A grúz kormánypárt a Manchester City volt focistáját jelölte államfőnek
2024. november 27. – 14:55
Egy nappal a grúz elnökválasztás december 14-re való kitűzése után az októberi választáson győzelmet arató kormánypárt meg is nevezte az elnökjelöltjét. A Grúz Álom jelöltje nem más, mint Mihail Kavelasvili, aki az 1990-es évek közepén rövid ideig az akkor még középcsapatnak is alig nevezhető Manchester City játékosa volt, éveken keresztül Svájcban játszott, mára pedig ismert szélsőjobboldali politikussá vált.
Az Euronews beszámolója szerint Kavelasvilit 2016-ban a Grúz Álom színeiben választották be a parlamentbe, azonban 2022-ben kivált a kormánypártból, és társalapítóként részt vett a Népi Hatalom Nyugat-ellenes szélsőjobboldali politikai mozgalom beindításában.
Grúzia elnökét egyébként idén először nem közvetlenül választják, ehelyett egy parlamenti képviselőkből és önkormányzati vezetőkből álló 300 tagú elektori testület dönt az elnökről. A testület összetétele garantálja Kavelasvili győzelmét, ráadásul az ellenzék, amely nem ismeri el a parlamenti választás eredményét, az államfőválasztási procedúrában sem hajlandó részt venni. Az új elnök már december 29-én hivatalba is léphet.
Hétfőn Tbilisziben megkezdte munkáját az október 26-i parlamenti választások eredménye alapján felálló parlament, közben vasárnap este óta tüntetnek a hivatalban lévő elnök, Szalome Zurabisvili és az ellenzéki pártok szimpatizánsai.
A nemzetközi megfigyelők szerint ha nem is elcsalt, de tisztának nem nevezhető választásokon az oroszbarát, és orosz mintára több autoriter törvényt elfogadó kormánypárt a szavazatok 53,93 százalékát szerezte meg, amit a leköszönő elnök által kért részleges újraszámolást követően a választási bizottság is megerősített. A választásokon az ellenzéki szövetség a voksok 37,79 százalékát szerezte meg.
Orbán Viktor még a végeredmény kihirdetése előtt gratulált Irakli Kobakhidze miniszterelnöknek, majd azon melegében villámlátogatást is tett az országban. Szijjártó Péter pedig úgy értékelte az eredményt, hogy Brüsszelben sokan egy második Ukrajnát szerettek volna Grúziából csinálni, „de a nép ennek ellenállt”.