A grúziai elnök szerint illegitim az új parlament, mandátuma lejártával sem távozik hivatalából

2024. november 30. – 22:02

A grúziai elnök szerint illegitim az új parlament, mandátuma lejártával sem távozik hivatalából
Tüntetők tömegei a grúz parlament épületénél, 2024. november 30-án, Tbilisziben – Fotó: Davit Kachkachishvili / ANADOLU / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Mandátuma decemberi lejártakor sem hajlandó távozni hivatalából Szalome Zurabisvili, Grúzia elnöke – jelentette be az államfő szombaton, mondván, hogy a grúziai kormány és parlament illegitim, ezért nincs joga megválasztani az ő utódját.

„Így nem kerülhet sor új elnök beiktatására, és a mandátumom érvényben marad mindaddig, amíg egy legitim módon megválasztott parlament meg nem alakul” – idézi Zurabisvilit a Reuters.

A Grúz Álom, amely 2012 óta kormányozza az országot, október végén – a nemzetközi megfigyelők szerint ha nem is elcsalt, de tisztának nem nevezhető módon – nyerte meg a parlamenti választásokat. Hétfői megalakulása óta az ellenzéki képviselők a csalásra hivatkozva bojkottálják az új parlamentet, Zurabisvili pedig „alkotmányellenesnek” nevezte a szavazást.

A jelenleg hivatalban lévő elnököt még 2018-ban, hatéves időtartamra választották meg a polgárok közvetlen szavazással. A héten az új parlament december 14-re tűzte ki az elnökválasztást, az új államfőt pedig már december 29-én beiktatnák. Az idei lesz egyébként az első alkalom, hogy Grúzia elnökét nem közvetlenül választják: ehelyett egy parlamenti képviselőkből és önkormányzati vezetőkből álló 300 tagú elektori testület dönt az elnökről. A testület összetétele garantálja, hogy a kormánypárt jelöltje, a korábban Manchester City-ben játszó focista, Mihail Kavelasvili legyen az új elnök.

Az államfő az AP-nek azt mondta: Georgia épp egy „kvázi orosz állammá” alakul át, és a kormánypárt ellenőrzést gyakorol az ország jelentősebb intézményei felett. Az MTI azt írja, az amerikai külügyminisztérium szombaton szintén bejelentette, hogy az uniós csatlakozási folyamat felfüggesztése miatt felfüggeszti a stratégiai partnerséget Grúziával.

Az ellenzék és a hivatalban lévő elnök szimpatizánsai vasárnap este óta tiltakoznak Grúziában. A kormánypárt álláspontja szerint az ellenzék forradalmat akar. A belügyminisztérium szombaton közölte, az éjszaka folyamán 107 tüntetőt vettek őrizetbe Tbilisziben. A Reuters azt írja, a fővárosban tüntetők barikádokat építettek a belvárosi Rustaveli sugárút mentén, és tűzijátékokat dobáltak a rohamrendőrökre, akik vízágyúval és könnygázzal oszlatták fel őket. Szombaton este ismét tiltakozók ezrei vonultak az utcákra a fővárosban a parlament épülete elé uniós és grúziai zászlókat lengetve.

A tömegtüntetések azután fokozódtak, hogy Irakli Kobakhidze kormányfő csütörtökön bejelentette: a kormányzó Grúz Álom 2028 végéig felfüggeszti az európai uniós csatlakozásról szóló tárgyalásokat, és visszautasítja az uniós támogatásokat. Az Európai Parlament ugyanis ezt megelőzően, szintén csütörtökön egy állásfoglalást fogadott el, amelyben elítélte az eddig EU-tagjelölt Grúziában október 26-án tartott parlamenti választásokat és azok megismétlését kérték. Irakli Kobakhidze miniszterelnök szerint az állásfoglalás zsarolásnak minősül, ezért az ország 2028-ig nem fog törekedni az uniós tagságra.

Az állásfoglalás emellett Orbán Viktor grúziai útját is elítélte: a magyar miniszterelnök ugyanis már az októberi választás másnapján Tbiliszibe utazott. Ez az EP szerint sérti az EU álláspontját, és újabb kísérlet az EU közös kül- és biztonságpolitikájának aláásására”, illetve „hangsúlyozza, hogy Orbán Viktor miniszterelnök ismét nem az EU nevében szólalt fel”.

Az idei év második felében a magyar kormány látja el az EU miniszteri Tanácsának soros elnökségét, bár ezt nem mosták úgy össze a vizittel, mint az elnökségi logóval és kétértelmű nyilatkozatokkal kísért júliusi „békemissziót”, amivel a tagállamok túlnyomó részének is gondjai voltak. A magyar kormány grúziai politikájáról bővebben ebben a cikkünkben írtunk.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!