Zelenszkij: Lukasenko felhívott, és bocsánatot kért
2025. január 6. – 10:58
Az „erős” Donald Trump képes lesz béketárgyalásokra kényszeríteni Oroszországot és véget vetni az ukrajnai háborúnak Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint. Zelenszkij Elon Musk jó barátja, Lex Fridman háromórás, január 5-én megjelent podcastjában beszélt arról, mit vár az új Trump-érától, hosszasan dicsérve, többször „erősnek” nevezve a leendő elnököt. Az elnök szerint Trump szerepe kulcsfontosságú lesz Ukrajna biztonságának garantálásában, megválasztásával megnyílt az út a tárgyalásos rendezés előtt. Zelenszkij arról beszélt, Trump és ő megállapodásra fognak jutni, és Európával együtt erős biztonsági garanciákat fognak alkotni, mielőtt tárgyalnának az oroszokkal, írja a France24 összefoglalója.
„Szerintem Trump elnöknek nemcsak akarata van, hanem lehetőségei is – ez nem csak szövegelés. Tényleg számítok rá, és úgy gondolom, hogy a népem is. Van elég ereje ahhoz, hogy nyomást gyakoroljon Putyinra.” Zelenszkij szerint az európai vezetők mind arra várnak, hogy kiderüljön, Trump mit akar.
A podcastról a legnagyobb független orosz híroldal, az Oroszországban betiltott, Lettországból működő Meduza is írt. A lap azt emelte ki, hogy Zelenszkij elmondása szerint a 2022. februári orosz invázió elején Alekszandr Lukasenko belarusz elnök bocsánatot kért a belarusz területről indított rakétacsapásokért. A két vezető telefonon beszélt egymással, Zelenszkij szerint Lukasenko arról beszélt, a rakétákat ugyan belarusz területről lőtték ki, de nem ő, hanem „Putyin volt az, aki kilőtte őket”. Zelenszkij elmondása szerint bűnrészességgel vádolta a belarusz elnököt: „Azt mondtam neki, te is gyilkos vagy, mire [Lukasenko] azt felelte, meg kell értened, hogy nem harcolhatsz az oroszok ellen.”
Arra a kérdésre, hogy mire van szüksége Ukrajnának ahhoz, hogy beleegyezzen a tűzszünetbe, Zelenszkij azt felelte, biztonsági garanciákra, lehetőleg a NATO-n belül. Szerinte a Nyugatnak garantálnia kellene a nem megszállt területek biztonságát, folytatnia kéne a fegyverszállításokat, és fent kellene tartania az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciókat. „Ha nincsenek biztonsági garanciák, Putyin újra jönni fog” – mondta.
Zelenszkij a biztonsági garanciák közé sorolta azt is, hogy Ukrajna fegyvercsomagot kapjon, részben az Egyesült Államoktól, részben európai országoktól, amit „nem használna fel, ha a tűzszünet működik”. Úgy fogalmazott: „Nem akarom ugyanazt a helyzetet, mint Bidennel, azonnali szankciókat kérek, és azonnal fegyvereket, azután pedig meglátjuk.” A fegyvercsomaggal kapcsolatban arról beszélt, hogy írásban létezik erre egy terv, ami nem nyilvános, de Donald Trump is ismerheti.
Arról, hogy Ukrajna NATO-ba való integrációja elképzelhető-e úgy, hogy az nem vonatkozik öt kelet-ukrajnai régióra, Luhanszkra, Donyeckre, Zaporizsjára, Herszonra és a Krímre, az ukrán elnök azt mondta, hogy Ukrajna mint ország kapott meghívást a katonai szervezetbe és az említett területek Ukrajna részei. Ugyanakkor hozzátette, hogy „a NATO Ukrajnának csak azon a területein cselekedhetne, amelyek ukrán ellenőrzés alatt állnak, és erről létrejöhet egy alku”. „Biztos vagyok abban, hogy ez nem lenne nagy siker a számunkra, de ha látunk diplomáciai utat a háború lezárására, akkor az az egyik út.”
Zelenszkij arról is beszélt, hogy Putyin nem szereti a hazáját és a népét, csak a belső körét. A Kyiv Independent összefoglaló cikke szerint Fridman egyik kérdésénél megjegyezte, Putyin komoly ember, aki szereti a hazáját, erre reagálta azt az ukrán elnök, hogy ez nem igaz, mert orosz fiatalokat küld meghalni az agresszorként indított háborújában. Zelenszkij Csecsenföldet hozta példának: Putyin korábban pusztító háborút indított Csecsenföld ellen, ami ma már az Orosz Föderáció egyik köztársasága. „Kik azok a csecsenek? Egy másik nép, más hit, más nyelv. Egymillió embert elimináltak. Hogyan ölte meg őket – szeretettel?”