„Nagyi egy nindzsa” – Susie Wiles, aki Trump mellett az egyik leghatalmasabb ember lesz Washingtonban

Legfontosabb

2024. november 13. – 18:29

„Nagyi egy nindzsa” – Susie Wiles, aki Trump mellett az egyik leghatalmasabb ember lesz Washingtonban
Dana White, az UFC elnöke, Eric Trump és Lara Trump megtapsolják Susie Wilest (középen), akit Donald Trump győzelmi beszédében méltatott választási eredményváróján a floridai West Palm Beachen 2024. november 06-án – Fotó: Jabin Botsford / The Washington Post / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

„A Trump-kampány egyik kevés okos lépése volt, hogy felvették Susie-t”. Így reagált még 2015 nyarán Chris Hand demokrata tanácsadó, miután Donald Trump akkor még széles körben komolytalannak tartott első elnökválasztási kampánya Susie Wilesra bízta a floridai választási hadjáratának levezénylését. Mint kiderült, valóban okos lépés volt. A floridai politikai élet egyik legelismertebb háttérembere 2016-ban megnyerte Floridát a republikánus elnökjelöltnek, négy évvel később pedig nemcsak megismételte győzelmét, de annyira biztonságosan republikánussá tette Floridát, hogy a demokraták idén már inkább nem is bajlódtak azzal, hogy ott kampányoljanak.

Floridában nyertes stratégiáját aztán 2024-ben országos szinten is megismételhette, miután Trump őt bízta meg elnökválasztási kampányának levezénylésével, és olyan munkát végzett, amit még a demokraták közül is elismertek. „Lenyűgöző kampányt folytatott, ezt el kell ismerni” – mondta Kamala Harris egyik magas rangú tanácsadója a Washington Postnak. Susie Wiles nevét sokan csak most kezdik el megismerni, miután az újabb elnökválasztási győzelme után Donald Trump kabinetfőnökének választotta, és az első nő lesz ezen a nagyon fontos poszton.

A csendes, kedves nagymamának tűnő Wiles kíméletlen hatékonysággal irányította Trump meglepően fegyelmezettnek bizonyuló választási kampányát. Nyoma sem volt a drámáknak, szivárogtatásoknak és bénázásoknak, amik Trump szétszórt, kaotikus és belső csatározásoktól hangos 2016-os és 2020-as kampányait jellemezték. Közben a beszámolók szerint képes volt finom módszerekkel, akár csak egy megfelelő időben odaszúrt pillantással valamennyire visszafogni a felháborító kijelentéseiről híres Trump legrosszabb ösztöneit, és leállítani politikai öngyilkossággal felérő ötleteit.

A Republikánus Párton belül szinte teljesen egyöntetűen briliáns kampányszakemberként tisztelt Wiles biztosította Trumpnak a republikánus elit és a kételkedő nagypénzű donorok támogatását, és egy olyan forradalmi stratégiát dolgozott ki, és hajtott végre, aminek sikerében az utolsó pillanatig sokan kételkedtek nemcsak a párton, de még a kampányon belül is. A kampány ugyanis nagyrészt azokra a csatatérállamokban élő, 50 évesnél fiatalabb férfi választókra, köztük a fekete férfiakra és a latinókra koncentrált, akikről tudják, hogy Trumpot támogatják, de akik jellemzően nem szoktak elmenni szavazni.

Trump egyik embere az Atlantic riporterének év közben azt mondta, hogy Wiles, valamint a vele szorosan együtt dolgozó Chris LaCivita az elnökválasztás után vagy zseniknek fognak tűnni, akik forradalmasították a republikánus politikát, vagy „a legnagyobb idiótáknak, akiket valaha is megbíztak egy elnökválasztási kampány vezetésével”.

A csápjai mindenhova elértek

A most 67 éves Wiles a floridai politikai élet megkerülhetetlen figurája volt, amikor Trump 2015-ben őt bízta meg állami kampányszervezetének vezetésével. A New Jersey-ben nevelkedett Wiles politikai karrierje a hetvenes évek végén kezdődött, amikor a Maryland Egyetem elvégzése után Jack Kemp New York-i republikánus képviselő asszisztense lett. Az állást floridai születésű édesapja, az amerikaifocistából legendás sportkommentátorrá vált Pat Summerall szerezte neki, aki Kemp csapattársa volt a New York Giantsben. Wiles később dolgozott Ronald Reagan 1980-as elnökválasztási kampányán, majd elnöksége alatt a Fehér Házban kapott szerepet. Részt vett George H. W. Bush kampányán, mielőtt Floridába költözött volna férjével, aki szintén a Reagan-adminisztrációban dolgozott.

Ronald Reagan és Susie Wiles lányaival a korábbi amerikai elnök kaliforniai irodájában 1998. márciusában – Forrás: Susie Wiles családi archívuma
Ronald Reagan és Susie Wiles lányaival a korábbi amerikai elnök kaliforniai irodájában 1998. márciusában – Forrás: Susie Wiles családi archívuma

Floridába költözésük után nagyjából egy évtizedig nem vállalt politikai munkákat, amíg gyermekeit nevelte, majd a kilencvenes évek végén két egymást követő, mérsékelt republikánus polgármester tanácsadójaként szerzett nevet magának Jacksonville városában. Tudása már akkor lenyűgözte a vele együtt dolgozó embereket.

„Természetfeletti politikai ösztöne van” – mondta róla a Politicónak John Delaney, akinek polgármestersége alatt az első női kabinetfőnök lett a városházán. „Ő irányította a legmeghatározóbb politikai kezdeményezéseinket” – tette hozzá utódja, John Peyton, akinek kabinetfőnöke briliáns taktikusként jellemezte Wilest. „A legintelligensebb ember, akivel valaha dolgoztam, és a legjobb a stratégiában, tervezésben és kivitelezésben” – mondta a több jacksonville-i polgármester tanácsadójaként dolgozó Sam Mousa.

Közben olyan kapcsolatrendszert épített ki, amivel nélkülözhetetlenné tette magát a főnökei számára. „A csápjai mindenhova elértek” – mondta róla Mike Miller helyi rádiós. Mindent tudott, amivel segíthette feletteseit, és mindenkit ismert, aki segíthette. Különösen jó kapcsolatokat ápolt az újságírókkal, és már akkor nagyon jól értette, hogyan befolyásolja a médiát, hogyan mozgassa teljesen láthatatlanul a hírfolyamot, ültessen el sztorikat a sajtóban és irányítsa a közbeszédet. „Nagyon jó a média manipulálásában. Én csak tudom, engem is manipulált” – mondta róla egy jacksonville-i újságíró.

„Olyan, mint a köd. Tudod, hogy ott van, de megfoghatatlan” – jellemezte módszerét Mike Hightower lobbista a Politico riporterének.

Wiles Floridája

2010-ben már állami szinten is megmutatta, mire képes, amikor győzelemre segítette a teljesen politikai újoncnak számító, és a republikánus elit ellen induló Rick Scottot a floridai kormányzóválasztáson. Azonban ahelyett, hogy csatlakozott volna hozzá a kormányzói hivatalban, inkább a neves lobbista Brian Ballard cégénél helyezkedett el.

Donald Trumppal végül Ballard ismertette össze, aki 2015 nyarán összehozott egy találkozót kettőjük között New Yorkban. A Trump-toronyban tartott megbeszélés után nem sokkal egy este csörgött a telefonja, és Trump közölte vele, szeretné, ha segítene floridai előválasztási kampányában, majd az elnökjelöltség elnyerése után rábízta floridai kampányának irányítását is. Mindenki legnagyobb meglepetésére Wiles meg is nyerte neki Floridát, majd két évre rá megerősítette győztes hírnevét. Floridai kormányzóvá tette Ron DeSantist, miután átvette a republikánus képviselő bajban lévő kampányának irányítását.

Ekkor azonban már csatlakozott a kormányzóhoz, akit hatalomra juttatott, és tanácsadóként kezdte segíteni DeSantis hatalomátvételét. Aztán DeSantis elkövette élete legnagyobb hibáját. Megpróbálta tönkretenni Wilest.

A floridai politikai bennfentesek elmondása szerint hatalomra jutása után DeSantis, felesége, valamint kabinetfőnöke ellenszenvvel nézte, hogy mindenki szerint Wilesnak köszönheti győzelmét, és egyre nagyobb irigységgel, hogy a pártban magas pozícióba került nő hozzá hű emberekkel tölti fel a floridai republikánus pártgépezetet, csökkentve a befolyásukat.

2019 szeptemberében aztán DeSantisnak kínos belső iratok jelentek meg a helyi sajtóban, és a kormányzó köre biztos volt benne, hogy Wiles szivárogtatta ki azokat. Wiles vehemensen tagadta mindenkinek, aki meghallgatta, hogy ő állt volna az egész mögött, de a kormányzót ez nem érdekelte. Kitúrta a párt felső köreiből, rávette Donald Trumpot, hogy váltsa le floridai újraválasztási kampányának vezetéséről. Ballardnál pedig a New York Times információi szerint zsarolással – noha a lobbista ezt tagadta a Timesnak – elérte, hogy rúgja ki Wilest aki hivatalosan „egészségügyi okokra” hivatkozva jelentette be távozását a cégtől és Trump kampányától.

Donald Trump és Susie Wiles újságírókkal a „Trump Force One” néven ismert repülőgép fedélzetén 2023. június 10-én, hazafelé tartva egy kampányrendezvényről az észak-karolinai Greensboroból – Fotó: Jabin Botsford / The Washington Post / Getty Images
Donald Trump és Susie Wiles újságírókkal a „Trump Force One” néven ismert repülőgép fedélzetén 2023. június 10-én, hazafelé tartva egy kampányrendezvényről az észak-karolinai Greensboroból – Fotó: Jabin Botsford / The Washington Post / Getty Images

„Nem csak rávette, hogy Trump kirúgja, tönkre akarta tenni az életét” – mondta a USA Todaynek egy Wilest évek óta ismerő ember. Egy másik pedig a lapnak kijelentette: „Nem volt szép. Kegyetlen volt. Koszos rongyként bántak vele.” Azonban már akkor voltak, akik szerint csak idő kérdése volt, hogy Wiles visszatérjen. Eltávolításakor egy Trump-tanácsadó a Politicónak kijelentette:

„Trump abban a pillanatban le fogja szarni mint gondol Ron DeSantis, amint a dolgok kezdnek rosszra fordulni Floridában. Ha ellenezni fogja Susie visszatérését, meg lesz mondva neki, hogy kussoljon, és foglalkozzon a saját dolgával.”

Pontosan ez is történt. 2020 nyarának elején, ahogy a felmérések kezdtek rosszak lenni, Trump felhívta DeSantist, és heves ellenkezése dacára közölte vele, hogy Wilest bízza meg újraválasztási kampányának levezénylésével Floridában. És miközben Trump elveszítette az elnökválasztást, és kikapott minden csatatérállamban, Floridában még növelni is tudta győzelmi arányát a négy évvel korábbi számokhoz képest.

Ő lett a valódi hatalom a trón mögött

Aztán a Capitolium január 6-i ostroma és egy második impeachment után Washingtonból megszégyenülten távozó Trump 2021 februárjában felhívta, és újra a segítségét kérte, hogy teremtsen rendet politikai szervezetében. Wiles ezt az Atlantic cikke szerint csak azzal az egy feltétellel vállalta, ha mindent ő irányíthat, és egyedül Trumpnak felel. Ahogy egy Trump-tanácsadó akkor a Politicónak erről beszámolt, Trump márciusban „mindenkivel közölte Mar-a-Lagóban, hogy mostantól Susie a főnök”. Ő lett „a valódi hatalom a trón mögött” – mondta a Trump-kampány alvezére, Chris LaCivita az Atlanticnak.

Végül egyre több és több feladatot kapott, majd Trump Wilesra bízta 2024-es elnökválasztási kampányának levezénylését.

Ez David Johnson floridai republikánus tanácsadó jellemzése szerint „a legnagyszerűbb döntése volt, mióta lejött a mozgólépcsőn” a Trump-toronyban, és először bejelentette indulását az elnökválasztáson. Wiles hozzá feltétlenül hű emberekkel vette körül, akik az egyik kampánytanácsadó a CBS Newsnak mondott szavai szerint „a lövés elé ugranának Susie-ért”. A „Floridai Maffia”, ahogy a kampányban emlegették őket, neki is látott első feladatának. Megsemmisíteni a Trump választási esélyeit leginkább fenyegető republikánust, Ron DeSantist.

2023 januárjában még a republikánus előválasztás legnagyobb esélyese volt az „okos Trumpként” emlegetett DeSantis, akit 2022-ben óriási aránnyal választottak újra Florida kormányzójának egy olyan félidős választási évben, ahol a demokrata jelöltek kifejezetten jól szerepeltek. „Az egyetlen ember, aki megszorongathatta volna Trumpot, az DeSantis volt, így a legjobb stratégia volt minél hamarabb és minden lehetséges módon megsemmisíteni” – mondta a Politicónak Tony Fabrizio, Trump egyik közvélemény-kutatója.

Még mielőtt DeSantis hivatalosan bejelentette volna indulását, Wiles a kapcsolatait kihasználva elérte, hogy a floridai politikusok beálljanak Trump mögé, majd 2023 elején egyszer csak elkezdett megváltozni a kormányzóról szóló cikkek hangneme. A sajtóban egymás után jelentek meg a floridai kormányzó viselt dolgairól szóló beszámolók eltitkolt magángépes utazásokról, belső csatározásokról és hatalommániás feleségéről. Majd a közösségi oldalakat és a lapokat elárasztották a videók, hogy milyen kínosan furcsán viselkedik, amikor választókkal találkozik, mennyire természetellenesen erőltetett, hamis a mosolya, hogy a csizmájába rejtett sarokkal próbált magasabbnak látszani vagy, hogy kanál helyett ujjal eszi a csokipudingot.

„Az egyik ellenfelünkből egy karikatúrát csináltunk, akiből egy furcsa csodabogár lett, akinek senki sem drukkol” – mondta a Politicónak Wiles egyik munkatársa. Ez annyira sikerült, hogy amikor az enélkül is katasztrofális kampányt folytató DeSantis az első republikánus előválasztás után bejelentette visszalépését, egymás után jelentek meg a „Ron DeSantis legkínosabb pillanatai a kampányban” cikkek.

Nem csak legyőzték, kicsinálták. És bár senki sem tudta bizonyítani, hogy az egész mögött Wiles állt, Floridában egy DeSantis-támogató republikánus tanácsadó szerint mindenki tudta, hogy ő volt. Wiles „egyike azoknak, akik azt a régi szabályt követik, hogy »Az én kurva anyám? Nem. A Te kurva anyád«” – mondta a legismertebb Trump-ellenes republikánus, Rick Wilson. Wiles „DeSantisnak dolgozott. Bensőségesen ismerte a gyengéit, és egy olyan stratégiát vitt Trump elé, amivel kiüthetik DeSantist a versenyből, és végre is hajtották” – mondta Newt Gingrich egykori házelnök a USA Todaynek. „Tudja, hol vannak a csontvázak” – jelentette ki még 2023 tavaszán a New York Timesnak Roger Stone, aki Trump első kampányában is dolgozott tanácsadóként.

„A nagyi egy nindzsa” – jellemezte Wiles „láthatatlan” munkamódszerét egyik munkatársa.

Wiles azt mondta, nem volt szomorú, amikor DeSantis kiszállt, a Politico riporterével pedig közölte, hogy nem az volt a céljuk, hogy elpusztítsák DeSantist, „de a lehetőség adta magát”.

A legfőbb bizalmas

Eközben Wiles – aki a LinkedIn-oldalán egy különleges képességeként azt adta meg, hogy „rendet teremteni a káoszban” – egy rendkívül hatékony és fegyelmezett elnökválasztási kampányt vezényelt le, egy olyan jelölttel az élen, aki minden, csak nem fegyelmezett. Sikerült elérnie azt, amit Trump korábbi kampánymenedzsereinek és fehér házi kabinetfőnökeinek nem: hogy az ingatlanmogul-celebből lett politikus feltétlenül megbízzon benne, és nemcsak meghallgassa, de meg is fogadja a tanácsait.

A halk szavú, illemtudónak nevelt és soha nem káromkodó Wiles a beszámolók szerint a kampány alatt soha nem próbálta meg gúzsba kötni, irányítani, és megmondani neki, hogy mit csináljon, hanem inkább finom módszerekkel jelezte egy-egy óvatosan megválasztott pillanatban, ha valamiben nem ért egyet vele, vagy ha úgy érezte, hogy hibát követett el.

„Nem kell kiabálni, hogy észrevegyenek” – mondta a Wall Street Journalnek, hozzátéve, hogy „nem akarok a rivaldafényben lenni, az csak akadályozza a hatékonyságot”. A floridai Matt Gaetz republikánus képviselő az NBC Newsnak tavasszal azt mondta, hogy „úgy néz ki, mint egy kedves nagymama”, de „kíméletlenül hatékony”, és „mindenről tud, ami a kampányban történik”. „Szeret a háttérben maradni” – mondta győzelmi beszédében Donald
Trump, amikor felhívta maga mellé a színpadra, hozzátéve, hogy „úgy hívjuk, hogy a Jégkirálynő”.

Ismerősei szerint nem a pénz, vagy a hírnév motiválja, hanem hogy befolyása legyen olyanokra, akik számítanak, és „a legfontosabb embere legyen a legfontosabb embernek”.

Nem a saját céljait akarja érvényesíteni, hanem kizárólag főnökei érdekeit szolgálja, nem ideológia vezérli, hanem csak a stratégiával foglalkozik. „Kényelmesen érzi magát a stábszerepben, és tudja, hogy mi a dolga” – mondta a New York Timesnak Newt Gingrich.

Sokan abban bíznak, hogy Trump kabinetfőnökeként a Fehér Házban is képes lesz rendet tartani, és nyoma sem lesz annak a káosznak, ami Trump első elnökségét jellemezte. „Ha Donald Trump elnök lesz, azt akarom, hogy Susie Wiles is ott legyen” – mondta a Politicónak Carlos Curbelo egykori republikánus képviselő. Wiles egyik barátja pedig közölte a lappal, nagyon reméli, hogy Trump nem lesz újra elnök, de ha igen, „akkor rohadtul remélem, hogy (Wiles) fontos szerepet kap majd”.

Akkor azonban a kaotikus működés a helyzetből is adódott. Az világosan látszik, hogy a megválasztott elnök főleg olyan emberekkel szeretné körbevenni magát, akik feltétlenül hűségesek személyesen hozzá és programjához. Trump első elnöksége alatt az újonnan felállt kormányt a republikánus establishment mérsékeltebb tagjai dominálták, és egyfajta intézményi védőburkot képeztek Trump legvadabb ötleteivel szemben. Ezért az elnök rendszeresen összecsapott magas rangú tanácsadóival és minisztereivel, akik nem hajtották végre ellenkezés nélkül az utasításait. Az azóta eltelt négy évben viszont Trump lényegében teljesen saját képére szabta a Republikánus Pártot, és most igyekszik olyan embereket választani, akik kérdezés nélkül azt teszik, amit mond – ebben pedig Wiles is segítségére van.

A kampányról szóló beszámolók szerint Wiles nagyon odafigyelt arra, hogy kiket engedett Trump közelébe, és kabinetfőnökként egyik legfőbb feladata lesz megválogatni, hogy elnökként kikkel találkozhat, ami kiemelten fontos lesz Trump elnöksége alatt. Kori Schake védelmi és külpolitikai kérdésekkel foglalkozó konzervatív kutató a Foreign Policynek azt mondta, hogy „a Trump-kormányzat legfontosabb embere az lesz, aki az elnök programját irányítja”, és emiatt „a kabinetfőnöknek minden korábbinál nagyobb szerepe lesz”.

Kedvenceink
Amerikai elnökválasztás
Tovább a mellékletre
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!