A honvédelmi miniszter kritika helyett elégedettségről beszélt a svédekkel való tárgyalás után
2023. március 7. – 20:47
Kétoldalú katonai kapcsolatokról és további együttműködésekről beszélt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter Facebookon a bejelentkezésében.
A honvédelmi miniszter elmondta, hogy Magyarország elégedett a légierő svéd gyártmányú Gripen vadászrepülőgépekkel, és dolgoznak a további együttműködéseken.
A miniszter épp Svédországban van egy tárgyalódelegáció tagjaként. Szalay-Bobrovniczky nyilatkozata azért is érdekes, mert korábban a kormánypárti kommunikáció inkább arról szólt, hogy Svédország és Finnország sértegetik Magyarországot, ezért előbb tárgyalni kell a két országgal, mielőtt jóváhagynák a csatlakozási kérelmüket.
A látogatás az eddigi hírek szerint korántsem olyan paprikás hangulatban zajlott, mint ahogy arra számítani lehetett volna az előzetes adok-kapok alapján. A svéd tárgyalópartnereik nyilatkozatai alapján a magyar kormánypártok politikusaiból alakult „tényfeltáró delegáció” nem vetette tárgyalópartnerei szemére azt a kifogást, amiért elvileg elindultak.
Hende Csaba, az országgyűlés alelnöke a honvédelmi miniszterhez hasonlóan arról beszélt, hogy támogatják a svédek NATO-tagságát, ugyanakkor a svéd politikusoknak nem kellene minősítenie a magyar jogállamiságot.
A delegáció Stockholból utazhat tovább Helsinkibe. Finnországban azonban a jelek szerint nem mindenki várja nagy örömmel Hendééket. „Finnországnak nincs miről tárgyalnia, nincs mit magyaráznia a delegációnak” – mondta Erkki Tuomioja, a finn parlament külügyi bizottságának alelnöke.
A látogatásokat március elején Kocsis Máté jelentette be a Fidesz balatonfüredi frakcióülése után, méghozzá azzal a céllal, hogy „tisztázzanak olyan kérdéseket, amelyek miatt egyes párttagoknak ellenérzéseik vannak a svéd és finn NATO-csatlakozással szemben”. A magyar parlament az elfogadott új ülésrend szerint március 20-án dönthet az Országgyűlés a bővítésről. A kormány immáron több mint fél éve halogatja a svéd–finn NATO-csatlakozás parlamenti ratifikálását különböző okokra hivatkozva. Magyarországon kívül egyedül Törökország húzza-halasztja a ratifikációt.