Az újraszámlálás során eddig nem találtak nagy eltérést a grúz választások eredményében
2024. október 31. – 12:25
A múlt hétvégi vitatott grúziai parlamenti választásokon leadott szavazatok részleges újraszámlálása megerősítette a kormánypárt győzelmét – közölte az ország választási bizottsága csütörtökön az AFP-vel.
A szavazóhelyiségek közel 12 százalékának és a szavazólapok 14 százalékának újraszámlálása “nem eredményezett jelentős változásokat a korábban bejelentett hivatalos eredményekhez képest”, az újraszámlált szavazóhelyiségek 9 százalékában csak nagyon kis mértékben változott a végső eredmény.
A Grúz Álom, az oroszbarát grúz kormánypárt vasárnap nyerte meg a választást a négy pártból álló EU-szimpatizáns ellenzék ellen. A választások tétje épp emiatt nem volt kicsi, a Kelet és a Nyugat között kellett döntenie a 3,6 milliós kaukázusi országnak. Az eredményt többek szerint csalással értek el, Ursula von der Leyen szerint pedig független vizsgálatra van szükség.
Orbán Viktor azonban már a választás utáni nap Tbiliszibe utazott, hogy személyesen gratuláljon a grúz kormányfőnek, amit 13 uniós ország kormánya közös nyilatkozatban kritizált, Tbilisziben pedig ellentüntetők fogadták a magyar miniszterelnököt. A lengyel külügyminiszter szerint Orbán a Lenin-rendre hajt a grúziai látogatásával, Ulf Kristersson svéd miniszterelnök pedig azt mondta, Orbán Oroszország érdekeit képviselhette Grúziában. Kristersson kijelentése után Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter behívatta a svéd nagykövetet, hogy mindezt személyesen is kikérje magának és a nagyköveten keresztül rendreutasítsa az ország vezetését.
Szijjártó a szerdai kormányülés szünetében elmondta, szerinte Orbán Viktor miniszterelnöki látogatását „mindenfajta, valóságtól elrugaszkodott, sokszor nevetséges, máskor pedig szánalmas kritikákkal illették”. A külügyminiszter hozzátette, az utóbbi napok során „kibújt a szög a zsákból, a brüsszeliek és az európai liberálisok nem bírják feldolgozni” a georgiai választási eredményét. Kedden Tbilisziben azt is mondta, Georgia nem akart második Ukrajna lenni, a nép erről világos döntést hozott a választáson, még ha ez nagyon fáj is Brüsszelben".