rácznét – nem kis valószínűséggel a botrányok hatására is – legyőzte Márton Roland ügyvéd, önkormányzati képviselő, az MSZP–Párbeszéd jelöltje, akit az LMP és a Momentum is támogatott. Ő 3057 szavazatot kapott, Ráczné 2440-et.
Nem volt kifizetődő a libsizés, melegezés, karlengetés
Nagy versenyben maradt alul Ózdon Farkas Péter Barnabás, a Jobbik „karlendítős” jelöltje Kiss Sándorral, az MSZP jelöltjével szemben (2734-2517). Borsod-Abaúj-Zemplén megye 3-as választókerületében a helyzet azután vált érdekessé, hogy Ózd jobbikos alpolgármesteréről, Farkas Péter Barnabásról a kampány alatt előkerült egy korábban készült fotó, amelyen a politikus lendíti a jobb karját. Farkas szerint nem náci karlendítésről volt szó, csak integetett, de úgy tűnik, erről nem mindenkit sikerült meggyőznie.
Nem segített a botrány a másik jobbikos, Tóth Péter eredményén (30,8%) sem. Hiába állt be mögé Szegeden a DK és az LMP, a momentumos Mihalik Edvin jelentős fölénnyel (50,4%) legyőzte őt; a maradék szavazatokat Tóth Szabolcs (MMM–Momentum) söpörte be.
Mint arról beszámoltunk, az előválasztás előtt napvilágra került, hogy Tóth a 2010-es évek elején gyakran osztott meg szélsőséges tartalmakat, legyen szó akár fajvédelemről, zsidó-, meleg- vagy cigányellenességről vagy libsizésről. Tóth Péter ezekre úgy válaszolt, hogy mindenki változik, így pártja, illetve ő is. Szembenézett a múltbeli hibáival, sokak számára sértő, meggondolatlan kijelentéseivel, sőt egy fórumon elnézést kért a kijelentéseiért.
Kevésbé botrányos, ám a két főszereplő miatt érdekes budai csatában a párbeszédes Tordai Bence nagy fölénnyel (6967 szavazat) győzte le Kálmán Olgát, volt televíziós újságíró-műsorvezetőt (3425 szavazat) a II–III. kerületben, pedig az előzetes csata meglehetősen izgalmasan alakult. A Republikon szeptemberi felmérése szerint Tordai 41 százalékos támogatottsággal bírt a biztos előválasztók körében, így 7 százalékponttal vezetett a DK-s Kálmán Olga előtt, akire 34 százalék szavazott volna az ellenzéki előválasztáson. A különbség végül ennél is nagyobb lett.
Van, akinek bejött, van, akinek nem jött be a helyezkedés
Szintén érdekes párharcot hozott az előválasztás a Budafokot és a XI. kerület jelentős részét felölelő 18. budapesti egyéni választókerületben, ahol Molnár Gyula, az MSZP volt elnöke és a momentumos Tóth Endre mérkőzött meg egymással, végül Tóth hajszállal, de győzött – 50,32 százalékot szerzett.
A választókerületben 2018-ban a szocialista Molnár Gyula – pártelnökként – ellenzéki koordináció nélkül is 800 szavazattal győzte le a Fidesz meghatározó külpolitikusát, Németh Zsoltot. Molnár a választás után (pártja gyenge országos eredménye miatt) lemondott, idén nyáron pedig már az MSZP is kizárta egy zavaros politikai kavarás miatt, amiben a DK és az MSZP összevitatkozott rajta.
A szintén párbeszédes Jámbor András nyert a VIII–IX. kerületben – maga mögé utasítva a momentumos Csordás Anettet, a DK-s Manhalter Dánielt és a most épp jobbikos Demeter Mártát. Úgy tűnt, a két főszereplő itt Jámbor András kommunikációs szakember, újságíró, a Mérce hírportál alapítója (és sokáig főszerkesztője), valamint a korrupcióellenes fellépéseiről ismert Demeter Márta, az MSZP-ből az LMP-n át jelenleg a Jobbikba tartó országgyűlési képviselő lesz. Végül kettejük csatáját magasan Jámbor András nyerte, Demeter Márta pedig kénytelen volt megelégedni a meglepő 4. hellyel.
Érdekes harcnak ígérkezett a két régi baloldali motoros, az egykori MSZP-s államtitkár Arató Gergely és a volt miniszter és államtitkár Burány Sándor összecsapása, aminek végül nagyobb lett a füstje, mint a lángja. A már DK-s Arató Gergely gyakorlatilag könnyedén megverte a Párbeszéd–MSZP-s Burány Sándort és a momentumos Paróczai Anikót Kőbánya-Kispesten. Arató 43,6 százalékot, Burány 35,2 százalékot, Paróczai Anikó pedig 21,2 százalékot ért el.