Amerika több mint ötven év után, egy történelmet író privát űreszközzel tért vissza a Holdra
2024. február 23. – 08:04
Az elmúlt időszak félresikerült Hold-missziói után magyar idő szerint péntek hajnalban leszállt a Hold déli pólusán az Intuitive Machines egy hete fellőtt leszállóegysége. Az Odüsszeusz névre keresztelt lander az első olyan privát űreszköz lett, amely puha landolást hajtott végre a Holdon, és ezzel 52 évvel az Apollo–17 leszállása után az Egyesült Államok is visszatért a Holdra – írja a Space.com.
Az Odüsszeusz múlt hétvégén küldte vissza az első képeket az útjáról, köztük olyanokkal is, ahol a fellövéshez használt Falcon 9 hordozórakéta éppen levált második fokozata is látható volt. Az Intuitive Machines ekkor azt is közölte, hogy a küldetés remekül halad, és a holdkomp a tervek szerint február 21-én Hold körüli pályára állhat, majd 22-én megkísérelheti a leszállást is.
A misszió pedig láthatóan ezután is tükörsimán haladt, mert keleti parti idő szerint 22-én, nem sokkal fél 7 előtt a leszállóegység egy izgalmas leszállási procedúra és némi rádiócsend után sikeresen landolt a Holdon. Az Intuitive Machines azóta jelezte, hogy egy hibaelhárítós kör után sikerült megerősíteni, hogy az Odüsszeusz álló pozícióban van, és megkezdte az adatok küldését. Mint írták, hamarosan az első képek is befutnak a Hold felszínéről. A landolás pillanatai a NASA videóján:
A tervek szerint a leszállóegység és a rakománya a következő hét földi napon fog tevékenykedni a Holdon, a küldetés pedig véget ér majd, amint lemegy a nap a Malapert nevű holdkráternél, ahol az Odüsszeusz landolt. Ennek oka, hogy az űreszköz nem arra lett kitalálva, hogy túlélje a meglehetősen rideg holdi éjszakát.
A NASA célja, hogy 2026-ban űrhajósokat juttasson a Holdra, ennek érdekében egy sor privát céget támogatott (köztük a magyar Puli Space Technologiesat is), hogy a megfelelő technológiai megoldásokkal segítsék az előkészületeket. Ha február 22-én sikerrel jár, az Intuitive Machines lesz az első privát űreszköz, amely a Hold felszínén landol, és miután ez a misszió jóval olcsóbb a hagyományos NASA-küldetéseknél, új távlatokat nyithat a Hold szélesebb körű felfedezésében is.
Az utóbbi időszakban viszonylag sok küldetés indult el a Holdra, de a leszállással többször is akadtak gondok. Az ugyancsak amerikai Peregrine nevű szonda lehetett volna az első privát űreszköz amely eljut a Holdra, de technikai hibák sorozata miatt nem jutott el odáig. A japánok holdszondája pedig ugyan leszállt – méghozzá precízen oda, ahova tervezték, ami eddig még senkinek sem sikerült –, de fejre is állt, így a napelemei nem működtek az áramellátása pedig leállt. Tavaly az indiai Csandraján–3-nak jött össze a leszállás, rögtön érzékelt is egy holdrengést, de később kiderült, hogy ember alkotta szerkezet állhatott a háttérben.