A junkfood felemelkedése és bukása: miért bélyegzünk meg ételeket?
2023. május 16. – 16:59
Hogyan lehet az, hogy valaki tökéletes ételeket komponál, ízprofilokat állít össze, aztán pedig gyorséttermi hamburgert eszik? Vagy ez alapból rossz kérdés, hiszen nem szabadna stigmatizálnunk ételeket, és nincs olyan, hogy „junkfood”?
A gyorséttermekre azok megjelenésekor óriási csodaként tekintettünk, majd a hamburgerek, hotdogok és sült krumplik szép lassan stigmát kaptak, szemétnek, műkajának titulálják őket. Most pedig úgy látszik, újra felemeli őket a magas gasztronómia. Mi ennek az oka, mi mégis az érdeme ezeknek az éttermeknek és az általuk előállított termékeknek?
Ezen a héten gasztronómiai podcastunk témáját az étkezéssel kapcsolatos sznobizmus kérdése indította el: szabad-e műkaját ennie egy magát amúgy ínyencnek gondoló embernek? A kérdés kapcsán végignézzük a gyorsételek divattá válásának majd bűnössé, károssá stigmatizálásának történetét, az első Mekiktől a fine dining éttermekben megjelenő hideg rántott csirkeszárnyig.
Az előző Ízfokozók tartalmából:
- Mit jelent az, hogy finom?
- Szabad-e összekeverni a pizzát a kebabbal?
- Hogyan lesz egy receptből megfőzhető étel?
- A konyha életveszélyes hely, a szakácsok élete olyan, mint a tűzoltóké
- Az élelmiszeripar nem a nagymamánk, aki sütögeti a rántott húst
Az Ízfokozó, a Telex gasztropodcastja keddenként jelentkezik. Ez a Telex saját lejátszóján kívül a Telex Podcast nevű új YouTube-, Spotify-, Apple- és Google Podcast-csatornáinkra kerül fel délután 5-kor. A podcast indulásával egyszerre pedig elindul a Telex Gasztro Facebook- és Insta-oldala is.