Szijjártó behívatta a svéd nagykövetet, hogy tisztázza, mi merre, hány méter
2024. október 30. – 15:41
Bekérették Svédország nagykövetét a Külgazdasági és Külügyminisztériumba a svéd miniszterelnök, Ulf Kristersson közelmúltbeli kijelentései miatt, amelyeket a magyar kormány a leghatározottabban elutasít – közölte a minisztérium szerdán az MTI-vel. Kristersson beszámolójuk szerint ugyanis azt mondta, magyar kollégája valószínűleg Oroszország érdekében járt el Tbilisziben.
„Ez olyan állítás, amelyet a lehető leghatározottabban ki kell kérni magunknak, s a leghatározottabban vissza kell utasítani. Senkitől nem viseljük el, nem nézzük és nem fogadjuk el, hogy megkérdőjelezze, hogy mi a saját érdekünket, a magyar nemzeti érdeket, a magyar álláspontot képviseljük” – szögezte le Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Hozzátette, Magyarország nem egy jawohl ország, ezért „senki nem szólhat bele, hogy mit mondjunk, vagy mit képviseljünk”.
A miniszter közölte, a svéd nagykövetet azért kérették be kedden, hogy világossá tegyék a kormány álláspontját. Emellett arra is megkérték, országa vezetői a jövőben tartózkodjanak az ilyen kijelentésektől, azok ugyanis „semmiképpen sem alapulnak kölcsönös tiszteletre, és nem úgy tűnik, mintha a szövetségesi együttműködés javítását tűznék ki célul”.
Szijjártó szerint Orbán Viktor miniszterelnöki látogatását „mindenfajta, valóságtól elrugaszkodott, sokszor nevetséges, máskor pedig szánalmas kritikákkal illették”. „Itt mellékszereplők bohóckodására most nem térnék ki, így a lengyel kolléga leninezését nem tartom olyan szintű megnyilvánulásnak, hogy akár foglalkozzunk is vele. Viszont ha egy másik ország, ráadásul egy többszörösen szövetséges, hiszen EU- és NATO-tagország miniszterelnöke kérdőjelezi meg, hogy a magyar miniszterelnök kinek az álláspontját és kinek az érdekét képviseli, az túlmegy egy határon, ezért ilyenkor szólni kell” – jelentette ki a miniszter.
Az ügy előzménye, hogy az oroszbarát grúz kormánypárt vasárnap nyerte meg a választást, amit többek szerint csalással értek el, és Ursula von der Leyen szerint független vizsgálatra van szükség. Orbán Viktor azonban Tbiliszibe utazott, hogy személyesen gratuláljon a grúz kormányfőnek, amit 13 uniós ország kormánya közös nyilatkozatban kritizált. A lengyel külügyminiszter szerint Orbán a Lenin-rendre hajt a grúziai látogatásával.
A minisztérium közleménye szerint Szijjártó a szerdai kormányülés szünetében úgy nyilatkozott, hogy az utóbbi napok során „kibújt a szög a zsákból, a brüsszeliek és az európai liberálisok nem bírják feldolgozni” a georgiai választási eredményét. Kedden Tbilisziben azt is mondta, Georgia nem akart második Ukrajna lenni, a nép erről világos döntést hozott a választáson, még ha ez nagyon fáj is Brüsszelben".